O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:31, Patrik(m), (O přírodě)

Chodil jsem po lese a nic moc jsem toho pořád neviděl...až pak jsem to začal vzdávat, zašel jsem ještě na poslední místo, a překvapení bylo veliké...na tom místě toho rostlo totiž víc než kde jinde v ten den ...bylo už docela šero, ani jsem nestihl všechno dofotit a byla tma...dnes je venku strašný vítr, takže tam musím ještě zajít zítra ...

Hlavně mě potěšilo, že jsem konečně našel u nás v lese volně v přírodě rostoucí hlívu

Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:47, alesjirsa(m), (O přírodě)

Velká gratulace.

Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:31, Patrik(m), (O přírodě)

A našel jsem i korovitky terčovité v úžasné kondici...

Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 15:05, chorcheee(m), (O přírodě)

Krásná. S tím měřítkem o tom také začínám uvažovat. Hromadí se mi fotky mrňavek, kde pak čtu póry jsou husté 3-4/mm. A já to z fotky už nejsem schopen pak poznat...

Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 15:09, chorcheee(m), (O přírodě)

Také Ti tu dám včerejší pozůstatek asi po dřevomilkovém askáčku. Určíš mi?

Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 15:17, Patrik(m), (O přírodě)

Možná, zkusím, počkej chvíli, ... jinak měřítko ti poradím...stačí ti 10 cm kousek pravítka (nejlepší nějaký ten koh-i-nor nebo něco taého, určitě bys neměl mít nějaké levnější, oni to šidí, a já jsem třeba zjístil, že když porovnám staré pravítko ještě made in czechoslovakia a normální kupené v tescu, tak se mě po desátém cenťáku začnou odlišovat míry (rozdíl asi 0,5 cm!) ..no já raději věřím tomu starému československému, které vidíš na fotce

Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 15:20, Patrik(m), (O přírodě)

Jaký je substrát...dubová větev???

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 15:24, chorcheee(m), (O přírodě)

řekl bych, že olše

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 15:30, Patrik(m), (O přírodě)

Takže to je nejspíš polštářnatka olšová, Diatrypella tocciaeana de Not. akorát už jsou trochu starší...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 16:01, chorcheee(m), (O přírodě)

Dík, ta v Hagarovi není, zrada!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 18:26, Patrik(m), (O přírodě)

Ale je v klíči k určování bezcévných rostlin

Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 20:04, P.T.(m), (O přírodě)

Na jaké větvi rostly? Spíše to vypadá na korovitku vakovitou (Diatrype bullata).
Myšlena Patrikova korovitka.

Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 20:39, Patrik(m), (O přírodě)

Je to možné, že je to ona, byla tam taková menší kupa spadlých klacků z okolí, kde rostly: Vrba bílá, brslen evropský, dub (Quercus sp.) a olše tam možná byla též, protože nedaleko je lužní olšina...korovitka vakovitá vyrůstá na olších a vrbách, pokaď vím dobře, klacek byl ale spíše nejblíže té vrbě než dubu, takže nevím...

Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 20:44, Patrik(m), (O přírodě)

Asi to bude ta vakovitá, terčovitá vypadá takto...

Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 22:01, P.T.(m), (O přírodě)

jo vrby, olše a korovitka terčovitá roste zejména na buku, tady je (to zelené uprostřed je asi anamorfa dřevomoru červeného)....

Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:31, Patrik(m), (O přírodě)

Na jedné vrbě bílé (Salix alba) vyrůstala i strmělka číškovitá...

Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 21:56, Zdeno(m), (O přírodě)

A co takhle lakovka ametystová?

Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 23.12.2014 11:02, Patrik(m), (O přírodě)

Není:
1) jiné lupeny
2) dle mých informací je lakovka mykorhizní druh, moje plodnice rostly na mrtvém kmenu vrby asi půl metra nad zemí
3) lakovek bylo letos všude jak naseto, tak myslím, že už je mám dost okoukané
4) Vím, že po mém specifickém určení strmělka = čirůvka mi v tom moc nevěříš, ale neboj, byl to jen můj zbrklý úlet, už si na to dávám pozor. Hned po přečtení první reakce jsem si to uvědomil a dost se mi zdálo, že jsem se tu ztrapnil. Ale co, příště si dám pozor a když si nebudu moc jistý (protože třeba tu č. dvoubarvou jsem ještě neviděl naživo, tak ji moc okoukanou nemám) tak raději nebudu psát nic.

Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 23.12.2014 12:30, Zdeno(m), (O přírodě)

Více než obsáhlá argumentace by mne asi přesvědčil pohled pod klobouk...Jen jsem ostatně nabízel případnou alternativu...

Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 23.12.2014 15:43, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já bych taky z tohohle pohledu sázel na lakovku ametystovou.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Les na čtvrtý advent, 24.12.2014 19:41, Patrik(m), (O přírodě)

Ten bych hned dal, ale u tohoto případu jsem nefotil ...jinak, ber to spíš jako dokumentační foto, než atlasovku, kde by měly být vidět rozpoznávací znaky...

Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:31, Patrik(m), (O přírodě)

A když chvíli zasvítilo slunku, podíval jsem se do korun stromů a vyfotil mlynaříky dlouhoocasé (Aegithalos caudatus caudatus)

Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:31, Patrik(m), (O přírodě)

Udělal jsem spousty fotek, než jsem byl spokojený z výsledkem, ale jen na jedné měl otočenou hlavu směrem ke mně

Re: Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:48, alesjirsa(m), (O přírodě)

Roztomilý ptáček.

Re: Les na čtvrtý advent, 22.12.2014 14:31, Patrik(m), (O přírodě)

No a ještě jedna hlenka na konec, tak zase někdy příště...ahojte


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30