O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 16.12.2014 20:41, Patrik(m), (O přírodě)

Inspirován Yohanessem, tak tu dám též pár červenoseznamovek, i když méně ,,špekatých" než nachází Yohaness, (ale i tak jsem za jejich nález rád) které sem letos našel...začnu pěkně od začátku...
1. Choroš voštinovitý - Polyporus alveolaris , je na Červeném seznamu v kategorii EN - ohrožený druh. Můj nález je novou lokalitou na Ostravsku a je důkazem toho, že se jim může dařit i jinde, než na teplé jížní Moravě

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 16.12.2014 20:41, Patrik(m), (O přírodě)

2. Krásnorůžek smržovitý je uveden v kategorii NT - téměř ohrožený druh. Na lokalitě jsou dosti hojné, už se těším, až si je vyrazím přefotit ... od dalších krásnorůžků jej můžeme odlišit lehce podle znatelně odlišitelné třeňové a plodné části, která je u mladých plodnic nejvíce patrná....

Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 17.12.2014 02:29, Yohaness(m), (O přírodě)

Jseš si jistý, že jde o k.smržovitý? Zdá se mi to spíše na krásnorůžek rohovitý... právě to, co píšeš-znatelně odlišitelná třeňová a plodná část, tam moc nevidím...

Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 17.12.2014 15:33, Patrik(m), (O přírodě)

Ano, jsem, jak jsem řekl, nejlépe to de odlišit, dyž su ty plodnice mladší...našel jsem je zrovna, jak jsem u sebe neměl foťák, dyž jsem tam šel podruhé už byli takéto, řekl bych přestárlé... mladší vypadaly nějak takhle, jako zde.

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 16.12.2014 20:41, Patrik(m), (O přírodě)

3. Kalichovka žlutolupenná - Chrysomphalina strombodes je uváděna v kategorii VU - zranitelný druh a na jedné lužní lokalitě po delších letních deštích jich bylo všude obrovská spousta. Mohl bych chodit od jednoho trouchnivějícího pařezu k druhému a na každém bych našel alespoň větší skupinku plodnic....

Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 16.12.2014 20:41, Patrik(m), (O přírodě)

4. A dnes zakončím jedním asi prozatím nejlepším nálezem v mém životě... Kyjanka zakouřená - Clavaria fumosa, která je uvedena v kategorii ?EX - vyhynulý nebo nezvěstný druh. Od doby, kdy byl však červený seznam vytvořen, v ČR a SR bylo nalezeno asi 7 lokalit, ale i tak je to obrovská rarita a zatím nejlepší nález v mém životě. Našel jsem jí v hojných skupinách u kraje cesty při cestě ze školy u suseda před plotem .... velká láska na první pohled ....pokračování příště

Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 16.12.2014 20:52, Zdeno(m), (O přírodě)

Jó, to ses teda vytáhl.... Jestli máš toho choroše voštinového zespodu, dej ho...Je atraktivnější...

Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 16.12.2014 21:55, Kraken(m), (O přírodě)

Hmm, pěkný! Že bych začal taky provětrávat archív? Snad až houby zapadnou sněhem...

Re: Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 17.12.2014 01:45, Yohaness(m), (O přírodě)

Bezva, kyjanka je nejvíc...

Re: Re: Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 17.12.2014 06:17, Hanýžka(m), (O přírodě)

My tady na teplé jižní Moravě jsme zmlsaní, voštináče máme za běžný druh. Krásnorůžek mi z této fotky moc smržovitě nepřipadá. Kalichovka je pěkný nález, kyjanka je bomba.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vzácné nálezy za letošní rok 1. část, 17.12.2014 15:36, Patrik(m), (O přírodě)

Díky, zdeno jak tak koukám, ,,voštináče" jsem už dával kdysik aji do atlasu, ale tedy tu je spodek...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30