O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 20:43, P.T.(m), (O přírodě)

Hezký večer, dnešek byl po mykologické stránce štědrý. Mnoho let jsem chodil kolem jedné nenápadné louky mezi poli, neočekávaje z jejího vzezření nic závratného. Ale pan Murphy (jak by řekl Zdeno) vždy bdí nad naším konáním, takže není žádným překvapením, že zmíněná loučka dnes řadu překvapení přinesla. Například voskovku papouščí....

Re: Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 22:26, Zdeno(m), (O přírodě)

Nojo, ale přítel Murphy je zlomyslný a nepřející. Kdybys napsal, že oproti očekávání jsi vůbec nic nenašel, bylo by to O.K. Takhle musím zachraňovat situaci s poukazem, že Murphy výjimečně na chvilku usnul...

Re: Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 20:43, P.T.(m), (O přírodě)

...nebo voskovku kluzkou, alespoň doufám...

Re: Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 20:43, P.T.(m), (O přírodě)

...při focení voskovek jsem si všimnul, že šlapu v desítkách ba snad stovkách pazoubků nebo jazourků. Nejdřív jsem si myslel, že jde o pazoubky, protože mi přišli krásně hladcí. Nicméně na fotce jsou vidět jakési chloupky, takže těžko říct. Ve hře je samozřejmě i varianta, že plodnice, kterou jsem zkoumal, byla jiného druhu než plodnice, kterou jsem fotil.

Re: Re: Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 21:19, Véna, (O přírodě)

Jak jsem psal vedle,možná dřevnatka mnohotvárná.

Re: Re: Re: Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 22:34, P.T.(m), (O přírodě)

Opravdu pazoubek/jazourek, dřevnatka by potřebovala mrtvé dřevo.

Re: Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 20:43, P.T.(m), (O přírodě)

Asi nejvíc mě potěšily nějaké voskovečky, které ale nepáchly a ani neměly černě tečkovaný třeň. Zápašná ani černotečkovaná to tedy nejsou a Schulzerova mi moc nesedí podle fotek. O jiných v česku rostoucích (má jic být cca 6 druhů) jsem informace nenašel.

Re: Za humny jsou špeky..., 23.11.2014 20:43, P.T.(m), (O přírodě)

Na závěr jeden prvonález z jiné lokality. Závojenka játrová, rostla v opadu pod jasany a topoly. Nashledanou příště...

Re: Re: Za humny jsou špeky..., 24.11.2014 07:35, Honzík(m), (O přírodě)

...nepatří ta nenápadná louka Yohanessovi?


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30