O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

pěkná houbička, 14.07.2021 22:57, Yohaness(m), (Houby)

Jsem rád, že jsem si mohl vyfotit tuto vzácnost. Jde o chřapáč Wynnella (někde též Helvella) silvicola, u nás známý pod českým názvem ouško horské. Roste pod smrkem na vápnitých půdách. Ačkoli český název rodu je ouško, ve skutečnosti patří do stejného rodu jako chřapáče (Helvella), nikoli jako ostatní ouška (Otidea), kterým je makroskopicky podobná. Mimo ČR hojnější v pohořích (vápencové části Alp, Karpat). Uvedený Červeném seznamu makromcetů ČR v kategorii ?EX (nezvěstný druh). Znovunalezený v Krušných horách v r. 2013 (částečně převzato od Lucky Zíbarové - http://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/apothecia/item/1700-helvella-silvicola).
Tyto plodnice přivezl Honza Herčík ze svého výletu do Alp a já jsem je fotil na náhradní lokalitě v Praze. Patří mu můj dík.

Re: pěkná houbička, 14.07.2021 23:55, Tori(m), (Houby)

Krásná houba, to ti přeju. Já ji viděla jen v exsikátu, kde je už na první pohled poznatelná barvou a hladkým lesklým povrchem (místo matného, otrubičnatého u oušek).

Re: Re: pěkná houbička, 15.07.2021 07:23, MACEK, (Houby)

BlahopřejiOkolo těchto dveří zatím jenom chodím.

Re: pěkná houbička, 15.07.2021 10:15, Kraken(m), (Houby)

Zajímavá houbička! Do Kovářské se občas dostanu, to by ale byla moc velká náhoda...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30