O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Ahoj moji milí, 23.12.2020 17:38, Pavla, (O přírodě)

v první řadě bych ráda dodatečně pogratulovala Vev k narozeninám.

Věruško, posílám Ti kytičku, která mi vykvetla po roce a kdybys věděla, jaký já jsem Mičurinec, určitě by sis jí považovala. První (ten zadní) květ jsem věnovala "novomanželům" Peldovým k jejich krásnému výročí a ten druhý letí za Tebou. Hodně zdraví, štěstí a... hub.
________________________________________________________________________________________
Poznámka pod čarou:
Zdalipak si úspěšný a zkušený orchideista basset ráčil někdy povšimnout, že uprostřed těchto květů se skrývá malá hlava smějícího se geparda? Že néé?

Re: Ahoj moji milí, 23.12.2020 18:57, vevanek, (O přírodě)

Moc děkuji

Re: Ahoj moji milí, 23.12.2020 19:52, Zdeno(m), (O přírodě)

Re: Ahoj moji milí, 24.12.2020 19:44, basset(m), (O přírodě)

Geparda nemám, ale mám jiné, např. jednu s dobře vyceněnými zuby

Re: Re: Ahoj moji milí, 24.12.2020 19:46, basset(m), (O přírodě)

.. nebo i dvojici - jedna s vyceněnými zuby a druhá úpící pod ní

Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 24.12.2020 19:46, basset(m), (O přírodě)

.. jednoho kazatele

Re: Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 24.12.2020 19:47, basset(m), (O přírodě)

.. panenka na skluzavce

Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 24.12.2020 19:50, basset(m), (O přírodě)

.. ale mám basseta v orchideji , dokonce se zlatou peckou na čele

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 25.12.2020 02:13, Tori(m), (O přírodě)

Ty brďo, super. Panenka možná sedí na kraji bazénu, připadá mi, že má jednodílné plavky a tu strašnou gumovou koupací čepici.

Jak moc jsou u orchidejí ty vzory skvrn konstantní v rámci druhu / kultivaru / variety? Pomůže to při určování kytky, nebo se spíš hledí na tvar jednotlivých částí květu?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 26.12.2020 14:27, basset(m), (O přírodě)

Je to přesně jak to píšeš. Kromě tvaru květu se jednotlivé kultivary/variety liší často i barevností. Ta skvrnitost se u konkrétního kultivaru/variety liší jenom rozmístěním nebo velikostí skvrn v rámci určité oblasti květu, např. na této stránce je jakýsi částečný přehled orchidejí rodu paphiopedilum Paphiopedilum Species Photo Gallery. Je tam jasně vidět, že i v rámci jednoho botanického druhu je často někde více někde méně odlišná barevnost, ale i drobné rozdíly ve tvaru květu. Navíc existuje obrovské množství variet od pěstitelů hlavně z Asie

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 26.12.2020 10:01, Pavla, (O přírodě)

Óóóóó!!!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 26.12.2020 14:11, basset(m), (O přírodě)

Dnes jsem chvilku hledal v archivu a toho geparda nakonec našel

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj moji milí, 27.12.2020 00:31, Pavla, (O přírodě)

... a dokonce hned plný pavilon šelem.

Re: Ahoj moji milí, 23.12.2020 17:38, Pavla, (O přírodě)

Na houby chodím v poslední době jen do mrazáku, takže se žádnými čerstvými úlovky, bohužel, pochlubit nemůžu. Nevím, jak zamrazujete houby Vy, ale já podušené houby uhladím v mikrotenech a vrstvím na sebe. Je to skladnější než krabičky.

Re: Ahoj moji milí, 23.12.2020 17:38, Pavla, (O přírodě)

A tak poslední houby, které jsem zahlídla na okraji lesa, cestou do jedné horské chaloupky, byly tyto zmrzlinky líhy (strmělky) srostlé.

Re: Ahoj moji milí, 23.12.2020 17:38, Pavla, (O přírodě)

Zajímavé na této houbě je, že někde je stále uváděna jako jedlá, někde nejedlá a jinde jedovatá. V současné době ji ale odborníci ke sběru už vůbec nedoporučují.

Re: Ahoj moji milí, 23.12.2020 17:38, Pavla, (O přírodě)

Dovolte mi tedy popřát Vám všem krásné Vánoce alespoň nehoubově s malým dárkem pro ty z Vás, kteří každým rokem na zlaté prasátko marně čekáte. Voilà...

Re: Ahoj moji milí, 23.12.2020 17:38, Pavla, (O přírodě)

A jak praví klasik: Když už Štědrý den jednou je, tak koukejte, aby byl. A když koukáte, aby byl, a je, tak ať je tím, čím je, a není tím, čím není, jak tomu v mnoha případech je. ;)

Šťastné a Veselé!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30