O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 02:34, tomaj, (Houby)

Na kmenu topolu tato pohledná asi outkovka. Povrch houby mi připomíná outkovku hrbatou, tvar pórů hymenia nikoli. Tak nevím ?

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 08:57, chorcheee(m), (Houby)

To je mladá lesklokorka, ne?

Re: Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 17:13, alesjirsa(m), (Houby)

Samozřejmě lesklokorka...

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 02:34, tomaj, (Houby)

V bučině ale na podrostu lísek nález bělochoroše olšového (Oligoporus alni).

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 02:34, tomaj, (Houby)

Na odumírajících lískách výskyt hlináka červenajícího (Hapalopius nidulans).

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 02:34, tomaj, (Houby)

Na vrbách častý, lokálně dominující i nad ohňovcem obecným. Ohňovec škeblovitý (Phellinus conchatus).

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 02:34, tomaj, (Houby)

V remízu trnek, třešní, střemch a hlohů nález káčovky střemchovité (Biscogniaauxia granmoi).
Ať se daří a ať Vám to fotí.

Re: Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 17:14, alesjirsa(m), (Houby)

A kde je ?

Re: Re: Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 20:28, chorcheee(m), (Houby)

Re: Re: Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 21:45, Tori(m), (Houby)

Ale fuj, takový sarkasmus. : )
Je to zajímavá houba, způsob růstu sedí, vyvíjí se uvnitř kůry a proráží borku, to je ok. Ale divný jsou ty spodní plodnice s pískovým povrchem. Horní (odloupávací) vrstva stromat si pamatuju, že vypadá trochu jinak, spíš jako vnitřní vrstva kůry. Nezkusils kousek uříznout, že jestli to je tvrdé nebo ne, a jestli v těch tmavých plodnicích jsou vidět perithecia?

Re: Re: Re: Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 22:21, alesjirsa(m), (Houby)

Už jsem B. granmoi několikrát viděl a mám o jejím habitu trochu jinou představu. Z fotografie mi ani moc nepřijde, že by se to tvořilo pod kůrou. To světlé se mi zdá jako nějaký kortík a to tmavé nahoře spíš jako staré plodnice toho kortíku, i když z fotografie nelze nic zcela bezpečně usoudit. Jinak houba je to samozřejmě nádherná, to nikdo nepopírá.

Re: Re: Re: Re: Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 23:02, Tori(m), (Houby)

Připadalo mi, že vidím tenké cípky borky okolo plodnic. Ale možná to je přání rodičem myšlenky.

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 21:09, tomaj, (Houby)

Ta mě vůbec nenapadla. Díky.

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 14.01.2019 21:11, tomaj, (Houby)

Myslel jsem to co je na snímku. Je to něco jiného ?

Re: Chorošovité houby rostou po celý rok, 15.01.2019 00:47, tomaj, (Houby)

Vidíš dobře, okolo světlých i tmavých plodniček zbytky kůry jsou. Světlé plodnice považuji za letošní, tmavé za loňské. Příčinu, proč kůra chybí, neznám (sucho, hmyzí škůdci).
Originál růstu houby je vertikální, na kmínku, téměř odumřelého, hlohu nebo trnky.
Perithecia na starších plodnicích jsem zřetelně neviděl ale tušil. Houbu jsem jinak speciálně neprověřoval. Barevnou odlišnost mladá, starší plodnice jsem někde četl.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30