O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Chlupáček nahnědlý (Brunnipila fuscescens), 11.05.2017 11:02, Tori(m), (Houby)

Hojná ale snadno přehlédnutelná houba, která se dá teď najít ve vlhkém opadu pod buky. Plodničky jsou okolo 1 mm široké, často jich je hodně na jednom listu. Podle světlehnědých chloupků a krémového až nahnědlého rouška se dá asi určit i makroskopicky. Roste na listech buku a dubu (z té strany, která je zrovna otočená nahoru), podle Barala zatím není úplně jasné, jestli jde o jeden druh nebo dva. Na IF je jako Lachnum f., ale podle charakteru chlupů patří do rodu Brunnipila.

Re: Chlupáček nahnědlý (Brunnipila fuscescens), 11.05.2017 11:02, Tori(m), (Houby)

Dá se najít i na bukových číškách, což se označuje jako var. fagicola. Chlupáčky jsou sice dost vybíravé ohledně toho, na jaké části hostitele rostou, ovšem mikroznaky jsou u obou variet stejné, tak si nejsem úplně jistá, jakou taxonomickou hodnotu to má. Tady rostly jak na číškách, tak na jejich stopkách (což už by se dalo považovat spíš za větvičku).

Re: Chlupáček nahnědlý (Brunnipila fuscescens), 11.05.2017 11:02, Tori(m), (Houby)

A když se zrovna trefíte do období po deštích, tak jsou i docela hleďavé.

Re: Re: Chlupáček nahnědlý (Brunnipila fuscescens), 11.05.2017 11:08, petras, (Houby)

Budu si muset koupit silnější brýle.Včera jsem se válel v bukovém listí,ale nic tam nebylo.

Re: Re: Chlupáček nahnědlý (Brunnipila fuscescens), 11.05.2017 19:24, Forrest Run(m), (Houby)

Zřejmě bude málo vydatná, žeáááno?

Re: Re: Chlupáček nahnědlý (Brunnipila fuscescens), 12.05.2017 17:45, alesjirsa(m), (Houby)

Pěkné, o tom jsem nevěděl.

Re: Re: Re: Chlupáček nahnědlý (Brunnipila fuscescens), 13.05.2017 08:17, Tori(m), (Houby)

Včera jsem byla v Jeseníkách (ca. 850 m), náhodně jsem hrábla do bukového listí u potůčku na 3 místech a taky tam pokaždé byly, i na buk. oplodích. Ani nevím, v jakém období roku vlastně roste, ale bude asi dost hojný, jen přehlížený.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30