O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 15:15, Martin(m), (Houby)

...dáte ho někdo? Je to dotaz, ne chyták....

Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 15:20, Zdeno(m), (Houby)

A je to určitě pavučinec?

Re: Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 15:30, basset(m), (Houby)

límcovka modrá

Re: Re: Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 16:07, alesjirsa(m), (Houby)

Tak tak ...

Re: Re: Re: Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 16:15, Zdeno(m), (Houby)

Tak!

Re: Re: Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 16:17, Martin(m), (Houby)

...to si právě nejsem jist, rostlo to na otevřeném prostranství, na holém vrcholu Krušných hor a plodnice byly poměrně rachitické (průměr 2 - 3 cm), tenký třeň, vysoký do 7 cm. Té límcovce bych se celkem bránil, mám ji relativně dost nakoukanou a takové odchylky jsem neviděl... Ten hrbol na špičce byl konstantním znakem u všech plodniček.

Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 16:20, Martin(m), (Houby)

...navíc ta barva je taky trochu jinačí a ty narůžovělé lupeny... to foto je z mobilu, ale doma ho mám i ve foťáku.... moment!, foťák mám u sebe, zkusím za chvilku hodit lepší foto a detaily z něj...

Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 16:29, Martin(m), (Houby)

2.

Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 16:29, Martin(m), (Houby)

3.

Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 16:35, Martin(m), (Houby)

...nebo žeby přece? Tady je límcovka klasicky z lesa, ty znaky by mohly být podobné, ale nemá ona sbíhavé lupeny? Na těch potvorách z hor je klobouk lehce oddělitelný (rozpadla se mi v ruce)...

Re: Re: pavučinec z Krušných hor..., 07.11.2016 18:17, Tori(m), (Houby)

Tak zelených límcovek jsou tři druhy:

* měděnková / aeruginosa: bíle vločkatý okraj klobouku alespoň v mládí, lupeny tmavší (fialovohnědé) s bílým ostřím, výrazný prsten, typicky v opadu v lesích listnatých i jehličnatých, občas i na loukách v mechu

* bílomodrá (namodralá?) / pseudocyanea, syn. albocyanea: okraj klobouku obvykle bez bílých vloček, lupeny světlé (bílé kafe, šedohnědé) s bílým ostřím, prsten pomíjivý, v trávě na loukách a otevřených místech v lesích

* modrá / cyanea, syn. caerulea: v mládí bíle vločkatý okraj klobouku, lupeny bledě hnědé, ostří lupenů není bílé, pomíjivý prsten, na dusíkaté půdě v listnatých lesích (buk, olše), na tlejícím dřevu a pastvinách, ale častěji na člověkem ovlivněných lokalitách (okraje cest, zahrady, komposty)

(podle Funga Nordica, ten čtvrtý alpinský druh neuvádím)

Re: Re: Re: pavučinec z Krušných hor..., 09.11.2016 19:42, Patrik(m), (Houby)

Vypadá to na S. pseudocyanea... Je to ta, kterou bych chtěl někdy najít a zatím furt nacházím jen obyčejnou S. cyanea...Takže gratul.

Re: Re: Re: Re: pavučinec z Krušných hor..., 09.11.2016 19:50, basset(m), (Houby)

Gratulace bez mikra ?


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30