O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Babky neboli zajíčky..., 30.07.2016 11:12, Patrik(m), (Houby)

Ne že bych teď přešel z Ascomycota na Basidiomycota, resp. hřibovité (Boletaceae), jen mi připadne poněkud hloupé umět určit všemožnou Leptosphaeria a přitom neumět pořádně určit hřib. Každý neznalec hub se mě v lese spíše zeptá na nějakou lupenatou či hřibovitou houbu, než na něco, co sotva vidí a ani by neřekl, že to vůbec houba je

Tak tedy požádám nějaké ty znalce hřibovitých, třeba pana Mikšíka, když se tu ukáže, ať mě když tak opraví...
Začnu skupinou, kterou lajcká veřejnost nezná pod jiným názvem, než zajíček či babka...
Hřib žlutomasý, Xerocomellus chrysentheron.

Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 11:19, Mišák Mikšík, (Houby)

Toto bude možná podle oxidace spíše Xerocomellus cisalpinus

Re: Babky neboli zajíčky..., 30.07.2016 11:13, Patrik(m), (Houby)

Další žlutomasé...Všimněte si jedné zvláštnosti - ta otočená plodnice dole opravdu vyrůstala s klacíku ... Divné co?

Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 11:21, Mišák Mikšík, (Houby)

Tohle určitě chrysenteron není, buď armeniacus ale spíše opět engelii. Jinak z klacíku klidně vyrůstat může, podhoubí je schopné prorůst dřevem a pak "jakoby" houba roste ze dřeva. Nezřídka vyrůstají např. hřiby hnědé z šišek nebo přímo z pařezů, to je stejný případ.

Re: Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 17:16, Patrik(m), (Houby)

U hřibů hnědých to znám, ale tady mě to překvapilo. U Hřibu Engelova je v atlasu hřibovitých psáno, že pokožka za normálních podmínek nerozpraskává nebo jen nepatrně, navíc má mít mrkvově zabarvenou dužninu na bázi třeně, takže bych z toho usoudil, že se jedná o hřib meruňkový. Co na to říkáte?

Re: Re: Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 17:24, Mišák Mikšík, (Houby)

někdy ta oxidaxe nemusí být výrazná, zejména u plodnic vyrosltývh za sucha. Armeniacus to být může, jak jsem psla,, tam by zase třeň měl být téměř celý okrově zbarvený

Re: Re: Re: Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 19:36, Patrik(m), (Houby)

No, sucho zas takové nebylo ... v CHKO Poodří jsem byl nedávno, to bylo zrovna po dešti, i když zem na povrchu byla rázem suchá... Hřib meruňkový však z této CHKO hlášený je, u hřibu X. cisalpinus už si tak jistý nejsem...

Re: Babky neboli zajíčky..., 30.07.2016 11:14, Patrik(m), (Houby)

Hřib žlutomasý, opět ... Ale takové vzrostlé plodnice se tak často nevidí...

Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 11:22, Mišák Mikšík, (Houby)

Ano toto je chrysenteron

Re: Babky neboli zajíčky..., 30.07.2016 11:16, Patrik(m), (Houby)

A to by nebylo, abych mezi těmi babkami nenarazil alespoň na jednu skupinku hřibů uťatovýtrusých, Xerocomellus porosporus...

Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 11:22, Mišák Mikšík, (Houby)

Opět Xeorocmellus engelii

Re: Babky neboli zajíčky..., 30.07.2016 11:17, Patrik(m), (Houby)

Hřib Engelův, Xerocomellus engeli, ještě nedávno jsem ani nevěděl, že bych na ně v mém okolí mohl narazit, teď zjišťuju, že jsou společně s hřiby červenými docela běžní...

Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 11:23, Mišák Mikšík, (Houby)

Ano, správně určené

Re: Babky neboli zajíčky..., 30.07.2016 11:20, Patrik(m), (Houby)

A zakončím ještě jedním ... hřib uťatovýtrusý, snad ... Docela podobný mi přijde i suchohřib dubový, Xerocomus quercinus (syn. X. communis), ale nevím, jak se liší...

Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 11:23, Mišák Mikšík, (Houby)

Ano správně určené, jinak suchohřib dubový je synonymum pro Xerocomellus engelii

Re: Re: Re: Babky neboli zajíčky..., 31.07.2016 17:18, Patrik(m), (Houby)

Díky, tak už alespoň vím, jak to vypadá, příště snad natrefím na lepší skupinku těch uťatovýtrusých.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30