O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 13:43, Hanýžka(m), (O přírodě)

Včera jsme vyrazili na terén. Kolegové byli zklamáni, ale já nadšená. Rostly moje houby milované, jak uvidíte. Též nalezených 7 hřibů dubových zaplnilo téměř plnou kabelu (samí macci). Měla jsem radost a tu posílám také vám. Odpovědi očekávám nejpozději půl hodiny po započetí Z kvízu (to si teprve někteří všimnou, že tu kvíz je). Pan učitel může samořejmě odpovídat také, ale pro něj to bude snadné.
1. Tady uznám i odpověď do okruhu (=sensu lato).

Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 13:43, Hanýžka(m), (O přírodě)

Tady už chci přesnou odpověď

Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 20:36, Zdeno(m), (O přírodě)

Tady bych dal spíše štítovku zlatavou - Pluteus chrysopheus...

Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 13:43, Hanýžka(m), (O přírodě)

Všímejte si všech znaků

Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 16:11, chorcheee(m), (O přírodě)

Vidím pochvu (na ty já jsem vysazenej ) tak hádám Volvariella caesiotincta (Kukmák dřevní).

Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 19:12, Zdeno(m), (O přírodě)

Hm, jen aby ta vysazenost byla k Tobě reciproční...

Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 20:03, chorcheee(m), (O přírodě)

No to není. Proto jsem tak zakomplexovaný, no ni? .

Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 20:32, Zdeno(m), (O přírodě)

Co s tím uděláš?...

Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 13:43, Hanýžka(m), (O přírodě)

Ale nehledejte zase nějaké extrémní záludnosti

Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 17:26, alesjirsa(m), (O přírodě)

Zkusím načnout kvíz:
1) Štítovka (Pluteus sp.)
2) Tady zkusím štítovku žlutou
3) Kukmák (nevím jaký, chorcheee už sice napsal druh, ale nechci alespoň prozatím opisovat)
4) Štítovka jelení

Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 13:43, Hanýžka(m), (O přírodě)

Květinu nedám, ať se projeví znalost hub.

Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 18:03, Patrik(m), (O přírodě)

1. je křehutka, Psathyrella ...

Myslím, že zbytek je jasný ...

Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 19:06, Zdeno(m), (O přírodě)

Ó, ja su tak šťastné..."Profi women" mi dělá předskokanku neboli support band...

Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 21:08, Hanýžka(m), (O přírodě)

To jste si to zjednodušili, sensu lato neznamená, že to odfláknete jen do rodu. Aspoň sekce, ale spíš okruh... ostatní odpovědi tu již jsou, jen to dát dohromady.

Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 21:11, alesjirsa(m), (O přírodě)

Jenže já bohužel dál nevím ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 21:32, Hanýžka(m), (O přírodě)

Tak si alespoň oprav/doplň, co ti chybí. Ale nevzdávej se - není tolik druhů a na internetu je celkem dost pěkných fotek, když vyloučíš nesmysly, dojdeš k tomu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 21:48, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ještě zkusím zapátrat, ale když už jsme tady narazili na ty štítovky, mohla by ses prosím podívat do Určovny asi o 10 vláken níž ? Mám tam nějakou neurčenou štítovku, zda by šla identifikovat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 21:43, Patrik(m), (O přírodě)

Hele, já jsem spíš na ty askouše, tyhle patří do úplně jiného oddělení, takže se v nich moc nevyznám, ale (budiš):
1. křehutka, Psathyrella sp.
2. štítovka žlutozelenavá
3. kukmák dřevní
4. štítovka jelení

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 21:53, Hanýžka(m), (O přírodě)

BudiŽ jasno - tři položky dobře, Patriku.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 21:58, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tak ještě jednou:
1) Štítovka z okruhu štítovky hlízečkaté
2) Štítovka žlutozelenavá
3) Kukmák dřevní
4) Štítovka jelení

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 22:09, Hanýžka(m), (O přírodě)

Pěkně, já věděla, že to dáš, Aleši. Přesně tak jsem to myslela - je to okruh štítovky sametové - Pluteus plautus (ale beru i okruh P. semibulbosus, je to ten samý). Takže máme vítěze. Za odměnu bych ti kromě fotky mohla také určit tu tvoji štítovku, ale hoď ji sem znovu, nenašla jsem ji.
Zdeno zdatně napovídal, Chorchee odkryl nejen kukmákovo tajemství.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 22:14, alesjirsa(m), (O přírodě)

Díky. Dobře, napíšu to, co jsem napsal do určovny:

"Rostla ze země (jestli z nějakého dřeva schovaného pod povrchem půdy, to si netroufám tvrdit). Byl zde dub, vrba, olše, javor. Klobouk byl v průměru, odhaduji, asi 3 cm. Výtrusy elipsoidní, naměřil jsem 7-8 x 5-6 μm ..."

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 22:15, alesjirsa(m), (O přírodě)

"... Fotka výtrusů ..."

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 22:16, alesjirsa(m), (O přírodě)

"... A ještě přidám jednu houbu, která docela připomíná štítovku. I výtrusný prach měla růžový. Rostla SNAD na dřevě smrku. Výtrusy jsou dost podobné té předchozí štítovce."

Nevím, zda jsou indicie dostačující k určení. Když ne, tak se nedá nic dělat.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 22:20, Hanýžka(m), (O přírodě)

Výtrusy jsou u štítovek až na výjimky podružné, důležité jsou hlavně pleurocystidy a pokožka klobouku, dále cheilocystidy.
K té předchozí hnědé: Toto je sekce Celluloderma, jestli neklame fotka, tak subsekce Eucellulodermini, okruh štítovky síťnaté. Ty se bez mikroskopu neobejdou. Asi máš exsikát, jestli chceš, pošli mi ho.
K té oranžové - nemáš ujeté barvy? Na monitoru vidím nepřirozené oranžové tóny, bez nich by to ze štítovek mohl být opět okruh P. plautus, s nimi ze štítovek nic. Špatně vidím připojení lupenů - jestli nebyly volné, tak to štítovka není.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 22:26, alesjirsa(m), (O přírodě)

Exsikát bohužel nemám, ještě nejsem v tomto zrovna zkušený, ale aspoň vím, že příště se mám u štítovek zaměřit výhradně na cystidy.
Jinak, když jsem tu poslední fotku porovnal s originálem, tak ty barvy jsou asi ve skutečnosti trochu bledší, ale jinak jsou víceméně stejné. Lupeny byly volné, což byl právě důvod, proč jsem si myslel, že by se mohlo jednat o štítovku.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 17.06.2016 22:36, Hanýžka(m), (O přírodě)

Výhradně na cystidy ne, co ta pokožka klobouku? Pokud byly lupeny volné a barva bledší, pak okruh štítovky sametové.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kvíz - nejen panu učiteli pro radost , 18.06.2016 11:47, Patrik(m), (O přírodě)

Júžiš, ta jediná mě nenapadla ... tak su zase chytřejší
A máš ji už určenou přesněji, než jen do okruhu?


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30