O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 15:24, alesjirsa(m), (Houby)

V poslední den semináře, tj. v neděli jsme se vydali na ohnivce rakouské (Sarcoscypha austriaca).

Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 15:24, alesjirsa(m), (Houby)

Samozřejmě to nebylo jenom o ohnivcích, ale našlo se ještě spoustu dalších pěkných nálezů, např. bolinka mnohovýtrusá (Camarops polysperma).

Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 15:24, alesjirsa(m), (Houby)

Outkovka měkká (Datronia mollis).

Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 15:24, alesjirsa(m), (Houby)

A když jsme se vraceli, tak přišlo zdržení na jednom místě, kde bylo hodně starých lodyh různých druhů rostlin a tam zajímavé nálezy drobných askomycetů, např. (nejspíš) Dlouhobrvka pohárková (Crocicreas cyathoideum) ...

Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 15:24, alesjirsa(m), (Houby)

... nebo Lasiobelonium nidulum (chlupáček hnízdovitý, kustřebička ?).

Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 17:59, chorcheee(m), (Houby)

Tak to jste měli asi hezké a na druhou stranu jsem rád, že jste asi nenašli nic, co bych recentně nenašel i já (a co by mne zajímalo) a kde by mne to tak bylo líto. Ale neměl bych samozřejmě předbíhat. Možná přidáš ještě x dílů a tam budou druhy, nad kterými nebudu stačit závidět . Já už jsem pravděpodobně dlouhodoběji v Českých Budějovicích a tak by to pro mne bylo dost z ruky. I když je pravda, že jsem byl minulý víkend na těch Bryolichenodnech v údolí Oslavy a Chvojnice, což je přibližně stejně daleko .

Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 18:19, alesjirsa(m), (Houby)

Pak už budu dávat rostliny. Ale samozřejmě dal jsem jenom něco, zdaleka ne všechny nálezy. Jinak přišel jsi také o přednášky.

Re: Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 19:03, Patrik(m), (Houby)

Škoda, že v mém okolí nic takového není... (myšleno mykoexkurze)
Určitě sem klidně dej všecky druhy askoušů, co jsi tam našel, mě by to třeba zajímalo. Na Broumovsko jedeme v létě, tak alespoň vím, co tam očekávat. Bolinku ti závidím, v Moravskoslezském kraji prý velice vzácný druh, jen několik málo doložených lokalit...¨
Ty dvě poslední si určoval sám, nebo to určili ti mykologové? Jde mě hlavně o to Lasiobelonium. Substrát nevypadá jako Polygonatum multiflorum, pokud to není kokořík, určitě je jistější mikroskopie, neboť na jiných substrátech roste jen vzácně. Může se taktéž jednat i o jiný druh toho rodu...

Re: Re: Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 19:21, Tori(m), (Houby)

V Pilze der Schweiz 1 se uvádí výskyt na: Aconitum (oměje), Polygonatum (kokoříky), Gentiana asclepiadea (hořec tolitovitý) a dalších bylinách.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 20:21, Patrik(m), (Houby)

Já vím, je to i v atlase...

Re: Re: Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 19:23, alesjirsa(m), (Houby)

Tak našli jsme kromě zmíněných druhů ještě: jelenku obecnou, spálenku skořepatou, prsnatku, bolinku drobnovýtrusou, různé druhy dřevomorů, na lokalitě s těmito posledními askomycety byl ještě chlupáček maliníkový a hnědochlupka maliníková ... A byla řeč i o dalších zajímavých houbách, které jsme ale nenašli.

Ty poslední určil Jan Wipler (doufám, že nevadí, že tady používám jeho jméno), Lasiobelonium nidulum byla určena asi především na základě makroskopických znaků.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 26.04.2016 20:21, Patrik(m), (Houby)

Jak říkám, na základě makroznaků se dá spolehlivě určit jen na kokoříku, jsou i jiné druhy tohoto rodu... Chlupáček a hnědochlupku jsem viděl jen na Slovensku v horách, také rostly obě pohromadě, v mém okolí zatím ne...

Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 27.04.2016 22:58, Yohaness(m), (Houby)

No jo Oslava a Chvojnice, nedávno jsme k tomu dávali prohlášení: http://www.entospol.cz/sites/default/files/vyj%C3%A1d%C5%99en%C3%AD%20%C4%8CSE%20k%20dokumentaci%20EIA%20Plavebn%C3%AD%20stupe%C5%88%20D%C4%9B%C4%8D%C3%ADn%20%2811.4.2016%29.pdf

Re: Re: Re: Re: Seminář ve Skalách u Teplic nad Metují 3.část, 28.04.2016 15:15, Zdeno(m), (Houby)

Zajímavé počtení...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30