O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnešní průzkum, 21.02.2016 19:55, TondazKralup(m), (O přírodě)

Ahoj,tak se po delší době zase hlásím.Dnes jsem navštívil tuto lokalitu v naději,že něco zajímavého objevím.Mám to kousek od domu.No na hvězdovku pouzarovu jsem zrovna nenarazil,ale bylo tam hezky.

Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:30, Honzík(m), (O přírodě)

...zrovna včera jsem koukal do mapy a zařadil tuto oblast do pořadníku.Nemít nemocný auto,tak jsem tě tam možná dneska strašil

Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:57, TondazKralup(m), (O přírodě)

Až budeš mít cestu,tak písni mail,nebo zavolej.Je tady více zajímavých lokalit,mužem vyrazit společně.

Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 22:14, Honzík(m), (O přírodě)

...máš mě v poště

Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 19:58, TondazKralup(m), (O přírodě)

Dám alespoň nějakou tu krajinku.

Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:01, TondazKralup(m), (O přírodě)

Sestoupil jsem až do údolí k máslovickému potoku.Někteří to tam jistě znáte,je tam výzkumný včelařský ústav a dělají tam vynikající medovinu

Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:04, TondazKralup(m), (O přírodě)

Tady mi asi třikrát profrčel okolo hlavy párek ledňáčků.Neměl jsem šanci je vyfotit,to by bylo na dlouhé číhání.Hlavně že o nich vím.

Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:05, TondazKralup(m), (O přírodě)

Pouze nutrie hezky zapozovala.

Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:07, TondazKralup(m), (O přírodě)

Zakončím přece jen nějakou tou houbou.Žádná vzácnost,ale za to jich bylo na košík.

Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:34, samotářka, (O přírodě)

Máslovická stráň a její okolí je taky moje oblíbená lokalita. Ale teď doporučuji na skály a skalky zbytečně nešlapat. Právě u cest jsou malinké rostlinky, zatím skoro neviditelné, kterým by v této době pošlapání velmi uškodilo.

Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:36, samotářka, (O přírodě)

Samozřejmě vím, co to bude za druh, až to vykvete, ale nevyzradím.

Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:40, samotářka, (O přírodě)

Tahle rostlinka u nás přežila i dobu ledovou. Je tu skutečně původní. Bylo by škoda jí zdevastovat teď. Počkejte si ještě pár týdnů, pak už bude lepší vidět. Zatím byste při jejím hledání lokality akorát rozšlapali.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 21:03, Honzík(m), (O přírodě)

...neboj,naše kroky už začínají směřovat do vytoužených jarních lokalit.Pro nejbližších pár týdnů se stráně ubránily...

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 23:34, Kraken(m), (O přírodě)

Křivatec český (Gagea bohemica) je rostlina sušších stanovišť teplých oblastí, kvete velmi brzy na jaře, někdy i v zimě, pokud je mírná, patří k silně ohroženým druhům (C2).

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 22.02.2016 09:21, samotářka, (O přírodě)

Kraken správně.
Křivatec český je vzácný z mnoha důvodů. Hlavně proto, že netvoří semena, rozmnožuje se pouze cibulkami. Kdysi dávno jeho rodičové semena tvořili, jenže do dnešní doby přežil pouze takový hybrid, který semena vytvořit nedokáže. Kříženci několika druhů bývají odolnější vůči nepříznivým podmínkám. Proto náš křivatec český přežil až do dnešních dnů, zatímco jeho původní rodičovské druhy už v pradávných dobách vyhynuly.
Poznámka: A v novinách Idnes o něm píšou, že vytváří mnoho semen a sešlap mu prospívá. Je to neuvěřitelné, jak jsou blbí. Sešlap mu prospívá, ale ne teď, kdy ho zlikviduje. Sešlap mu prospívá, když v pozdním jaru a v létě likviduje jeho konkurenční rostliny na lokalitě, zatímco křivatec český přežívá léto pouze v podobě podzemních cibulek, které jsou na sešlap odolné.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 22.02.2016 09:52, Honzík(m), (O přírodě)

...poučné,tak tam vyrazim asi až v létě

Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 20:59, TondazKralup(m), (O přírodě)

Rozumím,taky se snažím nepohybovat jak slon v porcelánu,ale občas se stane že člověk šlápne kam by neměl.Proto je důležitá osvěta.

Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 21:42, karelzbrd(m), (O přírodě)

orsej luční?

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 22:14, samotářka, (O přírodě)

Orsej jarní to skutečně není. Orsej je plevel, kvůli tomu bych neupozorňovala na nepošlapání. Na fotkách je mnohem vzácnější rostlina.

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 21.02.2016 22:18, samotářka, (O přírodě)

Nápovědu si přečti na obrázku, kde Tonda z Kralup ofotil text k Přírodní rezervaci Máslovická stráň. Moje fotky jsou reakcí na Máslovickou stráň.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 22.02.2016 18:06, Patrik(m), (O přírodě)

U vás už kvetou i kvitka? To je zajímavé, u nás budou teprve kvést sněženky

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 22.02.2016 18:26, alesjirsa(m), (O přírodě)

U nás už je to všechno v květu. Příroda je nevypočitatelná.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní průzkum, 23.02.2016 19:13, karelzbrd(m), (O přírodě)

křivatec, no jasně, však já na něj myslel. Bože, to byl den... mililitry a milimetry a křivatce a orseje...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30