O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 20:20, alesjirsa(m), (Houby)

Konečně se mi podařilo najít i jiný druh jehnědky než jehnědku lískovou.

Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 20:20, alesjirsa(m), (Houby)

Buď jsem měl štěstí, nebo to je i celkem hojná houba, protože jsem jich na lokalitě o asi 5 břízách objevil poměrně dost.

Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 20:21, vlk(m), (Houby)

...paráda...gratuluji...

Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 20:23, alesjirsa(m), (Houby)

Díky.

Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 17.02.2016 19:37, Patrik(m), (Houby)

K tomu mám hned několik připomínek:
1. vypadá to spíše na jehnědu vrby jívy, a v tom případě by to mohla být Ciboria caucus, jehnědka jívová
2. vůbec se nejedná o běžný druh, tedy ve srovnání s C. amentacea a C. coryli a nelze jej nalézt pod každou břízou. Už jsem na to párkrát naletěl - hledám na lokalitě, kde je hodně bříz, najdu jehnědku a zjístím, že v okolí je taky jedna líska, takže by to mohla klidně být lísková...
3. doufám, že si bral exsikát. Tento druh je dobré ověřit mikroskopicky, změřit askospory a vřecka, doporučuju provést více měření, není to nic jednoduchého, rozměry se poněkud překrývají s rozměry dalších dvou druhů rodu Ciboria, potom udělat maximum a minimum z naměřených hodnot a až to budeš mít, řeknu ti, jak se odlišují ... pozn. musí se měřit zralé askospory, tedy ty, které nejsou ve vřecku a měl by si zjístit, zda jsou vřecka tetraskorická nebo oktosporická.
4. Jeden exsikát, co jsem našel mám zmikroskopovaný a nějaký čas jsem se tím zabýval, takže vím, že určování jehnědek není žádná sranda a že někteří autoři dokonce uvádějí, že substrát nemusí hrát podstatnou roli pro určování.

Re: Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 17.02.2016 20:12, alesjirsa(m), (Houby)

1. Je pravda, že vrba jíva tam byla také, ale mně se zdá jehněda vrby úplně jiná (aspoň, když ještě není stará), tak nevím. Toto mě víc sedí na tu břízu.
3. Tak položku jsem bohužel nevzal. Občas u nějaké houby mě to hned nenapadne a až pozdě vzpomenu, že jsem měl radši vzít vzorek domů na mikroskopování. Toto je zrovna tento případ. Takže budu doufat, že se na tu lokalitu v blízké době ještě dostanu.
Díky za připomínky, chybami se člověk učí.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 17.02.2016 20:15, alesjirsa(m), (Houby)

Díval jsem se na internet na jehnědku jívovou a asi máš pravdu. Tam ty jehnědy, na kterých rostou, opravdu vypadají takto, takže to se asi bude muset celý příspěvek přejmenovat.

Každopádně prvonález tak i tak.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 17.02.2016 20:58, Patrik(m), (Houby)

Tak to příště můžeš vyřešit jako já: co v lese najdu, to si vezmu domů a teprve tam to začnu třídit a určovat. Někdy se to vyplatí.

Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 20:20, alesjirsa(m), (Houby)

Roste na starých spadaných jehnědách bříz.

Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 20:50, vevanek, (Houby)

Hrabání pod lískami, hrabání pod olšemi, hrabání v břečťanovém listí... teď zase hrabání pod břízami Asi se ze mě přes zimu stane hraboš
Máš to hezké

Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 20:53, alesjirsa(m), (Houby)

Ještě jsem dneska hrabal pod osikami a snažil se najít jehnědku osikovou, ale bohužel neúspěšně. Díky.

Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 21:23, Honzík(m), (Houby)

...už si to zkoušel u nějaký latrýny?...

Re: Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 21:27, alesjirsa(m), (Houby)

Ne. Měl bych ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 17.02.2016 04:59, Honzík(m), (Houby)

...jasněNěco se tam určitě najde...

Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 16.02.2016 23:40, Včelda, (Houby)

no jak jsme to s klukama už řešili, stačí vlastně najít jeden druh jehnědky, a pak už jen závisí na tom, kde to zrovna člověk fotí

Re: Re: Re: Re: Jehnědka březová (Ciboria betulicola), 17.02.2016 10:34, Hanýžka(m), (Houby)

Přesně tak, i pod lískami může být hojnější j. olšová.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30