O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Porovnání padesátek, 26.10.2015 01:19, chorcheee(m), (O fotografování)

Opět se hlásím po půlnoci (hlídám hadovku ),

během dne jsem si udělal porovnání základních objektivů (Helios 58/2 vs. Canon 50/1,8) k čemuž mne inspiroval TondazKralup.

Krom testu kresby s milimetrovým papírem (nedávám, nemám ještě vyhodnoceno a to už byste tu asi nepřežili ) mne zajímala hloubka ostrosti pro různé clony. Fotografoval jsem šikmo následující povedenou reklamní tabulku Kofoly. Zaostřeno bylo na konec šipky "svatbozpůsobovače". Poté jsem udělal výřezy, srovnal perspektivu a upravil na správný poměr stran (vyrovnáním perspektivy se obdélník tabulky splácne téměř do čtverečku). Následně jsem snímky spojil do jednoho obrázku, Vlevo je vždy Canon, vpravo Helios.

Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 14:37, basset(m), (O fotografování)

Asi před rokem a čtvrt jsem o hloubce ostrosti uváděl příspěvek o programu DOFMaster.
Existuje verze pro "chytré" telefony a tak ho lze mít stále sebou.

Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 01:19, chorcheee(m), (O fotografování)

První je maximální "díra" tedy clona ca 2.

Vlevo Canon EF 50 mm / F1,8.
Vpravo Helios 58 mm / F2

Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 01:19, chorcheee(m), (O fotografování)

Následuje clona 4

Vlevo Canon EF 50 mm / F1,8
Vpravo Helios 58 mm / F2

Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 01:19, chorcheee(m), (O fotografování)

Zde clona 8 a hloubka ostrosti už je mnohem vyšší.

Vlevo Canon EF 50 mm / F1,8
Vpravo Helios 58 mm / F2

Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 01:19, chorcheee(m), (O fotografování)

A nakonec maximální clona 16 (Canon má ještě 22, ale tam už není s čím srovnávat...)

Vlevo Canon EF 50 mm / F1,8
Vpravo Helios 58 mm / F2

Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 01:19, chorcheee(m), (O fotografování)

A zde ukázka jak vypadala scéna před úpravami (zde Canon na f22). Celkově Canon poskytuje nepatrně vyšší hloubku ostrosti. Zároveň však Helios "více zvětšuje". Fotografováno ve stejném uspořádání zabírala v případě Heliosu tabulka skoro celou výšku záběru, u Canona, jak je vidět z této fotografie, ještě dost zbývá. Nevím, zda to dělá jen těch 8 mm rozdílu nativní ohniskové vzdálennosti nebo má vliv i adaptér na Canon bajonet. Každopádně výsledky jsou velmi souměřitelné (a kdybych fotografoval tak, aby Helios i Canon poskytly stejně velkou scénu, byly by ještě podobnější.

Starý objektiv ze Zenitu se tedy prakticky vyrovná jednomu z nejlepších (ale také nejkompaktnějších a nejlevnějších) objektivů Canonu. Nutno však dodat, že vyrobit dobrý základní objektiv je mnohem jednodušší, než u širokých a dlouhých ohnisek. APS-C také díky crop factoru 1,6 nevyužívá celou plochu kresby objektivu, kterou by využil kinofilm nebo "full frame".



Canon EF 50 mm / F1,8 má hmotnost: 124 gramů a
Helios 58 mm / F2 má hmotnost: 300 gramů

Jinými slovy, pokud nemáte výbornou padesátku od Canona, je starý Helios s redukcí dobrou alternativou. V opačném případě však asi není moc důvod tahat do lesa více než dvakrát těžší kovový Helios . Dobrou noc.

Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 04:17, Fanda, (O fotografování)

Tohle je dobré porovnání.

Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 06:10, Honzík(m), (O fotografování)

...bez adaptéru by asi měl Helios lepší parametry

Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 06:33, Zdeno(m), (O fotografování)

Já mám EF 50mm/2,5, ale Compact Makro. K němu mezikroužky Kenko a mohu fotit špendlíkové hlavičky na vysokou clonu. Čas ovšem bývá v sekundách až do půl minuty. Focení detailů z ruky tedy není zrovna dobrý nápad, že.... Dnes předvedu použítí mezikroužků na pařezníkových miminech...

Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 08:12, Sley, (O fotografování)

Já jsem před lety moudře usoudil. že i kdybych si koupil jakejkoliv foťák s jakýmkoliv příslušenstvím, vrazil do toho třeba půl mega, tak stejně pořádnou fotku houby neudělám Holt, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí...
Na druhou stranu, aspoň se s tím nemusím nějak nervovat, a prachy mohu využít rozumnějším způsobem

Re: Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 10:21, Habiby, (O fotografování)

tak tak nápodobně

Re: Re: Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 10:41, chorcheee(m), (O fotografování)

Ale, to se dá naučit. Komu není shůry dáno, nestane se třeba operním pěvcem. Ale naučit se průměrně fotografovat tak, jako je to k vidění na těchto stránkách, se snad dovede každý... Jen to chce o tom něco vědět a pak fotit a mazat, fotit a mazat...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 10:46, TondazKralup(m), (O fotografování)

Tak nějak...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 10:53, basset(m), (O fotografování)

.. používám občas i jiný postup u objektů, který se mi nelíbí na první pohled: nefotit a tudíž i pak ani není možné mazat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 12:00, chorcheee(m), (O fotografování)

Jinak jsem si samozřejmě vědom, že toto není komplexní test, který by celkově podchytil vlastnosti objektivů (chování v protisvětle, chromatická aberace na silných kontrastech, vignetace, kresba v celé ploše a spousta dalších věcí se z toho nedá stanovovat...). Toto bylo jen takové moje hraní, jehož cílem bylo:

1/ dokázat si, že podobné objektivy za srovnatelných podmínek poskytují podobnou hloubku ostrosti (což je asi podobně objevný přístup, jako když jsme na učňáku ověřovali s několika multimetry v obvodu platnost Ohmova zákona ).

2/ Poskytnout vám praktickou ukázku toho, jaký má clona vliv na hloubku ostrosti u reálné scény

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 23:13, TondazKralup(m), (O fotografování)

No je vidět,že jsi opravdu hračička,ale hlavně mne fascinuje,že dokážeš věci dotáhnout do konce.Tady se s pokorou skláním.Já hlavně používám ten Helios na makro v kombinaci s mezikroužky.Nic jiného mi nezbývá jsem celkem švorcák,tak musím hledat různé levnější alternativy drahých makroobjektivů.Problém je,že se ten Helios nedá použít reverzně.Zkoušel jsem to a dělá to hrozné kraviny.Jinak se s tím dá dosáhnout slušného zvětšení a rozumných výsledků.Přidávám foto,je sice dost přesaturované,ale na tu bídu...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Porovnání padesátek, 26.10.2015 14:04, Zdeno(m), (O fotografování)

Jo, mazat, to je deviza, když se to umí...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30