O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

TANAP, 25.10.2015 20:48, Tori(m), (Houby)

Opice se hlásí po návratu z externího výběhu, kam se na víkend přesunula, konkrétně z Roháčů (tj. Západních Tater). Bylo tam velice pěkně, slunce svítilo co mohlo a většina turistů zůstala doma. Hub tam rostlo neskutečné množství, všude podél cesty různé slzivky, čepičatky, třepenitky, pavučince, čirůvky rodu Tricholoma a jakési bílé strmělky či líhy. Vedle cesty v příkopu mě hned na začátku tůry potěšila tahle houba, kterou jsem znala zatím jen z obrázku - rosolovec červený (Guepinia helvelloides, syn. Tremiscus h.), na Slovensku běžný druh, u nás červenoseznamka z kategorie téměř ohrožených druhů. Plodnice byla velikosti větších chřapáčů, skoro 10 cm vysoká. Omlouvám se za mizernou fotku.

Re: TANAP, 25.10.2015 21:01, alesjirsa(m), (Houby)

To podle mne není askouš, nýbrž nižší stopkovýtrusá houba. Jinak gratuluji.

Re: Re: TANAP, 25.10.2015 21:06, Tori(m), (Houby)

No vážně! Díky za opravu.

Re: TANAP, 25.10.2015 21:53, petras, (Houby)

Já jsem je našel loni začátkem října na kraji lesní cesty

Re: Re: TANAP, 26.10.2015 11:36, Tori(m), (Houby)

Moc pěkný (a o hodně lepší fotka).

Re: Re: Re: TANAP, 26.10.2015 14:10, Zdeno(m), (Houby)

Já ho našel na Malé Fatře v roce 1980, mám diák, najdu, přepíšu, upravím, pošlu...

Re: Re: Re: TANAP, 26.10.2015 15:40, petras, (Houby)

No nic moc.to jsem měl foťák dva měsíce a bez stativu,bylo tam hodně druhů a ani jsem nevěděl,co fotím.Těšil jsem se letos,ale u nás skoro vůbec nepršelo a proto neroste nic.

Re: TANAP, 25.10.2015 20:48, Tori(m), (Houby)

Potkaly jsme i čarodějný kruh z nějakých slzivek, taky jsem nevěděla, že můžou dorůstat takové velikosti jako parkové čechratky.

Re: TANAP, 25.10.2015 20:48, Tori(m), (Houby)

Ovšem nejvíc mě potěšila tahle houba, respektive lišejník, která rostla na smrku u Roháčských vodopádů - Sarea resinae (syn. Biatorella resinae), český název jsem nenašla. Vyskytuje se prý běžně na pryskyřici jehličnanů, ale pro malé rozměry (tahle plodnice má průměr asi 1,5 mm) je silně přehlížená.
Jak normálně nesnáším smrčiny, tak tady jsem musela udělat výjimku, protože smrk ve svém přirozeném prostředí (a výškovém stupni) vypadá o hodně líp, než ti nížinní přichcíplí chudáčci. A naštěstí jsme nešly v blízkosti žádného polomu/těžby.

Re: Re: TANAP, 25.10.2015 21:11, chorcheee(m), (Houby)

Já myslím, že to není lišejník, ale fakt askáček. Ukazoval mi ji Honza při mapování v Krkonoších s tím, že tuhle houbu, podle jeho zkušeností, mykologové moc neznají...

Re: Re: Re: TANAP, 25.10.2015 21:18, Tori(m), (Houby)

No, patří pod Lecanoromycetes, což jsou AFAIK lichenizované houby. Na druhou stranu je pravda, že tamtéž patří i např. rod Stictis, který lichenizovaný není. Tak já nevim. Budu si muset trochu něco o nich nastudovat.

Re: Re: Re: Re: TANAP, 26.10.2015 11:21, Hanýžka(m), (Houby)

Některé skupiny mohou být smíšené - jsou mezi nimi lichenizované i nelichenizované houby. Je tedy nutné se řídit podle toho, kam patří ten který druh - buď podle literatury nebo si udělat řež a hledat...

Re: Re: Re: Re: Re: TANAP, 26.10.2015 11:35, Tori(m), (Houby)

Díky. Až ji teda najdu i u nás, zapitvám si.

Re: Re: TANAP, 25.10.2015 21:22, karelzbrd(m), (Houby)

ač Brdy nejsou vysoké, přirozené smrčiny jsou tu také a to spíše ve studených údolích, taky na nejvyšších kopcích na extrémnějších stanovištích, i když je mi jasné, že extrémní stanoviště v Tatrách je jinej level, než v Brdech.

Re: TANAP, 25.10.2015 20:48, Tori(m), (Houby)

Na zpáteční cestě jsem ještě fotila tenhle askomycet (průměr 2-3 mm), který rostl buď na hlíně nebo zanořeném dřevu/jehličí na turistickém chodníku v hodně vlhkém prostředí. Připomíná mi to trochu tatreu (Tatraea dumbirensis), ale už to nezjistím, protože jsem nechtěla porušovat zákaz sběru v TANAPu, navíc když se ještě další 3 týdny nedostanu k mikráku.

Re: TANAP, 25.10.2015 20:48, Tori(m), (Houby)

A kopečky na závěr.

Re: Re: TANAP, 25.10.2015 21:34, Pavla, (Houby)

Nádhera, Tori! Jsi opice štěstěny. My na takové počasí neměli štěstí, tak aspoň vzpomínka na vodopád. ;)

Re: Re: TANAP, 25.10.2015 22:05, vlk(m), (Houby)

...nádhera...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30