O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Je libo bezzrcadlo?, 07.10.2015 16:23, chorcheee(m), (O fotografování)

Kolegové,

houby nemám (1. nic krom václavek neroste a 2. od včerejška chodím do "kolbenky"). Ale jak tu Honzík otevřel fotografické téma, nebubráním se krátké noticce. Jak jsem tu v červenci dával fotografie z mapování v Krkonoš...nevím zda jsem to psal...byly pořízeny služebním fotoaparátem s objektivem typu rybího oka pro focení % korunového zápoje).

Šlo o "bezzrcadlovku" Olympus řady Pen E-PL7. Bylo to poprvé, co jsem takový přístroj měl v ruce. Zalíbil se mi. Nemá průhledový hledáček, jen displej (což bych dříve považoval za nepřípustné), ale rychle jsem si na to zvykl a zejména při fotografování hub se často jinak než přes displej pozorovat předběžný výsledek ani nedá. Některé aparáty dohoto typu mají snímač velikosti "full frame" tedy 24x36 mm (asi od ceny 35kKč). Cenově mnohem přujatelnější je samozřejmě APS-C, Olympusácký vynález 3/4 (crop factor 2x) a jiné, nové rozměry.

Každopádně jde většinou o mnohem větší čipy, než ve většině fotoaparátů typu "vše v jednom". Má Fuji HS30 má čistý rozměr snímače 6,6x4,4 mm, což mi přijde až neuvěřitelné, že na tomto "minipaznechtíku" může být nějaká kvalita výsledku .

Olympus řady Pen E-PL7 jsem měl nastaveno na ISO automatické do 1600. Při této citlivosti je stále jen obtížně pozorovatelné zhoršení oproti nižším citlivostem. Ale pozor, přístroj dost postprocesuje - šum sice není skoro vidět, ale klesá ostrost (třeba smrky v dálce už při monitorovém měřítku 1:1 nejsou smrky, ale takové "akvarely". Každopádně je zde při ISO1600 výsledek jistě lepší, než u mé Fuji HS30 na ISO400 (ale mám ji rád).

Bezzrcadlovky typu Olympus Pen E-PL7 stojí dnes kolem 10 kKč, ale je samozřejmě potřeba počítat s další investicí do (makro) objektivů.

Re: Je libo bezzrcadlo?, 07.10.2015 17:14, basset(m), (O fotografování)

Daleko podstatnější než krabička je objektiv.

Re: Re: Je libo bezzrcadlo?, 07.10.2015 17:37, chorcheee(m), (O fotografování)

Který stojí dneska - ve většině případů - víc, než krabička...

Re: Re: Re: Je libo bezzrcadlo?, 07.10.2015 17:40, chorcheee(m), (O fotografování)

A tak jsme dohromady na 30, 50, ale také 150 tisících. A na to se jako dělník můžu pěkně vykašlat, ne? . Zůstávám u Fuji HS30, která je stejně nejlepčí .

Re: Re: Re: Re: Je libo bezzrcadlo?, 07.10.2015 18:45, Patrik(m), (O fotografování)

Zajímavé, a cena stejná jako nějaké starší auto
Jinak se tě tu musím zeptat, kaj se ti podařilo najít tu bolinku. Taková vzácnost se nevidí každý den

Re: Re: Re: Re: Re: Je libo bezzrcadlo?, 07.10.2015 18:59, chorcheee(m), (O fotografování)

Nemusíš (se mě zeptat, kde jsem našel bolinku), musí se jen umřít (jak říkával můj neboštík tatínek). To je tajemství, Napiš mi SZ a možná Ti prozradím víc. .

Re: Re: Je libo bezzrcadlo?, 07.10.2015 21:49, Zdeno(m), (O fotografování)

A ještě více uživatel...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30