O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 20:12, Patrik(m), (O přírodě)

Včera jsem tam fotil tento zajímavý pcháč, který jsem doma určil jako pcháč bělohlavý. Ten patří dle červeného seznamu rostlin do kategorie C3, ohrožených druhů. Nejsem botanik, tak nevím, zda jsem to nezaměnil za něco hojnějšího, ale v případě těchto luk už mě to nějak moc nepřekvapuje, není to jediná červenoseznamovka, kterou jsem tu našel...

Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 20:12, Patrik(m), (O přírodě)

Detail květu...

Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:10, samotářka, (O přírodě)

Už jsem se chystala Patrikovi napsat, že má pcháč bělohlavý určený správně, ale nakonec mne trochu zarazily listy. Tedy on je ten zobrazený jedinec nějaký posečený chudáček, trochu jiný tvar listů může být tedy dán stanovištními podmínkami.
Ale taky je potřeba myslet na to, že pcháče se mezi sebou snadno kříží, a jejich potomstvo nemusí být sterilní, naopak snadno tvoří trojnásobné hybridy nebo se znovu kříží s některým rodičovským druhem. Vyznat se v nich může být problém.
Popíšu to na situaci na mojí blízké louce:

Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:11, samotářka, (O přírodě)

U nás u potoka roste pcháč šedý.

Re: Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:14, samotářka, (O přírodě)

Když se pcháči šedému dobře daří, dokáže být vysoký snad 2 metry. Jenže tady roste na louce, která se několikrát do roka seče, a tak si nemůže velký růst do výšky dovolit, ale je menší. Ale všimněte si, že má na lodyze pouze jeden květ a že má květní stvol pod květem dlouho bezlistý.

Re: Re: Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:17, samotářka, (O přírodě)

A taky u nás roste pcháč zelinný. Ten má květy vždycky několik pohromadě a podepřené listeny.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:19, samotářka, (O přírodě)

No a taky tam roste několik vzájemných kříženců.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:21, samotářka, (O přírodě)

Kdybych ty křížence našla jednotlivě, a ne uprostřed mezi rodičovskými rostlinami, tak nebudu vědět, co to je.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:23, samotářka, (O přírodě)

Některé rostliny vypadají, že jsou ze 3/4 pcháč zelinný a z 1/4 pcháč šedý.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 21:25, samotářka, (O přírodě)

A teď se v tom má člověk vyznat.
Ovšem hmyz upřednostňoval pcháče zelinné.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Set, 14.09.2015 15:39, chorcheee(m), (O přírodě)

Díky, krásně didaktické!

Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 13.09.2015 20:12, Patrik(m), (O přírodě)

A byla tam i tato hluchavkovitá rostlina, na jejíž určení jsem ještě neměl čas...

Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 14.09.2015 07:39, Jenda_P, (O přírodě)

klinopád obecný (Clinopodium vulgare)

Re: Re: Re: Že by další vzácná rostlina na soustavě luk podél Setiny?, 14.09.2015 19:09, Patrik(m), (O přírodě)

Díky, i když se jedná o louku lužního charakteru, díky svoje rozlehlosti je místy opravdu suššího charakteru, což by odpovídalo popisu ekosystému...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30