O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Úterní Blava, 09.09.2015 17:01, Tori(m), (O přírodě)

Tak jsem si včera po práci vyrazila do lesa nad sídlištěm, geograficky to jsou Devínske Karpaty. Většinu lesa tvoří dubohabřiny promíchané třešněmi, v údolí potoka je i bučina, výjimečně kousek borové monokultury, podloží je nějaká zvětralá žula nebo co. Byla to bída, mezi suchým listím vykukovala suchá hlína, pozemní houby skoro žádné, dřevních málo. První fotitelná byla penízovka. Vzpomněla jsem si, jak jsme tu nedávno řešili rozlišovací znaky proti štítovce, tady jsou snad zřetelné. (A ne, nevím, proč jsem ji vyfotila zrovna takhle blbě na výšku.)

Re: Úterní Blava, 09.09.2015 19:46, vevanek, (O přírodě)

Snad už konečně rozeznám penízovku od štítovky Takže zatím to, co jsem našla, byla vždy štítovka.

Re: Re: Úterní Blava, 09.09.2015 20:26, Patrik(m), (O přírodě)

U nás taky. Hřibovité jako by vůbec neexistovali a na suťových lesách či jinde v okolí sucho, jedinou možností je hledat houby v luhách při potocích, tam je vlhko furt. Přesněji řečeno, všude, kaj je jako podloží u nás nivní sediment, se dá něco najít...

Re: Re: Re: Úterní Blava, 09.09.2015 21:55, Zdeno(m), (O přírodě)

Ale když v luhách luchá...

Re: Úterní Blava, 09.09.2015 17:01, Tori(m), (O přírodě)

Čerstvý hlinák červenající mě celkem potěšil, ještě to pro mě není houba, kterou bych vídala na každém výletu. Klacek i houba jsou zespoda přisvícené odrazem od kusu alobalu, jinak by póry nebyly vůbec vidět.

Re: Re: Úterní Blava, 09.09.2015 18:59, Zdeno(m), (O přírodě)

Zajímavá fotka, kdo ho neumí a nemá ani pstřeně, musí být zmaten...

Re: Re: Re: Úterní Blava, 09.09.2015 19:34, Tori(m), (O přírodě)

Originál barva byla možná ještě trochu víc do okrova, jak jílovice.
Jinak pstřeně tady taky celkem rostou (teda jiné roky, včera jsem je nepotkala), sírovce moc ne, síťkovec trojbarvý jsem tu už viděla na více místech na spadlých třešňových větvích.
Ale čerstvého mrtvého dřeva tu začíná být málo. Většina padlých větví a kmenů už je starších, z velké části osídlených houbami. Bylo tu pár čerstvých vyvrácených stromků po nějakém vichru, ale zrovna včera už si je někdo pořezal a připravil na odvoz.

Re: Úterní Blava, 09.09.2015 17:01, Tori(m), (O přírodě)

Nejzajímavější byl ovšem ztrouchnivělý kmen habru, opřený o jiný (zatím) živý strom. Jdouc kolem všimla jsem si nejdřív nějakých bílých teček, očividně nějaké staré hlenky, snad něco okolo badhamovky nebo vápenatky. Omlouvám se za rozostření následujících fotek, nebylo úplně bezvětří, takže při těch dlouhých expozicích se projevil každý drobný pohyb stromu.

Re: Úterní Blava, 09.09.2015 17:01, Tori(m), (O přírodě)

Až na displeji při velkém zvětšení jsem si všimla, že okolo jsou i nějaké červené askomycety. Čertví, co to je za potvoru, snad kruhovka (Orbilia), ale jistá si tím moc nejsem. Kromě nich tam byly ještě staré plodničky klanolístky, jiné druhy hlenek, nějaký lišejník, kožovka asi rezavá + cosik bílého s rozlitými plodnicemi - celkem zajímavý kus dřeva.

Re: Re: Úterní Blava, 09.09.2015 20:27, Patrik(m), (O přírodě)

Ano, Orbilia, těch je momentálně všude plno...

Re: Úterní Blava, 09.09.2015 17:01, Tori(m), (O přírodě)

Tohle je jedna z těch dalších hlenek, tipuju některou vlnatku (snad v. žlutá?). Ostatní byly příliš vysoko na stativ.

Re: Re: Úterní Blava, 09.09.2015 19:22, vlk(m), (O přírodě)

...velmi pozoruhodné...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30