O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

Dobrý večer,

protože jsem v Chocni, navštívil jsem naše mykology abych zapadl (a protože jsem před pár dny ztratil hlas a nemůžu moc hlasitě mluvit, byl jsem dnes i celkem oblíbený ).

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

Na výstavce se přes nepřízeň počasí sešlo necelých 40 položek (nebo ergonomičtěji řečeno "více než 35, skoro 40, či neuvěřitelných 38 druhů" ).

Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:40, alesjirsa(m), (Houby)

Ten sírovec žlutooranžový mi spíš takhle zdálky přijde jako oranžovec vláknitý.

Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:41, chorcheee(m), (Houby)

Aleši nebyl, byl to fakt sejrovec...

Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 25.08.2015 09:26, Hanýžka(m), (Houby)

Aleši, že ty jsi včera koukal na Helenku Deckerovou?

Re: Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 25.08.2015 09:29, alesjirsa(m), (Houby)

Ano, koukal. A opravdu mě houbové (zejména chorošové) bohatství pralesů zaujalo.

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

...fotogenická mi přišla například helmovka mléčná (Mycena galopus)...

Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:34, chorcheee(m), (Houby)

Dovolím si kontrolní otázku. Věděl by někdo, jak se jmenuje doprovodný mech?

Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 25.08.2015 09:27, Hanýžka(m), (Houby)

Připadá mi to spíš jako rašeliník (Sphagnum) než jako mech. Nemáš další fotku?

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

A nyní co jsem sliboval. Tak toto by měla být pýchavka stlačená...

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

...a tady prášivka šedivá. No jo, jenže ta vpravo dole je bradavkatá...

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

Tak nevím, není tam omylem?

Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:42, alesjirsa(m), (Houby)

Ty dvě fotky předtím jsou podle mě opravdu zařazeny správně, ale tady také váhám. Zdá se mi, že mírné krupičky tam vidět jsou.

Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 22:00, P.T.(m), (Houby)

Prášivky mají vnější okrovku hladkou, ta postupně políčkovitě rozpukává a časem se z plodnice oloupe a opadá a odhaluje vnitřní okrovku, která je dosti odolná a plodnice může vytrvat i do příští sezóny. Pýchavka stlačená má vnější okrovku v podobě oněch zrníček, pod nimi je vnitřní okrovka. Takže zde nedochází k žádnému loupání. Když vezmeme do ruky čerstvou prášivku a zmáčkneme ji, vnější okrovka krásně popraská a začne se odlupovat. U pýchavky se nám to nepodaří. Další důležitý znak je patrný na řezu, prášivky mají pouze plodnou část obalenou okrovkami, která hned přechází v kořínky podhoubí. Pýchavka stlačená má navíc sterilní bázi a mezi fertilní a sterilní částí má oddělitelnou blanku (diafragmu).

Nepřeceňuj poradnové výstavky hub pro veřejnost. Třeba zrovna prášivek je více druhů a určují se podle barevnosti ve zralosti a podle mikroznaků. To v těch pár hodinách, kdy ta výstavka trvá, nikdo neřeší (my v Litomyšli taky ne), běžného houbaře to nějak netankuje (maximálně klasická průpovídky, že všechny pýchavky a prášivky jsou jedlé) a když se někdo hlouběji zajímá, není problém poskytnout podrobnější komentář. Alespoň u nás pak ty houby na výstavce projdou nezřídka desítkami rukou, takže se něco může pomíchat. Omlouvám se za sloh.

Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 22:07, chorcheee(m), (Houby)

P.T., díky!

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

A co byste řekli na tuto úhlednou hubku?

Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:30, chorcheee(m), (Houby)

Sorry za překročení limitu a zítra dám další fotografie z této sešlosti (ať tady nejsou jen kytky a blbosti). Hezký večer.

Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:41, alesjirsa(m), (Houby)

Pavučinec krvavý ?

Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:43, chorcheee(m), (Houby)

Výborně, Aleši! Já se pavučinců stále bojím, ale některé se makroskopicky určují asi opravdu dobře (jsou to krásné velké houby se spoustou znaků).

Re: Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 24.08.2015 20:47, alesjirsa(m), (Houby)

Možná budu mít někdy možnost je určovat podle mikroskopických znaků.

Re: Re: Re: Re: A pak že nerostou - dnešní poradna MK Choceň, 25.08.2015 09:31, Hanýžka(m), (Houby)

Chorchee, ještě že jsi dodal "některé" (odhaduji tak 3% pavučinců se dá určit makroskopicky a to nemyslím mnou, ale že je pozná třeba někdo z C9). Že by zrovna pavučince byly bez chemických reakcí a mikrosznaků snadným rodem...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30