O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Krkonoše IV., 07.08.2015 08:08, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobré ráno,

tak něco málo hub za uplynulé dva dny mapování.

Tady rychlofotka z přechodu Mumlavy. Nejspíše kyjanka purpurová (Alloclavaria purpurea). Červený seznam, kategorie EN. Její biotop většinou vypadá přesně takhle - kamenitý břeh horského potoku či řeky, na který navazuje smrčina (klidne hnusná kulturní).

Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 09:58, Tori(m), (O přírodě)

Tyjo, pěkná, taky bych ráda někdy viděla jinou než žlutou kyjanku.

Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 14:45, petras, (O přírodě)

Až bude v parku Zolingerka,teda pokud vůbec bude,tak se můžeš přijít podívat.

Re: Re: Re: Krkonoše IV., 08.08.2015 20:30, Honzík(m), (O přírodě)

...tohle purpurově vypadá.To Chuckovo vypadá z fotky jako nějaká bílá a ne purpu...

Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 14:48, alesjirsa(m), (O přírodě)

Já z podobných hub viděl zatím jen kyje rourkovitého.

Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 21:11, Patrik(m), (O přírodě)

Tož tos viděl málo synku

Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 08:08, chorcheee(m), (O přírodě)

Zde poprosím o radu. Na vrchovištním rašeliništi, asi 1300 m/m. Napadla mne penízovka rašeliníková (Tephrocybe palustris), ale fakt jen podle toho, že jsem na ni nedávno koukal v Hagarovi. Předem díky!

Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 09:57, Tori(m), (O přírodě)

Zmíněná penízovka by podle Hagary měla mít šedé lupeny (a taky má bílý výtrusný prach), ne rezavé. Hagara sice píše velikost 2-3 cm a tohle má odhadem tak 5 cm, ale zase může to být stará a přerostlá plodnice. Spíš bych řekla pavučinec. Když už jsme u Hagary, tak hned napoprvé jsem ho otevřela na str. 1111 u p. tmavohnědého. Jenže to zas je fotka z diáku, braná na přímém slunci, takže barvy nejsou úplně věrné - o stranu dál je lepší fotka a tam třeba lupeny mají docela jinou barvu.

Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 11:50, b.gun(m), (O přírodě)

Vypadá to jako nějaký pavučinec, ale nebudu věštit, tyto houby jdou mimo mě. Ale co mohu říct je to, že penízovku rašeliníkovou můžeš vyloučit, ta to rozhodně není.

Re: Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 13:51, Patrik(m), (O přírodě)

Podle mě určitě pavučinec, přesnější určení není možné bez mikroskopu.

Re: Re: Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 19:32, mh, (O přírodě)

Co pavučinec mokřadní - když není mikroskop, pomůže biotop...:-)

Re: Re: Re: Re: Re: Krkonoše IV., 08.08.2015 00:45, chorcheee(m), (O přírodě)

Díky moc všem! Také jsem si pak uvědomil, že to má spíše pavučincové lupeny. Penízovku rašeliništní jsme možná našli dnes, ale nefotil jsem .

Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 08:08, chorcheee(m), (O přírodě)

a tady zespodu...

Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 08:08, chorcheee(m), (O přírodě)

Většina lesů v KRNAPu je neskutečně hnusná. Tohle je zářný příklad kulturní smrčiny, kde neroste vůbec nic (smrky z půlky mrtvé, žádný podrost, žádné lišejníky...).

Zajímavé je, že houbám či hlenkám hnusné lesy moc nevadí. Často přímo naopak...

Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 08:08, chorcheee(m), (O přírodě)

Jak říkal kolega: "Tenhle les je dostatečně hnusný na to, aby tu byly houby." A netrvalo dlouho, našli jsme tohoto kováře. . Je ale pravda, že tohle je zrovna kousek, kde to vypadá o něco lépe... Hezký den!

Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 09:26, vlk(m), (O přírodě)

...žádnej les není hnusnej...každý má své kouzlo...

Re: Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 19:44, Zdeno(m), (O přírodě)

Vlku, Ty perlíš. Podepisuji...Je dobré každému lesu jít naproti a vyhnout se "haló efektu"...Tak to mám s každým kouskem přírody a s lidmi to funguje podobně...

Re: Re: Re: Re: Krkonoše IV., 07.08.2015 21:39, chorcheee(m), (O přírodě)

Vlku, neser! . Já se dnes vrátil z těch přehoustlých smrčin, kde lesáci hospodaří jak když sere a maluje zároveň doškrábanej jak flagelant a Ty mi napíšeš každý les má svoje kouzlo. Prostě opakuji, a trvám si na tom, že asi 90 % rozlohy Krkonošského Národního Parku není žádnej národní park (ten má být člověkem jen minimálně dotčen) a plus minus tam bohužel už není co chránit...

Re: Re: Re: Re: Re: Krkonoše IV., 08.08.2015 11:03, Zdeno(m), (O přírodě)

Já chci taky vynadat, vlk má protekci...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Krkonoše IV., 09.08.2015 07:48, Honzík(m), (O přírodě)

...řekni za co a já to přepošlu bábě.Ta umí vynadat za cokoliv...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30