O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Srážky (jako že prší :))., 25.07.2015 23:43, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobrý večer!

Dnes jsem našel zajímavého choroše, ale moudrý z něj zatím nejsem. Dám proto něco, co jste si už stejně asi na "Meteohydráku" našli, anžto jste chytří, ale ať to tu máme... Prší leckde. 24 hodinová suma mi přijde nejilustrativnější.

Potěšil zejména pás jdoucí z Orlických hor na jich a to prosím přesně přes Choceň! Ta oranžová znamená 20 - 30 mm srážek (20 - 30 l / m2). To už není tak málo....

Re: Srážky (jako že prší :))., 25.07.2015 23:43, chorcheee(m), (O přírodě)

A později odpoledne se dočkalo i Brno. Soustavně, ač celkem umírněně, tu prší už 4. hodinu. Skoro se nechce věřit, že zatím spadlo "jen" asi 9 mm vody. Ale není všem kapkám konec . Dobrou noc a ať vám rostou! -

Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 10:45, alesjirsa(m), (O přírodě)

Dobré, doufejme, že nepřijdou nazmar.

Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 13:03, Patrik(m), (O přírodě)

Vy si tu stěžujete, že nevíte, co znamená "aji", ale při tom já jsem v životě neslyšel slovo "anžto"

Re: Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 13:57, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ani já.

Re: Re: Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 17:57, Zdeno(m), (O přírodě)

Anžto mám svou mateřštinu rád, dovolím si stručnou informaci. Anžto je archaická neboli zastaralá spojka podřadicí, jejíž význam je třeba protože nebo (aji...) poněvadž...

Re: Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 14:59, Joska(m), (O přírodě)

Ale my netvrdíme, že nevíme, co to znamená. Ale víš, kolik existuje v Česku různých nářečí? Když každý začne používat to své, tak z toho tady bude dobrý Babylon... Navíc u Tebe je to spíš známka toho, že česky ani neumíš.

Re: Re: Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 21:29, Patrik(m), (O přírodě)

To je fakt. A nejvíce podivné na tom je, že nářečí už neznaju ani v Ostravě. Tam je taky problém se domluvit. Jeden učitel při ústním zkoušení si dokonce myslel, že jsem emigroval z Jížní Moravy. Nic proti, ale slyšet taký nesmysl od učitela s ing. titulem? Zjevně nikdy nebyl mimo město. A kupodivu ani kámoš z opačné strany Ostravy nerozumí některým mým slovům (díky tomu aspoň vím, že jsou nářečné). Ale problém není v tomhle. Problém je v tom, že nářečí se tu používalo eště dříve, než jsme byli ČSSR. Mluví tak babi a děda a vůbec všeci moji příbuzní včetně mamky s tatkou. Mluvili tak všeci od nás ze základky a nikdy se to neřešilo. Potom příjdu do Ostravy a naráz zjístím, že nikdo neví ani, když se zeptám kámoša ze třídy, kdy jede ta lokajka?
Tím nechcu řect, že bych se kvůli tomu měl učit mluvit spisovně, ale tím chcu jenom potvrdit to, že by bylo asi dobré se naučit psát spisovně a budu mět o starost meň. No a taky se budu muset odnaučit všecko takhle obkecávat, než se dostanu k jádru věci, bo pak z toho vzniknou také dlouhé slohovky

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 21:30, Patrik(m), (O přírodě)

A kromě toho zapomenu přemýšlet nad spisovností

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 26.07.2015 22:44, Joska(m), (O přírodě)

"nesmysl od učitela s ing. titulem?"
Proč myslíš? Není to právě naopak? Spadl jsi odněkud do města a divíš se, že u vás to není pupek světa. Ještě mnohokrát budeš nucen změnit názor a tomu, co je pro Tebe zatím pořád dost "proti srsti", budeš nucen se přizpůsobit. Nebo taky nemusíš (nic nemusíš) a můžeš si zůstat doma, kde se mluví (a zřejmě mezi místními i píše) pro Tebe příjemnějším nářečím.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Srážky (jako že prší :))., 27.07.2015 08:36, vevanek, (O přírodě)

To, že kašlal na spisovnou češtinu, mu dojde teprve tehdy, až si bude muset nechat koncept nějaké vědecké práce "přeložit" z nářečí do češtiny, aby ji mohl uveřejnit.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30