O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobrý den!

Jak jsem slíbil před svým odjezdem do dálné ciziny, přidávám další část reportáže z "Malých mykologických dnů v Chocni (letos 5.-6.7.), které se konají již 16. ročníkem.

Pro začátek něco odlehčujícího. 50 cm choroš šupinatý na platanu je právem obdivovateli obdivován a fotografy fotografován .

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

...a unese i psa! .

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 15:37, MACEK, (O přírodě)

Paráda

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:08, basset(m), (O přírodě)

.. našeho basseta asi ne

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 22:31, Zdeno(m), (O přírodě)

Ten mne hned napadl jako výraz přehnaného optimismu autora...

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 23.07.2015 00:34, Kraken(m), (O přírodě)

Pěknej macek! Ten choroš, ne ten pejsek!

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

Zde mimo jiné můžete rozpoznat Pavla Brůžka alias Hraboše - významného našeho amatérského podzemkáře (zcela vpravo, ten akční jak ukazuje kam se půjde ).

Je to moc chytrý a společenský mladý muž. Jen je škoda, že se vykašlal na dokončení VŠ. Třeba se k tomu ještě vrátí. Je to blbé takto říci, ale dneska - zejména jako mladý člověk - jste bez vysokoškolského diplomu pro mnohé lidi a úřady póvl...

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 17:51, Zdeno(m), (O přírodě)

A mít diplomů více je pak ještě nebezpečnější...

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 18:01, Honzík(m), (O přírodě)

...znám lidi u kterých to s tím póvlem funguje obráceně.

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 18:44, Zdeno(m), (O přírodě)

Hrabošovu fotku jsem nedávno dával jako hádanku, ale řešení nějak vyšumělo, nikdo ho nepoznal. Jeho schopnost naskládat se do libovolných úhlů a vrstev bych ocenil u stativu...Zažil jsem ho před čtyřmi lety v Liberci při focení psivky Ravenelovy, kterých byla na lokalitě snad stovka. Příležitostně vyhledám...

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 19:31, chorcheee(m), (O přírodě)

Máš pravdu, Zede. Jak mne poučila má společnice na motovýletu, většina jejích známých, kteří dokončili PhD - pokud nemohli zůstat tam, kde doktorát dělali - měli pak docela problém, kam se vrtnout. Pro většinu pozic byli prostě překvalifikovaní...

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:09, Zdeno(m), (O přírodě)

Nihil novum sub sole...

Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:11, chorcheee(m), (O přírodě)

Niente di nuovo sotto il sole .

Jako ta Italština se od latiny docela odchýlila, což? .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 22:07, Zdeno(m), (O přírodě)

Ceterum autem censeo...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem, 22.07.2015 22:46, vlk(m), (O přírodě)

...amen...

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

Zde si dovolím nechat hádat...

PS: Tato fotka by se mohla líbit (nejen) Honzíkovi .

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 21:23, Honzík(m), (O přírodě)

...líbí,ale já teďka v těch horkách nerad chválim...

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 22:30, samotářka, (O přírodě)

Ten tmavočervený květ je sazaník květnatý - Calycanthus floridus.

Věděla jsem to vlastně už hned odpoledne, ale teprve teď mi skleroza umožnila si na to jméno vzpomenout. Když už je tu řeč o tom mozkovém fungování, tak mně zas trvá nápadně dlouho, než si vzpomenu na jméno něčeho, co dávno dobře znám.

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 23.07.2015 09:40, chorcheee(m), (O přírodě)

Výborně, samotářka také umí! .

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

I zde nechávám hádat. Nápověda: v přírodě je druh na vyhynutí, ale díky zájmu botaniků a pěstitelů (je dnes v každém větším arboretu, o botanických zahradách ani nemluvě) jí/mu faktické vyhynutí v blízké době jistě nehrozí...

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:12, chorcheee(m), (O přírodě)

To jako nikdo neví, nebo se mnou nechcete spolupracovat? .

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:22, vevanek, (O přírodě)

... wollemie vznešená (?) - ten jehličnan

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:25, chorcheee(m), (O přírodě)

Vevánka umí! .

Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:27, vevanek, (O přírodě)

... prosila bych "vevanek" nebo "vev". Vevánka se mi nelíbí

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 21:25, Honzík(m), (O přírodě)

...jo,nedej se...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem, 22.07.2015 22:09, Zdeno(m), (O přírodě)

...a nedávej si nick, který není jednoznačný...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prok, 22.07.2015 22:22, vevanek, (O přírodě)

"vevanek" se se mnou táhne od dětství přes základní a střední školu až do dospělosti. Tak jsem nechtěla vymýšlet nic nového, protože jsem věděla, že takový nick nikdo určitě nemá. Protože jsem Věra, tak mi táta říkal "vevánek" a ujalo se to

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. , 22.07.2015 22:35, Zdeno(m), (O přírodě)

Co třeba takhle vevča, věrča, vevina, vevinka...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se , 23.07.2015 04:56, Honzík(m), (O přírodě)

....hmm,vevánková se jí taky nelíbila...

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:24, alesjirsa(m), (O přírodě)

Škumpa orobincová, i když vím, že je to pěkná blbost, ale říkám to jen proto, aby sis nemyslel, že nespolupracuji.

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:26, chorcheee(m), (O přírodě)

A za škumpu, Aleši, považuješ rostlinu na první, či druhé fotografii? .

Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:27, alesjirsa(m), (O přírodě)

To mělo být k druhé.

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:32, Tori(m), (O přírodě)

Já nepoznám, jestli to je jedle, tis, nebo něco jiného, takže asi spíš nespolupracující. :D

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 23.07.2015 07:58, Zdeno(m), (O přírodě)

Že by obojí?

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:34, vevanek, (O přírodě)

Dovolím se připojit a dát taky hádanku.
Tento strom jsem fotila ve Slavkově, nikdy jsem ho neviděla. A hledání podle plodů a listů mi trochu trvalo.

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:35, vevanek, (O přírodě)

... ještě listy (ta ruka je syna, musel mi ohnout větev, abych viděla na listy)

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:44, chorcheee(m), (O přírodě)

http://casopis.vesmir.cz/clanek/tu-krasu-nelze-popsat-slovy

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:45, Tori(m), (O přírodě)

Paulownia nevímjaká, alias zimní chrastítka. A ty fialové květy jsou vůbec nejpěknější.

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:59, chorcheee(m), (O přírodě)

Jojo, přečtěte si kdyžtak toho Jirku Sádla (odkaz). Píše moc pěkně a dozvíte se o pavlovnii a jejím statusu v Česku víc...

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 21:00, vevanek, (O přírodě)

Chorchee je na to "študovanej", tak by byla ostuda, kdyby to nevěděl Já ho nikdy nikde neviděla a květy až na webu.
Jako okrasný strom ji beru, ale zkouší se, že ji budou pěstovat ve velkém jako např. japonské topoly pro energetiku. Odborníci ale varují, že by mohlo dojít k invazi do krajiny jako u akátu nebo křídlatky.
Nechápu, že si kvůli prachům zaděláme krajinu nepůvodními dřevinami , místo aby jsme vysazovali a obnovovali původní lesy.

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

No a na tu hrůzu (sucho) jsme našli i dost terestrických hub, mimo jiné několik holubinek. Dnes dám jen holubinku slanečkovou (Russula graveolens), ať v tom nemáme zmatek.

Na výpravě byli dva účastníci do holubinek zamilovaní, měli je nakoukané a načtené a tak nám o nich dlouze vyprávěli. I já, který tento rod považuji za velmi nezajímavý, jsem se nechal přesvědčit, že jsou to houbičky, které má cenu v terénu blíže zkoumat (i za odbornou úroveň pálí/nepálí ), a že některé jdou i makroskopicky určit.

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

Holubinka slanečková by prý měla vypadat asi nějak takto (i když v Hagarovi vypadá dost jinak ), je středně velká (50 -85 mm v průměru), smrdí po slanečcích (ale pozor, po slanečcích zavánějí i jiné příbuzné druhy) a roste hlavně pod duby, habry a kaštanovníky, ale také buky a smrky z nížin do podhůří na středně kyselých až mírně zásaditých půdách od června do listopadu.

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 15:07, alesjirsa(m), (O přírodě)

Mně se zdá, že, nevím teda, jak v novém, ve starém Hagarovi vypadá mnoho hub na fotkách dost jinak než ve skutečnosti.

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 18:05, Honzík(m), (O přírodě)

...Aleši,zkus to obráceně.Třeba: "většina hub ve skutečnosti vypadá jinak než v atlasech...".

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 19:02, alesjirsa(m), (O přírodě)

Pravda.

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 18:16, basset(m), (O přírodě)

Takto z boku nafocená to může být skoro jakákoli holubinka a tvrdit, že to je právě slanečková, může v tomto případě tvrdit jenom ten, kdo ji viděl in natura.
Co se týká Hagary, tak do atlasu samozřejmě mohl dát jenom nějakou plodnici. Pokud chcete vidět více holubinek slanečkových, tak stačí zavítat na nahuby.sk.
Jo a pokud má někdo stále připomínky k Hagarovi, má stále možnost nalézt typické plodnice, vyfotit a šoupnout to k nám do atlasu, kde mimo jiné chybí

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 14:37, chorcheee(m), (O přírodě)

A touto studií na téma "holubinka v ruce" se dnes rozloučím. Vodu a pohodu všem!

Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 15:14, chorcheee(m), (O přírodě)

Dovolte mi ještě jednou holubinku slanečkovou (tady je trochu i zvrchu), ať si jí dáme do woka...

Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 17:55, Zdeno(m), (O přírodě)

A svrchu si dej do kláwesnice...

Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 18:18, basset(m), (O přírodě)

Až si jí budu dávat do oka, tak si zároveň zapamatuju, že takto vypadájí staré a trochu seschlé plodnice . Podle těchto fotek mladou plodnici nepoznám

Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 19:24, chorcheee(m), (O přírodě)

Pravda pravdoucí - plně uznávám. Chtěl jsem jen vokázat co jsem nafotil a napsat něco mouder... Zejména v tuto dobu jsem čekal, že i "neatlasovky" oceníte. Říkal jsem si, zda mám tuto holubinku založit do atlasu, ale tyhle fotografie k tomu opravdu neopravňují. Do diskuze jsem si je dát prostě nějak dovolil. Tak snad nevadí...

Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 19:55, basset(m), (O přírodě)

Já si myslím, že právě i tyto fotky patří do atlasu na webu (aby jsem je poznali, až nám je Zdeno strčí do kvízu ), i když toto nejsou právě představitelky na titulní fotku. V knižních atlasech je to něco jiného, protože tam je zásadní problém s rozsahem a tím i s následnou cenou.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:01, chorcheee(m), (O přírodě)

Souhlas...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem), 22.07.2015 20:14, Zdeno(m), (O přírodě)

Jednou z červených nití mých kvízů je pravě ta snaha, aby soutěžící získali zdatnost poznat nestandardní plodnice, které v přírodě také jsou a patří k ní. Podobně jako existuje třeba speciální pedagogika, která se zabývá odchylkami a výjimečnostmi v zájmovém oboru, má i mykofilie svá netypická zákoutí...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby a květinky arboreta Žampach I. (2. den Setí hub se Sv. Prokopem, 22.07.2015 20:24, chorcheee(m), (O přírodě)

Hezky řečeno...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30