O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Různé klackomycety, 11.05.2015 10:04, Tori(m), (O přírodě)

Kornice otrubičnatá na spadlé olšové větvi. Sice běžný druh, ale viděla jsem ji jen dvakrát.

Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 10:04, Tori(m), (O přírodě)

Kornice svazčitá v hromadě větvi z vyřezaného jasanového náletu.

Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 10:04, Tori(m), (O přírodě)

Neurčená rez (Gymnosporangium sp.), rostla celkem hojně na velkém keři chvojky klášterské mezi zahrádkami ve městě, poprvé jsem ji našla.

Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 12:37, alesjirsa(m), (O přírodě)

Rez hrušňová by to být nemohla ?

Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 12:41, chorcheee(m), (O přírodě)

Včera jsem koukal, že ji soused přes ulici má také na holém kmínku jalovce. Nebýt kvízu, nevěděl bych, že to je rez hrušňová (Gymnosporangium sabinae)...

Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 12:56, alesjirsa(m), (O přírodě)

Myslím, že Zdenovi oba dlužíme velké díky. A právě o tom jsem tu nedávno mluvil, že ty kvízy nás mohou mnohému naučit.

Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 13:03, Tori(m), (O přírodě)

Mohla, ale nevím, jestli se dá spolehlivě určit jen podle růstu na chvojce (kterou si nejsem 100% jistá).

Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 18:57, Patrik(m), (O přírodě)

Myslím, že nedá, podobná je ještě G. clavariiforme.

Re: Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 22:07, basset(m), (O přírodě)

.. určitě si chtěl napsat rez hlohová

Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 10:04, Tori(m), (O přírodě)

Některá potvora z čeledi Diatrypaceae, na kterou zatím nemám klíč.

Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 11:49, chorcheee(m), (O přírodě)

Podle stránek MLZ ("Mykoložka Lucie Zíbarová"...a paní doktorky, ale většina aktivity a fotek tam je stran Lucky), bych řekl, že to je: Eutypella scoparia (Brradavkatka různoostná).

http://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/perithecia/item/1531-eutypella_scoparia

Kde a na čem to rostlo, pokud se mohu zeptat?

Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 12:38, alesjirsa(m), (O přírodě)

Tam má být u rodového jména asi jen jedno "R", že ?

Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 12:42, chorcheee(m), (O přírodě)

Asi ano - zkopíroval jsem to z jejich stránek. Geniální lidi mají často s pravopisem (nebo přinejmenším s překlepy) problémy. To je vidět u mne a u Patrika . No, a nebo to je od citoslovce "Brr!" .

Re: Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 14:47, gazela(m), (O přírodě)

Re: Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 18:58, Zdeno(m), (O přírodě)

Jiní používají fuj...

Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 12:47, Tori(m), (O přírodě)

Rostlo to nedaleko NPR Státní lom v neudržovaném hájku náletových stromků, kde roste kdeco (jasany, svídy, třešně, mahalebka, trnky, hlohy, ...). Klacek ležel na zemi v hromadě dalších, nevím z čeho přesně je. Možná se ještě pokusím přibližně určit podle kůry, ale nedávám tomu moc šancí. O pár centi vedle byla starší stromata, která měla ostioly asi 3x delší. Zatím hledám literaturu, na pyrenomycety nic nemám.

Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 11.05.2015 19:01, Patrik(m), (O přírodě)

Ani nic nenajdeš. Pan D. Matýsek sám říkal, že literatura na pyrenomycetu bohužel téměř není. Nějakou ale myslím má, chtělo by se ho zeptat. Jestli chceš, dám ti na něj e-mail.
A tohle je opravdu bradavkatka různoostná, Peroneutypa scoparia, nedá se zaměnit.

Re: Re: Re: Re: Re: Různé klackomycety, 12.05.2015 14:40, Tori(m), (O přírodě)

Díky, když to říká on, tak to bude ona. Podle čeho se makroskopicky odliší od příbuzných druhů s dlouhými ostiolami, když neznám přesně hostitele? Anebo všechny ostatní mají kratší krky?


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30