O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Kuřátka Květáková, 29.08.2014 17:09, carinek, (O přírodě)

Dnes mě při procházce zaujala tyto kuřátka, patrně běžná, leč u nás jsem na ně narazil poprvé.

Re: Kuřátka Květáková, 29.08.2014 17:16, carinek, (O přírodě)

Ještě bych poprosil zkušenější, jak nejlépe nastavit kompakt na focení hub, tím myslím režim, clonu, iso atd. Dělá mi problém ostření. Fotím li hřibovité, je zaostřená přední strana hlavy a zbytek včetně nohy už mírně rozostřený. Koupil jsem si trochu kvalitnější kompakt Olympus XZ-10, ale jako začátečník se trochu trápím :-)

Re: Re: Kuřátka Květáková, 29.08.2014 18:25, Zdeno(m), (O přírodě)

Než začnu studovat tenhle foťák, zásadní dotaz...Má to manuální režim?

Re: Re: Re: Kuřátka Květáková, 29.08.2014 22:07, carinek, (O přírodě)

Ano má manuální režim

Re: Re: Kuřátka Květáková, 29.08.2014 18:33, Patrik(m), (O přírodě)

ISO je na fotáku příliš velké, to nikdy nevyužiješ, já používám jen 100 a při focení hmyzu či zvířat za tmavších podmínek max. 400, když dám na 1600 je to přešumělé a bez detailů. Základem je stativ. Ten mi tady radili všichni jako úplně první věc, máš dobrou výhodu, nejkratší čas 30 s., abys tenhle čas vůbec využil potřebuješ stativ - v ruce b si 0.5 min. nevydržela držet foťák, aniž by si s ním o milimetr hl. Abys docílil toho, aby si měl všechny části fotky ostré, potřebuješ clonu větší než 4. Čím menší clona, tím méně je na snímku ostrých bodů...S nastavením ti nepomůžu, u každého foťáku se ty režimy jmenují jinak.......důležité je přepnout na makro, min. makro máš od 1 cm, což ti umožňuje fotit i drobotinu

Re: Re: Kuřátka Květáková, 29.08.2014 18:42, basset(m), (O přírodě)

S kompakty to neumím, ale obecně platí:

- pokud to jde, tak nefotit na automatiku - fotil si úúúúplnou automatikou
- co nejnižší ISO - u těch kuřátek máš 200, mělo by být 100, Tvůj foťák umí od ISO 100 do ISO 6400
- režim AV (s prioritou clony) Tvůj foťák ho má
- pokud možno nejvyšší clonu, Tvůj foťák umí 1,8 - 8, clona právě ovlivňuje hloubku ostrosti
- ostřit ne na přední stranu klobouku, ale třeň nebo hranu klobouku na kraji ne uprostřed
- ale asi více Ti poradí Ti, kdo fotí kompakty
- všechny informace, jak si to nafotil najdeš v tzv. EXIF. Nevím, čím upravuješ fotky ? Pokud např. Zonerem, tak EXIF najdeš v Informacích o obrázku v záložce Fotografické informace

Dobrou recenzi najdeš na digimanie

Re: Re: Re: Kuřátka Květáková, 29.08.2014 18:44, basset(m), (O přírodě)

---- Informace o obrázku
Jméno souboru: 23514_1.jpg
Velikost souboru: 247 KB (253 032 bajtů)
Rozměry: 1400 x 1337
Bitová hloubka: 24
Vytvořeno: 29. srpna 2014 11:39:36
Změněno: 29. srpna 2014 18:25:19

---- Fotografické informace
Fotografické informace Ano
Textové informace Ne
Vytvořeno 29. srpna 2014 11:39:36
Digitalizováno 29. srpna 2014 11:39:36
Změněno 29. srpna 2014 11:39:36
Blesk Ne
Doba expozice 1/30 s
Clona 1.8 ....... nastavit vyšší, nejlépe 8
Max. clona 1.80
Ohnisková vzdálenost 4.70 mm
Ohnisková vzdálenost (EQ35mm) 26 mm
ISO 200 ....... nastavit nejnižší - ISO 100
Digitální zoom 0.00
Kompenzace expozice 0
Režim měření expozice Vzorek
Režim expozice Automatická expozice ...... má být AV
Vyrovnání bílé Automatické
Program expozice Tvůrčí program
Ostrost Normální
Kontrast Normální
Sytost Normální
Kontrola zesílení Mírné zvýraznění
Typ snímané scény Běžná
Výrobce OLYMPUS IMAGING CORP.
Model XZ-10
Komprese Komprese JFIF
Reprezentace barev YCbCR
Rozlišení DPI 72.00
Verze EXIF 2.30
Verze Flashpix 1.00
Barevný prostor sRGB
Blesk podrobně Ne, Automatický mód
Zdroj souboru Digitální fotoaparát
Uživatelské zpracování Normální
Klíčová slova Ne
Digitální podpis Ne

Re: Re: Re: Re: Kuřátka Květáková, 29.08.2014 18:54, Patrik(m), (O přírodě)

Já fotím kompaktem, nejdříve jsem používal ten režim AV, ale teď jsem zjístil, že je lepší manuální režim, kde se nastavuje clona i rychlost uzávěrky (u AV i když nevím proč se nastavovala rychlost uzávěrky automaticky pouze do 1 s. (proto byly snímky mnohdy tmavé). Můj foťák má max. rychlost 15 s., což by bylo škoda nevyužít....trochu mě štve, že jsou pořád lepší foťáky za stejnou cenu, co jsem kupoval já...ale na druhou stranu, s tím mojím strojem si zatím nemám na co stěžovat

Re: Re: Re: Re: Re: Kuřátka Květáková, 30.08.2014 09:24, Zdeno(m), (O přírodě)

Vždy radím manuální režim, je-li to možné, stativ, důležitá pro nestrhnutí záběru je samospoušť, co nejvyšší clonu, čas u statických objektů nepodstatný...ISO nedávám nad 200...Jak prosté, milý Watsone...Apropó, ten pojem maximální rychlost je co? To čemu tak říkáš, je čas expozice v sekundách, rychlost má jednotku metry za sekundu nebo kilometry za hodinu...A ta expozice je doba, kdy je otevřena clona a zobrazuje se zvolený záběr...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30