O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

z neděle...., 24.02.2014 19:54, Patrik(m), (O přírodě)

V lese jsem našel pěkné místečko kde bylo nespočet překrásných, pevných penízovek smrkových...

Re: z neděle...., 24.02.2014 19:54, Patrik(m), (O přírodě)

...jen škoda, že u nás je nikdo nesbírá

Re: z neděle...., 24.02.2014 19:54, Patrik(m), (O přírodě)

Taky jsem se stavil hledat jehnědky jívové, není to však zas tak snadné jako u jehnědek lískových, kterých je teď jako smetí...

Re: z neděle...., 24.02.2014 19:54, Patrik(m), (O přírodě)

Nakonec jich tam bylo dost...

Re: z neděle...., 24.02.2014 19:54, Patrik(m), (O přírodě)

Nakonec i nějaká dřevomilka, outkovka pestrá?

Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 19:58, basset(m), (O přírodě)

.. heleďte, Vy ten Mlčochherp, Vy se nějak zlepšujte. A to výrazně Pěkné, pěkné.

Re: Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 19:59, karelzbrd(m), (O přírodě)

zrovna to mám v klávesnici, hezký, koukatelný fotky.

Re: Re: Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 20:04, Patrik(m), (O přírodě)

Za tu dobu už jsem jaksi pochopil, že zde nelze dávat všechny fotky, jelikož ne vždy se povedou, teď, jak se blíží jaro, se probouzí i různý hmyz, a tak bych vás rád poprosil ještě o radu - když natrefím na nějaký zajímavý hmyz, nejspíše ho budu muset fotit z ruky, nevíte někdo jak na to???
Pro yohanesse tu mám jednoho brouka

Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 22:22, samotářka, (O přírodě)

Při fotografování hmyzu hodně záleží na tom, co umí tvůj fotoaparát. S některým fotoaparátem je to beznaděj. Hodně pomáhá dobré slunce, aby byl krátký čas. Potíže jsou s automatickým zaostřováním, foťák si často chce zaostřit na něco jiného než já. Důležité je bodové ostření. Pak taky ze stovky fotek se povede třeba jen jedna. Hmyz bývá často na květu, kterým hýbe vítr. Takže chytím květ do ruky, a o stejnou ruku kus dál si opřu fotoaparát. Tím se mi pak klepou obě ruce stejně a nemusím mít stativ.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 22:30, samotářka, (O přírodě)

Následně v počítači oříznu fotku tak, aby moje ruka nebyla vidět.
Když chci něco vyfotografovat s jistotou, že se fotka podaří, někdy chytím hmyzáčka do sklenice a dám ho na 10 minut do ledničky. Z ledničky ho pak vyklepnu na květ. Následně se obvykle podaří jedna nebo 2 fotky, než hmyzáček zase uletí. Protože ho fotím na plném slunci, tak se na sluníčku hmyzáčci zahřívají velmi rychle a jsou hned pryč. To je možno dělat, pokud hmyz chytím doma na zahradě, kde je lednička hned při ruce. Nějaké nošení hmyzáčků domů z výletu nepřichází v úvahu, za několik minut by se ve sklenici zničili.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 25.02.2014 08:48, Zdeno(m), (O přírodě)

No jo, svět si přeje být klamán...

Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 25.02.2014 08:04, Kájinka(m), (O přírodě)

To je kohoutek černý, jen mu na fotce není vidět hlavička. Je to škůdce obilnin. Škodí hlavně larvičky. V příznivých letech způsobuje hospodářsky významné škody.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 25.02.2014 15:58, Patrik(m), (O přírodě)

Díky za určení, díky za radu, to s tím mražákem je dobrý, hmyz stejně fotím většinou na zahradě, jen málo kdy jinde, můj foťák má na automatu ještě možnost nastavení tzv. AF sledování bodu, zkoušel jsem to, je to parádní, takovéhohle tesaříka fialového, který mi furt nějak zdrhal jsem tim ´´zaměřil,, zaostřil a ve správné chvíli vyfotil. S kombinací optických stabilizátorů je to ještě lepší, fotka je rozmazaná jen, když se stím opravdu ´´mávne,, a po úpravě v PC to je skvělé - tady je ještě nedávno vyfocená vosa útočná...do léta se i tohle možná naučím

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 25.02.2014 17:44, basset(m), (O přírodě)

musíš ovšem uznat, že ta se právě nepovedla - a to dost

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 25.02.2014 18:26, Joska(m), (O přírodě)

Klídek Patriku, nejsi sám, kdo se pokouší občas i o něco jiného než jsou nehybné houby. Pokud je na houby výhodné použít expozici A s prioritou clony, tak na pohyblivý cíl je dobré použít expozici S s prioritou závěrky. Cituji z návodu:
"Fotoaparát nastavuje optimální hodnotu clony automaticky pro expoziční dobu, kterou jste
zvolili. Nastavte expoziční dobu podle typu efektu, který požadujete. Kratší expoziční doba
vám umožňuje zachytit rychle se pohybující předmět ostře, delší expoziční doba pohyblivý
předmět rozmaže, čímž vznikne dojem rychlosti nebo pohybu. Nastavte expoziční dobu
podle typu efektu, který požadujete."
A co s tím vším teď? No fotit, fotit, fotit...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 25.02.2014 19:45, Patrik(m), (O přírodě)

Pravda, ta se mi nepovedla, mrknu tedy ještě do svého návodu a zkusím najít, kde se nastavuje podobná funkce jako od Josky, ale přece jen musíte uznat, že fotit rychle se pohybující zvířata není tak lehké, jako vyfotit houbu, která nikde neuteče

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 25.02.2014 19:56, Joska(m), (O přírodě)

To nikdo netvrdí, že fotit rychle se pohybující zvířata je lehké! Ale stejně jako u těch hub - daleko těžší je rozhodnutí nepublikovat nekvalitní záběry...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 26.02.2014 16:24, Patrik(m), (O přírodě)

To však platí zřejmě jen u mě,co???...podle mého názoru, jak si vždy po chvíli uvědomím

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 26.02.2014 18:12, Joska(m), (O přírodě)

Tak Tvůj názor ani uvědomování si Ti nikdo nebere. Ale proč by to mělo platit jen u Tebe? Pokud bys měl na mysli předchozí "máznutý" snímek, je to o znázornění pohybu. Taky se dá udělat záběr, jako je ten následující, ale vypadá trochu nepřirozeně, jakoby ten vrabčák ve vzduchu zkameněl...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 26.02.2014 19:02, Patrik(m), (O přírodě)

To jo, je to zajímavý, opravdu nejlepší takováhle fotka za letu se mi povedla u racků, ale spíše bych to připisoval náhodě a štěstí, že se v tu chvíli vydařila

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 26.02.2014 19:04, Patrik(m), (O přírodě)

Ještě poznámka: není to náhodou zvonek zelený ten vpravo??

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 26.02.2014 19:57, Joska(m), (O přírodě)

Netvrdím, že ne. Třeba tohle jsem vyfotil o 30 minut dříve...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: z neděle...., 26.02.2014 19:59, Joska(m), (O přírodě)

No, a přesně vo...vo...vo tom to je...

Re: Re: Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 21:15, vlk(m), (O přírodě)

...souhlas s klukama...dost dobrý...

Re: Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 20:00, Zdeno(m), (O přírodě)

Voni, mlčochherp, se nezdaj.. Je to trametes versicolor...

Re: Re: Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 20:05, Patrik(m), (O přírodě)

Dík,

Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 20:37, osada(m), (O přírodě)

Patriku jo......pěkný....velký krok do plusu....

Re: Re: z neděle...., 24.02.2014 23:22, Kraken(m), (O přírodě)

Forrest zapracoval!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30