O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Opožděná přání, 24.06.2020 16:49, mipera, (O přírodě)

Konečně mám kytičku, ne ledajakou...
Myslím, že Vlk je Alois, potom měla svátek Pavla, včera slavil Zdeno a dnes Jan.
Přeji všem oslavencům vše nejlepší k jmeninám.

Re: Opožděná přání, 24.06.2020 18:40, Pavla, (O přírodě)

Jak jednou psala gazela."To by byl mejdan!" Jen mě mrzí, že jsem zapomněla na vlka, ale když já ho nějak s tím Lojzíkem pořád nemám sepnutého. Vlčku, všechno nejlepší a hodně krásných chvil s vílou Amálkou. Zaregistrovala jsem, že už loupete houby spolu. Paráda!

Křemenáčka jsem letos ještě neviděla, ale mám tady prvního letošního ryzce z neděle, kterého posílám s přáním všeho NEJ našemu přednímu broukoryzcologovi. ;)

Přidám ještě lidovou pranostiku: Je-li v noci na svatého Jána mnoho hvězd, poroste hodně hřibů. Tak si to večer na obloze zkontrolujte a pokud to nevyjde, reklamace u sv. Yohanesse.

Re: Re: Opožděná přání, 24.06.2020 18:46, Pavla, (O přírodě)

Než začneme určovat ryzce, připomeňme si Yohanessovo Patero ⇒ potřebujeme znát:
1.biotop
2.vůni
3.barvu mléka a jeho potenciální změnu barvy
4.chuť mléka
5.velikost plodnic

Pokud se při ochutnávání mléka neotrávíte (vzpomínám, kterak jsem jednou dle Yohanessova Patera viz bod 4) hltavě olizovala ryzce šeredného) a vygooglíte si list habru, můžete si zkusit bez záruky tipnout, že jste našli ryzec habrový (kroužkatý) Lactarius circellatus. Jo?

Na zdraví všem oslavencům. Mějte všichni fajn večer.



Re: Re: Re: Opožděná přání, 25.06.2020 21:46, Yohaness(m), (O přírodě)

Děkuji velmi a ano, měl by to být Lactarius circellatus pokud to bylo pod habrem.
Podobně zbarvený je už jen Lactarius flexuosus (bříza + smrk) a Lactarius pyrogalus (líska) - toho až si lízneš, nikdy už nezapomeneš.

Re: Opožděná přání, 24.06.2020 20:36, tomaj, (O přírodě)

K miperce se rád připojuji s přáním všeho dobrého pro výše jmenované oslavence.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30