O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Jak už psal Zdeno, tak jsme si v neděli udělali výlet na Liberecko. Hlavním cílem byly ohnivce zimní. A ty se mi podařilo najít už cestou na vlastní lokalitu, kde o nich Zdeno neměl ani tušení . Tak tady jsou - ohnivce zimní

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Potom už nás Zdeno dovedl k největší skupince

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Ovšem mně se asi nejvíc líbila tahle dvojička

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

a nebo tenhle drobeček, kterého se chystá "sežrat" bukvice. To jen pro ilustraci velikosti

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Jako bonus jsme otočili pár větví a našli např. zelenitku měděnkovou - raději jsem ji mikroskopoval

Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:46, chorcheee(m), (Houby)

Máš, Petře, makroskopickou zkušenost, jak poznat Ch. aeruginosa, aeruginascens a aeruginella? Teď koukám, že fšecky jsou ve Fungi of Temperate Europe. Ale říkám si, že mi k tomu rád napíšeš nějaká hřejivá lidská poselství .

Re: Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:51, soucekp, (Houby)

Vzhledem k tomu, že jsem zatím naživo viděl jen tu Chlorociboria aeruginascens (Zelenitka měděnková), tak toho k tomu moc neřeknu . Sorry

Re: Re: Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:55, chorcheee(m), (Houby)

Tak já si to přečtu v té magadvojknize . Snad tu angličtinu pozdě večer (kdy mám, jako správný alkoholik, popito), ještě zvládnu .

Re: Re: Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:56, alesjirsa(m), (Houby)

O Ch. aeruginella nic nevím. Ch. aeruginosa a aeruginascens se makroskopicky nedají spolehlivě rozlišit, liší se hlavně velikostí výtrusů. Myslím, že se udává i odlišná preference na substráty (bukové dřevo u Ch. aeruginosa, Ch. aeruginascens znám zatím z břízy a olše, ale určitě je i na řadě dalších listnáčů).

Re: Re: Re: Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 23:04, Tori(m), (Houby)

C. aeruginella roste hlavně na listí, zřídka na dřevu, malé plodnice (do 1,5 mm) má jiné rozložení lipidů ve výtrusech (dvě skupinky drobných kapek v živém stavu), apik. aparát hemiamyloidní. Pak je taky Aeruginoscyphella sericea (syn. Erinella sericea, E. aeruginosa), která je taky malá, ale má dlouhé vřetenovité výtrusy.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 04.02.2020 18:55, chorcheee(m), (Houby)

Díky vám!

Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 06.02.2020 20:05, Hanýžka(m), (Houby)

Pěkná výprava.

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Nahloučenka olšová (Tympanis alnea) mi udělala velkou radost - viděl jsem ji úplně poprvé

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Tenhle číšovec jsem si vyfotil až doma pod mikroskopem. Je to opravdový prcek. Bude z rodu Henningsomyces ... ale jestli to je Henningsomyces puber (Číšovec pýřitý) nebo Henningsomyces candidus (Číšovec trubkovitý), tak to netuším

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Takhle jsem jej dokázal vyfotit foťákem přímo na lokalitě

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Pavučinovku zlatavou (Arachnopeziza aurata) jsem už viděl ...

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

... stejně jako džbánovku pórnatkovitou/pohárkovitou - Resupinatus poriaeformis

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Ovšem tuhle drobotinu jsem viděl poprvé. A mám u ní tip na tvrděnku černomodrou (Durella cf. atrocyanea). Ještě to budu muset prozkoumat pod mikroskopem

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

Mimochodem - tady mě zrovna pozoruje Zdeno, jak ji fotím

Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 21:24, soucekp, (Houby)

A naším průvodcem v plné velikosti se loučím . Mějte se prima, ať vám to fotí a někdy na viděnou PS

Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 03.02.2020 23:21, tomaj, (Houby)

Parádní nálezy, hezký příspěvek.

Re: Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 04.02.2020 11:48, Forrest Run(m), (Houby)

Peťa i Zed jsou navýsost noblesní společníci (nejen) pro houbing, wo tom ani potom!
Jak vidno, vyplatí se vzít na "svoje" lokality někoho štěstěnou políbenýho jako je Peťa Souček, Yohaness nebo Kryšot, dokážou vyčenichat další zajímavůstky!:-)
Takovýhle vejlety na "společný vlně" dokážou dobít pozitivní energii na dlooouhou dobu!
Peťa musí mít navíc určo radost až na kost, že jeho syn kráčí v otcových šlépějích!

Re: Re: Z výletu na Liberecko za Zdenem ..., 05.02.2020 12:36, Kraken(m), (Houby)

Velmi vydařený výlet! To se to Zdenovi hledají ohnivce na holé zemi, nebo v mechu! U nás jsou zasypané listím...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30