O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Buďte pozdraveni! Ve čtvrtek 4. července 2019 jsem našel na silně rozloženém kmeni smrkového velikána mnoho tisíc plodniček hlenky řešetovky (Cribraria cf. piriformis). Pouhým okem jsou to jen špendlíkové hlavičky (většina plodniček má v průměru lehce pod 1 mm). Našel jsem naštěstí i další vývojové stádium - plasmodium - a tak jsem si trošku pohrál. Omlouvám se za přetah.

Mnohojaderné plazmódium, které se živí převážně mikroorganismy, a ze kterého plodničky vznikají, připomíná u tohoto druhu tající olovo.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Když se podmínky prostředí změní a plasmodiu dojde potrava či hrozí nebezpečí vyschnutí, začnou se z něj vytvářet kulovité plodničky (sporangia). Od začátku diferenciace plazmódia po plnou zralost plodniček, jak jsem se sám přesvědčil, neuplyne ani 24 hodin.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Trošku detailnější pohled na mladá sporangia, stále mým Olympus OMD-EM5 s jedním z nehorších objektivů, které se pro to prodával (viz dále) .

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Kuličky postupně ztrácejí olovovou barvu, vyrůstá jim nožka a před dozráním (řízeném vyschnutí) jsou téměř mléčně bílé. Na povrchu se vytváří delikátní struktury, které můžeme částečně vidět i na této makrofotografii pořízené jedním z nejhorších objektivů, které Olympus nabízel (Zuiko Digital ED 12-50mm 1:3,5-6,3 EZ). Nedávno ho vyrábět přestal, asi protože lidi nechtěli kupovat ty dražší .

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 05.08.2019 19:17, chorcheee(m), (O přírodě)

Ty jo, až teď jsem si všimnul toho pavoučka .

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Jak už jsem naznačil, součástí dozrání je řízené vyschnutí plodniček. Během něj se vnitřní obsah promění v masu spor, které jsou postupně vyprašovány přes povrchovou sítku k novým světům.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Skutečná krása ovšem vynikne až při větším zvětšení. Zde fotografie plodniček těsně před dozráním s použitím legendární ruské binolupy MBS 10.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Zde fotografie vyprášených plodniček s použitím legendární ruské binolupy MBS 10.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Úplně nejlepšího rozlišení, nepřekvapivě, dosáhneme použitím mikroskopu (binolupa kouká na object zbytečně z dálky, takže nemůže dosáhnout vlnového limitu rozlišení). Tato fotografie vznikla s použitím mikroskopu Olympus BX61 a nejméně zvětšujícího objektivu 4x (šířka záběru 5,5 mm). Pro fotografování v odraženém světle jsem si udělal z LED pásky “prstýnek” ca 3 cm v průměru, který nasadím na objektiv a tím objekt rovnoměrně nasvítím.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Tato fotografie vznikla s použitím mikroskopu Olympus BX61 a objektivu 10x (šířka záběru 2,2 mm). Pro fotografování v odraženém světle jsem si udělal z LED pásky “prstýnek” ca 3 cm v průměru, který nasadím na objektiv a tím objekt rovnoměrně nasvítím.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Nejpůsobivější jsou však zřejmě záběry na čerstvě vyprášené plodničky. Jantarově žluté kuličky (průměr asi 9 µm) jsou spory. Povrchová sítka má za úkol zpomalit vyprašování spor.

Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 00:32, chorcheee(m), (O přírodě)

Při poněkud odlišném nasvícení vidíme, že povrchová sítka sestává ze ztlustlých uzlů a ”slabých propojek” Uzly jsou zase z malých kuliček, tzv. dyktidinových granulí, které jsou menší než spory (1 – 3 µm). Velikost spor i granulí, a stejnětak uspořádání povrchové sítky jsou důležité pro druhové určení.

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 06:07, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Tak tohle je nádhera-popis,studie růstu a fotky! Pro mne ze světa scifi! Klobouk dolů-supr!!!

Re: Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 17:28, Zdeno(m), (O přírodě)

To je jiný level a jiné možnosti...

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 07:52, Pavla, (O přírodě)

Jsi kabrňák, Jiří. Parádní pokoukáníčko i počteníčko. A i když jsou prázdniny, píši Ti za 1*

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 15:35, mipera, (O přírodě)

Paráda

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 18:43, basset(m), (O přírodě)

Chorchee, sqělé !!! Ty poslední čtyři fotký jsou famózní

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 21:52, Yohaness(m), (O přírodě)

Dobře ty!

Re: Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 21:55, chorcheee(m), (O přírodě)

Díky!

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 22:52, tomaj, (O přírodě)

Moc pěkná práce. Díky Ti za vyčerpávající informace.

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 04.08.2019 23:08, Dano, (O přírodě)

Informace a hlavně foto moc fajn. Na to asi nemám.

Re: Re: Řešetovky jsou nádherné, 25.05.2020 23:21, Kraken(m), (O přírodě)

Co dodat, nemám slov. Snad jen jedno slovo. ÚŽASNÉ!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30