O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

O menší houbu nezavadím, 18.08.2018 23:48, Kraken(m), (Houby)

Ten vějířovec zoufale volá: Vodu!

Re: O menší houbu nezavadím, 18.08.2018 23:48, Kraken(m), (Houby)

Lesklokorka ploská je na tom o něco lépe.

Re: Re: O menší houbu nezavadím, 19.08.2018 00:14, Dano, (Houby)

Ta je držák celý rok.

Re: Re: Re: O menší houbu nezavadím, 20.08.2018 16:47, chorcheee(m), (Houby)

Re: O menší houbu nezavadím, 18.08.2018 23:48, Kraken(m), (Houby)

A sírovec žlutooranžový doslova prýštil čerstvostí.

Re: O menší houbu nezavadím, 18.08.2018 23:48, Kraken(m), (Houby)

Na vrbě u potůčku mu je hej!

Re: Re: O menší houbu nezavadím, 20.08.2018 21:29, Yohaness(m), (Houby)

Tak to je krása...

Re: O menší houbu nezavadím, 18.08.2018 23:48, Kraken(m), (Houby)

Okolo rostou ještě další.

Re: O menší houbu nezavadím, 18.08.2018 23:48, Kraken(m), (Houby)

Tenhle jsem musel fotit proti slunci. Udělal jsem z větví s listím nad ním úplný baldachýn, aby to jakž takž vypadalo...

Re: O menší houbu nezavadím, 18.08.2018 23:48, Kraken(m), (Houby)

Tahle síťovka pýchavkovitá sice je menší. Ale za prvé to není houba a zadruhé je největší, co jsem kdy našel.

Re: Re: O menší houbu nezavadím, 20.08.2018 16:07, chorcheee(m), (Houby)

Jaký to byl, prosím, strom? Nejčastěji roste na olši, což bych podle kůry zcela nevyloučil (ale bez mučení přiznám, že jistý si nejsem ). Bruce Ing (The Myxomycetes of Britain and Ireland, 1999) píše, že s. pýchavkovitá roste většinou na jaře (v první polovině roku), což je i má zkušenost.

Je více druhů rodu Reticularia (Enteridium), většina je však drobnějších.

V úvahu by mohla přicházet R. splendens var. juranum, která naopak roste hlavně na dubech a spíše v létě až na podzim. Současně má být celkem hojná. Makroskopicky je většinou tmavší, plasmodium metamorfující v aethalia jde rychle do růžova až masova a dospělá aethalia se od R. lycoperdon liší strukturou pseudokapilicia.

Re: Re: Re: O menší houbu nezavadím, 20.08.2018 23:44, Kraken(m), (Houby)

Strom je olše a je to mokřina kolem potůčku. Rostou tam i vrby, na kterých v současné době roste hojně sírovec. Síťovku nacházím taky na jaře, ovšem řekl jsem si, že letos je zřejmě možné všechno. Duby se tam ale s určitostí nevyskytují.

Ohledně fotky lesklokorky, vím, že je hrozná. Fotil jsem jí na slunci z ruky a s histogramem jsem se nemazal. Asi bych si měl udržovat určitý standart, ale já se neberu tak vážně a občas vypustím do světa i takovou hrůzu.

Re: Re: Re: Re: O menší houbu nezavadím, 21.08.2018 18:38, chorcheee(m), (Houby)

Jasně, bude to ona. Já taky vždy našel jen R. lycoperdon. Je zajímavé, co je hlenek (nyní se uznává asi 890 druhů pravých "nebuněčných hlenek"), ale běžně se jich nachází mnohem méně. No s houbama je to samozřejmě podobné. Vzácné druhy druhy jsou od slova "vzácný" . Ale na druhou stranu se mnohé často správně neurčují. Třeba velké pazderky (S. fusca, axifera, flavogenita, splendens...) nejde makroskopicky prakticky rozeznat.

Re: Re: Re: O menší houbu nezavadím, 23.08.2018 00:01, Kraken(m), (Houby)

No a protože jsi tu veden co by zkušený fotograf, tak je teď tahle zmršená fotka dokonce na titulce!

Re: Re: Re: Re: O menší houbu nezavadím, 23.08.2018 01:20, chorcheee(m), (Houby)

Nevím, čím jsem si to vysloužil. Asi, že jsem toho svého času dával hodně . Asi tam ta fotografie ještě nějakou dobu zůstane, anžto nyní nemám co dávat...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30