O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

už lezou, 02.01.2018 14:52, MartinRůžek, (O přírodě)

Včera na Nový rok jsem se byl trochu protáhnout a navštívil jsem místní bleduloviště, což je rozsáhlá olšina.Občas, když není sníh,tak už touto dobou mají bledule tzv. nastartováno.A opravdu jsem nacházel už asi 3-5 cm vysoké čerstvé zelené výhonky většinou ukryté pod ležícím olšovým listím.Byl jsem jen po okrajích abych nic nezničil.
Trestuhodně jsem před cestou nezkontroloval stav techniky a tak mne překvapila zuřivě červeně blikající kontrolka baterie.Nevadí, nosím s sebou v brašně vždy ještě jednu nabitou, jenže jsem zapomněl, že tu nabitou jsem vybil někdy před Štědrým dnem a zapomněl dát nabít.A tak jsem z té blikající vymáčknul jen dvě fotky a "šlus".

Re: už lezou, 02.01.2018 18:01, Zdeno(m), (O přírodě)

Přítel Murphy nikdy nezklame...Kdybys měl náhradní baterii, nic bys nenašel...

Re: Re: už lezou, 02.01.2018 18:07, Zdeno(m), (O přírodě)

I já našel na zahradě...Sněženky ze seweru...

Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 22:08, MartinRůžek, (O přírodě)

Tak to by chtělo nějakého borce, který by věděl, zda je to na tuto dobu přirozený jev, kterého si třeba normálně nevšimnem, protože ho neočekáváme a nebo jestli už letos žádná zima nebude a za chvíli tu máme jaro a ty rostliny to prostě věděj.

Re: Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 22:40, Zdeno(m), (O přírodě)

Stádium růstu je zřejmě vždy reakcí na aktuální a krátkodobé podmínky, nemyslím si, že na dlouhodobou předpověď jara. Podle mne se vždy nasčítají parametry a "je to", jak dle Mata a Pata...Kdysi někdo publikoval zajímavou myšlenku teplotních parametrů, které se sčítají a při dosažení rozhodujících a potřebných množství tepla, se mají objevit plodnice především jarních druhů...

Re: už lezou, 02.01.2018 14:52, MartinRůžek, (O přírodě)

A tak jsem ještě do brašny sebral pár olšových šištiček s miskovičkou olšovou abych ji doma cvaknul z nouze, protože normálně tento typ hub míjím, což je samozřejmně chyba.

Re: Re: už lezou, 02.01.2018 15:08, alesjirsa(m), (O přírodě)

Nedávno jsem se dozvěděl, že ještě existuje druh Mollisia amenticola, která roste na stejném substrátu a makroskopicky je velmi podobná, takže rozlišit se dají spolehlivě jen mikroskopicky.

Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 16:31, MartinRůžek, (O přírodě)

Jo, to jsem se taky dozvěděl když jsem na internetu hledal jak se správně jmenuje ta houba co roste na olšových šištičkách.Já věděl, že tam roste, ale nemohl jsem si ten název miskovička vybavit a tak jsem zagooglil a narazil i na tu Mollisii, ale to už je pro mne příliš vysoký level.

Re: už lezou, 02.01.2018 14:52, MartinRůžek, (O přírodě)

procházel jsem se ztichlým lesem bez sněhu a bez zvuků, ani sýkorky nepískaly a pak jsem pod smrky v zatravnělé části cesty našel pár ryzců smrkových.Byly víc zelený než oranžový a tak jsem jednoho vzal pro fotku také s sebou abych ho doma naaranžoval do kousku mechatého trávníku.

Re: Re: už lezou, 02.01.2018 20:47, Bery, (O přírodě)

Co ty všechno nenajdeš v lednu...čumím jak puk.

Re: už lezou, 02.01.2018 14:52, MartinRůžek, (O přírodě)

Byl jsem zvědav, jestli z něj po rozlámání poteče nějaké mléko, ale netekla ani kapička.Už byl asi moc starej, vysušenej.Jen ta zelená v pěkném odstínu se mně moc líbila.

Re: Re: už lezou, 02.01.2018 16:30, karelzbrd(m), (O přírodě)

jak to, že není dutá noha?

Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 16:34, MartinRůžek, (O přírodě)

Safra, tak to jsem nějak s tím ryzcem nedomyslel.Vypadalo to jako ryzec, myslel jsem, že to je ryzec a možná to nebude ryzec.Ledaže, když je hodně mladej by neměl dutý třeň a to si nějak neumím vybavit i když ryzce běžně sbírám a třeně jim řežu a beru jen klobouky.

Re: Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 17:32, karelzbrd(m), (O přírodě)

no, zase mě neber za slovo, jen konstatuji co vidím. Jinak bych asi taky viděl ryzce, jen mě překvapila ta noha, protože zase tak mladý nebude a ta barva je zřejmě od nízkých teplot...

Re: Re: Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 19:08, Zdeno(m), (O přírodě)

No tak, pánové...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 19:24, karelzbrd(m), (O přírodě)

no tak nevím, čirůvka?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 19:34, Zdeno(m), (O přírodě)

Myslím si, že jiná verze než ryzec nebude...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 22:09, MartinRůžek, (O přírodě)

Uf, to jsem si oddechl.

Re: už lezou, 02.01.2018 14:52, MartinRůžek, (O přírodě)

Na závěr jsem ještě do brašny přihodil klacek s pohárovkami obecnými.Byly dost daleko od sebe a tak při 1 cvaku se mně ani přes nejvyšší možnou clonu 22 nedařilo mít zaostřené všechny tři , navíc se už při takto vysoké cloně projevuje difrakce ztrátou ostrosti.

Re: už lezou, 02.01.2018 14:52, MartinRůžek, (O přírodě)

Tak jsem zkusil co normálně nedělám a ani neumím.Vícecvak s následným prolnutím.Udělal jsem 3 expozice při cloně 11 a každou ostřenou na jinou pohárovku a pak to v počítači složil do jednoho snímku.Nemám s tím žádnou zkušennost ani na to žádný speciální program.Použil jsem klasický Zooner s možností Skládání multiexpozic.
No, ostrý to jakžtakž je, ale to je asi tak všechno.Ctělo by to ještě menší clonu, víc cvaků a hlavně nějaký speciální skládací program.Takto to je taková matlanina, ale možná to ještě znovu zkusím.Budoucnost to určitě má.Známý takto fotí preparovaný hmyz a opravdu to umí a vypadá to dobře.Jenže na 2mm velkého brouka použije třeba 60 cvaků a pak si s tím dvě hodiny i víc hraje v počítači.

Re: Re: už lezou, 02.01.2018 17:15, maxim stanko, (O přírodě)

Pěkné

Re: Re: už lezou, 02.01.2018 19:43, Zdeno(m), (O přírodě)

Povedzte, Kefalín, akú rečú to hovoríte?

Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 22:23, MartinRůžek, (O přírodě)

Taky som sa takto kedysi pýtal a hovoril si, že to nie je nič pre mňa.
Ale časy se mění a i když se říká, že starýho psa novým kouskům nenaučíš, někdy je dobré to alespoň zkusit a tohle je můj téměř prvopokus.
O jednoduchý postup pokud máš Zooner 17 nebo 18 se mohu podělit.

Re: Re: Re: Re: už lezou, 02.01.2018 22:30, Zdeno(m), (O přírodě)

Coby starý pes zůstávám u své oblíbené dvanáctky Zoneru a kombinuji úpravy s Irfanem. Nové kousky akceptuji, leč nepraktikuji. Všeho jenom do času. Spíše už jen radostně sleduji ty, kteří mne bystře míjejí, v nich je potenciál pokroku...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30