O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 13:40, Véna, (O přírodě)

Kuřátka přímá na kořenech šeříku

Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 13:40, Véna, (O přírodě)

helmovka smrková

Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 13:40, Véna, (O přírodě)

ještě s lupeny

Re: Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 14:27, basset(m), (O přírodě)

Roste od dubna do června ve smrkových lesích. Od podobné helmovky louhové (Mycena stipata) se stejným pachem a rostoucí na stejných substrátech, převážně (nikoli však výlučně!) ve skupinkách a na podzim, je bezpečně rozlišitelná pouze mikroskopicky (M. stipata má tetrasporické bazidie a menší spory).

Re: Re: Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 14:41, Véna, (O přírodě)

No, Lad. Hagara píše, že helmovka smrková roste od konce února do počátku listopadu na tlejícím dřevě smrků, modřínů a borovic...

Re: Re: Re: Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 15:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Hagarovu tlustoknihu mám rád. Takové veledílo prostě nikdo nikdy v jednom svazku (a navíc česky) nenapsal. Přesto jsou tam chyby a je dobré ověřovat z více zdrojů. Mycena silvae-nigrae, jak tu basset kompiloval houbareni a Lucii Zíbarovou (a ani neuvádí zdroje, hajzlík ), je opravdu spíše jarní houba. Tím netvrdím, že to nemůže být ona. Ale 1/ fotografie jsou dost špatné, 2/ nesedí biotop, 3/ nesedí obvyklý čas růstu.

Re: Re: Re: Re: Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 15:58, chorcheee(m), (O přírodě)

No, to že fotografie nejsou nejlepší jsem si mohl asi odpustit. I kdyby byly prvotřídní, k určení to (jak basset cituje) nestačí, takže tato má informace je irelevantní .

Re: Re: Re: Re: Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 16:37, basset(m), (O přírodě)

Pro Chorchee, neuvedl jsem zdroje, protože ony "zdroje" určitě nebudou původní. Myslím, že zdroje se citují navzájem až do úplného "zacyclení". A Hagara možná jenom sebral všechny možné zdroje a udělal průnik termínů. Možná, kdyby těch zdrojů měl více, tak mu vyšel i růst od konce února do konce února. Nejvíce pochybuji o tom, že všechny nálezy byly mikroskopované, aby byly rozlišeny smrková vers. louhová. TEČKA.

Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 13:40, Véna, (O přírodě)

a končím květnatcem Archerovým, vyrostl nám už druhým rokem.

Re: Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 31.10.2017 17:15, vevanek, (O přírodě)

Pěkné Vloni jsem jich pár našla, letos jen jednoho, ale ten už to měl za sebou.

Re: Re: Trochu ze zahrádky pod Ještědem., 02.11.2017 18:02, maxim stanko, (O přírodě)

To já jsem květnatec ještě naviděl


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30