O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:05, Pavla, (O přírodě)

včera mě navždy opustil můj věrný a milovaný kamarád Sony. Kdo mohl tušit, že včerejší slzy budou jeho posledními.

Odpočívej v pokoji, Soňáčku, byl jsi mým třetím okem uprostřed čela a prožili jsme spolu tolik dobrodružství. Nikdy nezapomenu!

Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 23:24, Dano, (O přírodě)

Máš si pořídit foťák bez nožiček anebo mu neubližovat....
Nejsem škodolibý, budu držet smutek s tebou.

Re: Re: Prosím o minutu ticha, 30.08.2017 05:46, Zdeno(m), (O přírodě)

Osudy našich věrných souputníků jsou identické. Také můj coolpix je v terminálním vegetativním stádiu. Při cenách oprav je levnější nový příruční stroj...Už vybírám...

Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:05, Pavla, (O přírodě)

Jinak všechny zdravím z Roháčů. První dny díky nestálému počasí jsem se dokonce dostala i do lesa, takže pár nálezů mám a dám.

Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:05, Pavla, (O přírodě)

Ale začnu zážitkem s liškou. Probudím se takhle uprostřed hluboké noci, kontroluji z okna na obloze Velký vůz, jestli náhodou někam nepřeparkoval, když tu v tom přímo před naším penzionem … liška. Ne ta ametystová z obrázku, to je jasné, ale opravdická živá čtyřnohá chytrá kmotra liška. Chvilku jsme si hleděly do očí a potom vzala do zaječích, či vlastně do liščích. ;)

Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:05, Pavla, (O přírodě)

U dalších (naštěstí už jen jednonohých) lišek nálevkovitých ve vlhkém koberci u potůčku nějaké oranžové kloboučky.

Mrknu a …

Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:05, Pavla, (O přírodě)

… vidím.

Jedovatý pavučinec citronový (Cortinarius limonius) ČS/VU. Mám je trošku ve woku, protože jsem je potkala v podobném biotopu i v Krkonoších a zdejší určovnou byly potvrzeny, proto to troufalé samourčení.

Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:05, Pavla, (O přírodě)

Další „srandička“ z ČS/EN ohnivka spáleništní (Pyronema omphalodes). Má ráda čerstvá spáleniště. Já vím, místní fotokroužek vidí zřejmě opět „jen něco oranžového“.

Re: Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:08, alesjirsa(m), (O přírodě)

Nevím jak fotografický kroužek, ale já hlásím, že ohnivka se mi moc líbí. Krásný nález, zatím jsem neměl to štěstí.

Re: Re: Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:12, soucekp, (O přírodě)

Hmmm, moc pěkný

Re: Re: Prosím o minutu ticha, 30.08.2017 20:12, Tori(m), (O přírodě)

Ohnivka je moc pěkná. Akorát rozlišení od P. domesticum mi nepřipadá úplně jednoduché. Nicméně, Van Vooren píše, že omphalodes má takto slitá apothecia a je tmavší, oproti spíš jen volným skupinkám světlejších apothecií P. domesticum. Tak makroskopicky to asi bude spíš ta omphalodes. Mikroskopické rozdíly jsou mikroskopické.

Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:05, Pavla, (O přírodě)

A rozloučím se jednoduchým receptem:

Stačí najít jednoho 100% zdravého smrkáče, přikoupit 1 cibuli, ½ másla a 6 vajec. Nezapomeňte na sůl, která je nad zlato! A pokud náhodou zapomenete, musíte holt bydlet u tak hodné paní domácí, jakou byla pohádková „Maruška“. Dobrou noc. ;)

Re: Re: Prosím o minutu ticha, 29.08.2017 22:19, MACEK, (O přírodě)

Krása


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30