O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Řešetovka, 10.08.2017 22:26, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobrý večer,

minulý víkend jsem u Chocně našel spoustu (no asi 10 ks plodnic o průměru nad 15 cm ) krásných a zdravých hřibů dubových pod lípama. Ale nechlubím se, žeáno .

Místo toho si dovolím přidat opět hlenkový příspěvek, který považuji za kreativnější. Nedaleko na zetlelém modřínovém pařezu jsem zahlédl žlutavé tečky. "Hlavičky" měly průměr ca. 0,6 mm.

Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:26, chorcheee(m), (O přírodě)

Že jde o rod Cribraria (řešetovka) prozradí pohled na peridium s charakterististickými kapiliciálními uzly. Prostě řešeto. Širší strana snímku má 7 mm.

Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:26, chorcheee(m), (O přírodě)

O něco lépe viditelné zde, ve větším zvětšení a po přenesení tří plodniček na podložní sklíčko s vrstvou lepidla (aby mi je nesfoukl vítr). Širší strana snímku má ca. 3,5 mm.

Re: Re: Řešetovka, 10.08.2017 23:19, Tori(m), (O přírodě)

Ty odrazy osvětlení jsou dobrá haluz, vypadá to celé jako grafika. : ) Ale někdy by se mi taky stereolupa hodila.

Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:26, chorcheee(m), (O přírodě)

Protože, jak jsem tu už několikráte psal, binolupa má omezené rozlišení, pokusil jsem se scénu ještě jednou vyfotografovat pod mikroskopem s obj. 10x v odraženém světle. Zde jsou už viditelné docela pěkně i jednotlivé výtrusy. Širší strana snímku má ca. 2 mm.

Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:26, chorcheee(m), (O přírodě)

Detail jedné plodničky s obj. 20x. Šířku snímku přesně nevím, bo jsem ořízl do "čtverečku". Ale tak z neúprosné logiky vyplývá, že o něco méně, než 1 mm .

Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:26, chorcheee(m), (O přírodě)

A na závěr jednotlivé výtrusy. Jejich průměr mi vychází mezi 5 a 6 µm. Je zajímavé, že uvnitř jsou vidět nějaké organely. Myslel jsem, že výtrusy nejsou zralé. Ale stejný obraz jsem našel na fotografiích od Sarah Lloyd u Cribraria argillacea. Třebas je to pro některé řešetovky typické. V mém případě bych ovšem spíše určil jako C. aurantiaca. Uvidíme ještě...

Re: Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:32, Hanýžka(m), (O přírodě)

Koukám, že tobě láska k fotografování nechybí.

Re: Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:33, alesjirsa(m), (O přírodě)

Zajímavé ...

Re: Re: Re: Řešetovka, 10.08.2017 22:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Ještě doplním, že krásné fotografie hlenek (nejen rodu Cribraria) má Dalibor Matýsek na nahuby.sk, DAMYKO a možná i jinde. Například s peridiálními uzly si pěkně vyhrál s laserovým skenovacím mikroskopem. Tak hezké detaily já neumím...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30