O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 30.07.2017 22:41, chorcheee(m), (O přírodě)

Kolegové,

já to tu vůbec nestíhám sledovat. Když přijdu z lesa, vytvářím skládané fotografie, kterých většinu nikam nedám . Navíc nyní, když už rostou jedlé houby, se snažím i dost vařit. Vůbec to teda neumím, ale docela si při tom vyčistím hlavu.

Nedávno jsem objevil čarokrásné místo. Slepičí hory v okolí Dalekých Popelic. A rostou tam už pár týdnů, na rozdíl od většiny Jižních Čech, houby. Třeba ryzec peprný. Pokusně jsem v jednodruhové směsi zkonzumoval a nebylo to špatné .

Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 31.07.2017 00:28, petras, (O přírodě)

Na pánev špek,kostičky vybrat,na tuku osmažit ryzce peprného do světle hněda,jinak bude hořký,vrátit zpět opečený špek a zalít -vejce,mléko,hladká mouka,sůl,pepř a něco zeleného-pažitka,petrželka.Po upečení ze spodní strany přeložit v půlce a dát na talíř.Někdy jsem ho obrátil a opekl i druhou stranu.Dá se přidat opečený brambor a podobně.Nejlíp chutná pouze samotný.Mňam.

Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 31.07.2017 20:24, vevanek, (O přírodě)

Na Kohouta koukám z balkonu

Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 30.07.2017 22:41, chorcheee(m), (O přírodě)

Rosolozub huspenitý tu také všichni znáte. Ale po třech týdnech pozorování jsem ho seznal za fotogenický a tady je...

Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 30.07.2017 22:41, chorcheee(m), (O přírodě)

A toto je prosím začínající válečkovka keříčková (Ceratiomyxa fruticulosa), kdybyste nepoznali . Já tedy v tomto stádiu nepoznal a až když jsem si přivezl domů, za slabé 3 hodinky ve vlhkostní komůrce, tak poporostla, že to bylo jasné.

Re: Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 31.07.2017 00:32, petras, (O přírodě)

Víc z toho nedostanu,možná,kdyby bylo lepší větlo

Re: Re: Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 31.07.2017 00:38, petras, (O přírodě)

Toto je taky počáteční stadium.

Re: Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 31.07.2017 18:57, petras, (O přírodě)

Tak jak dopadla válečkovka?Přežila?

Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 30.07.2017 22:41, chorcheee(m), (O přírodě)

Pod Kohoutem jsem také našel zajímavý pórnatý povlak. Ale von tady Aleš stejně ještě asi není, tak ho dám příště.

Nyní bych vám rád ukázal jiný pohled na ostnáček dvoubarvý (Resinicium bicolor), který dával nedávno Aleš, a který jsem díky Alešovi také mohl sebrat pro naše experimenty. Zde je mikro v odraženém světle. Širší strana snímku má asi 2 mm.

Re: Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 31.07.2017 09:35, alesjirsa(m), (O přírodě)

Už jsem tady a vidím, že hledání bylo úspěšné.

Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 30.07.2017 22:41, chorcheee(m), (O přírodě)

Zde je stejný záběr v modrým světlem vyvolané fluorescenci. Červeně září chlorofyl. Ano, tato houba přerůstá často řasy, které kupodivu nezahubí, nýbrž pod plodnicí (a snad i přímo v ní) žijí a nadále fotosyntetizují.

Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 30.07.2017 22:41, chorcheee(m), (O přírodě)

Zde je prolnutí předcházejících dvou fotografií.

Rádi bychom přišli na kloub tomu, zda je toto spolužití vzájemné, zda z něj partneři něco mají. Spolužití řas a hub všichni dobře známe. Říkáme mu lišejník. Houba poskytuje řase (sinici) "domeček", vodu, minerály a bůhvíco ještě, řasa se odvděčuje něčím, co houba neumí. Fotosyntetickou produkcí organických látek. Ty částečně předává houbě. Jak je to ekologicky dramatická výhoda si asi každý už uvědomil (no dobře, každý asi ne - já si žiju v dost omezeném světě a okruhu lidí ): Houba se musí pachtit někde v trouchnivém dřevě, hnoji či hledat kořeny rostlin. Lišejník si žije klidně někde na skále v Antarktnitě a má svatý pokoj .

Je ostnáček dvoubarvý (a jiné kornatcovitá houby) mezistupneň k lišejníkům? Vznikly lišejníky nějak takto, že přerostly řasové povlaky, které nejdříve jen nezahubily a později udělaly důmyslně strukturovanou součástí svého těla? Moc se o tom neví. Neslibuji, že to zjistíme, ale pokusíme se... .

Dobrou noc.

Re: Re: Cvrkot je tu velký a už i tématický :)., 02.08.2017 19:25, chorcheee(m), (O přírodě)

Koukám, že má vědecká okénka nevyvolávají žádnou diskusi . Ale tady to přeci není moc odborné, tady to píši jak pohádku pro svou babičku .


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30