O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Rážovka kustřebkovitá, 05.07.2017 23:00, chorcheee(m), (Houby)

Dobrý večer,

před pár dny jsem v PR Sutice našel na mrtvém bukovém dřevě výzvu pro fotografa - rážovku kustřebkovitou (Nectria peziza).

Průměr plodniček na fotografii jsem změřil mezi 0,25 a 0,45 mm.

Takto nejvíce ji přiblížím fotoaparátem.

Re: Rážovka kustřebkovitá, 05.07.2017 23:00, chorcheee(m), (Houby)

Zde výřez, ale detaily vyřezáváním moc nenaženete, to je jasné...

Re: Rážovka kustřebkovitá, 05.07.2017 23:00, chorcheee(m), (Houby)

Zde pokus z binolupy. Širší strana snímku má 3,5 mm. Suché plodničky.

Re: Rážovka kustřebkovitá, 05.07.2017 23:00, chorcheee(m), (Houby)

...a po navlhčení. Docela pěkně nám nabobtnaly, že?

Vidíte, že je to ale už takové "zahuhňané". Dostat ostrý snímek z binolupy při větším zvětšení není snadné.

Re: Rážovka kustřebkovitá, 05.07.2017 23:00, chorcheee(m), (Houby)

A zde z mikroskopu z odraženého světla (svítil jsem na to z boku lampičkou, protože na odražené světlo náš Olympus BX61 není stavěn). Obj. 10x. Jak jsem psal, rozlišení je u mikroskopu vyšší na úkor hloubky ostrosti. Toto jsem skládal asi ze 40 snímků. Ale není to tak strašná práce (nejdéle trvá to nafotografovat). Vidíme, že detailů je zde oproti binolupě více. Šířka snímku asi 2 mm.

Re: Rážovka kustřebkovitá, 05.07.2017 23:00, chorcheee(m), (Houby)

A obj. 20x s delší pracovní vzdáleností (takže se pod něj dá také svítit lampičkou).

Tady už je zvětšení pro takovýto objekt zbytečně velké (a hloubka ostrosti zoufale ploská).

PS: V Atlasu máme druh založen pod špatným českým jménem - Rážovka kustřebková. Má být R. kustřebkovitá. Funguje tu ještě nějaký administrátor? Má cenu mu to psát do vývoje?

PS2: Může mi nějaký odborník na askomycety poradit, co jsem to vlastně fotografoval? Udělal jsem z jedné plodničky roztlakový preparát a hledal v něm vřecka. Bez´ůspěšně. Je to ještě mladé, či jde o anamorfní stádium této rážovky? Předem díky a mějte se.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30