O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Stále v zajetí hlenek :)., 25.06.2017 22:36, chorcheee(m), (O přírodě)

Dobrý večer,

pokusil jsem se podívat ještě trochu detailněji na hlenku, které říkám Collaria arcyrionema, a kterou jsem dával z binolupy před nedávnem. Tentokrát jsem použil mikroskop Olympus BX 61. Zde s objektivem 10x a kombinací procházejícího a odraženého světla. Již jsou vidět spory.

Re: Stále v zajetí hlenek :)., 25.06.2017 22:36, chorcheee(m), (O přírodě)

Zde totéž s obj. 20x. Patrné je mezi masou spor již i kapilicium. Binolupu i mikroskop lze použít pro vyhotovení makrosnímků. Přesto je zde rozdíl. Mikroskop má maximalizovanou numerickou aperturu a tedy i rozlišení. To může dosahovat až poloviny vlnové délky světla, tedy ca. 0,25 µm. Naopak binolupa má maximalizovanou hloubku ostrosti a tedy menší rozlišení (špičkové bibolupy mají ca. 1 µm). Větší zvětšení bude tedy vždy působit poněkud neostře.

Numerická apertura je obdoba clony (tedy vlastně opačně) která se udává u fotoaparátových objektivů. Čím větší numerická apertura (= menší clona), tím větší dosažitelné rozlišení ale menší hloubka ostrosti.

Re: Stále v zajetí hlenek :)., 25.06.2017 22:36, chorcheee(m), (O přírodě)

A tady je obj 100x s imerzí. Kapilicium i spory jsou již vidět zřetelně i když jistě by to šlo udělat lépe (třeba masu více rozvolnit). Velikost spor mi vychází mezi 8,5 a 10 µm.

Re: Re: Stále v zajetí hlenek :)., 26.06.2017 19:33, Patrik(m), (O přírodě)

Zajímavé, vypadá to, že chorchee se brzo vykašle na houby a na rostliny a přejde k prvokům


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30