O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 00:14, Dano, (Houby)

Jo nebo ne?

Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 00:23, Tori(m), (Houby)

Tohle mi připadá spíš jako bránovitec jedlový, hymenofor má blíž k pórům, než dlouhým lištám. Kouknu se zítra večer do Kotlaby, který z nich na čem roste a jestli podoba hymenoforu je rozhodující. Prohlížela jsem teď fotky u Slováků a připadá mi, že nálezy z jedlí (ať už určené jako jedlový nebo hnědofialový) mají trochu pomíchané. No uvidím, co na to moudrá kniha.

Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 00:37, Dano, (Houby)

Musel jsem se na jedlového kouknout, myslel jsem, že roste jen na jedlích, ještě že roste i na jiných jehličnanech, bo na jedli určitě nerostl.
Nějak mi z těch bránovitců blbne, to nemože být jen jeden.

Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 15:30, alesjirsa(m), (Houby)

Též jsem pro jedlového. Roste kromě jedle ještě na smrcích a borovicích.

Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 16:29, Tori(m), (Houby)

Z jehličnanů mi připadá nejbližší ta borovice (anebo tis), ostatní by měly hrubší kůru, myslím si.

Re: Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 29.11.2016 13:45, alesjirsa(m), (Houby)

Já bych v tom zase viděl smrk, ale nepopírám nic z toho ostatního. Potřeboval bych trochu vzdálenější pohled.

Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 15:30, Tori(m), (Houby)

Takže p. Kotlaba uvádí k roku 1984 následující:

Bránovitec jedlový: 45 % nálezů na smrku ztepilém, 27 % různé druhy borovic, cca 25 % jedle, ojedinělé nálezy na buku, třešni, modřínu, douglasce, neurčeném dubu, tisu. (13 druhů dřevin)

Bránovitec hnědofialový: 58 % nálezů na různých borovicích, cca 30 % smrk ztepilý, okolo 5 % na jedli, ojediněle na habru, modřínu, osice. (9 druhů dřevin)

Takže podle hostitele se to fakt nepozná. Oba jsou rozšířené od nížin po (sub)alpinský stupeň. Hagara v Ottově encykl. uvádí jako jediný rozdíl ve stavbě plodnic hymenofor, pórovitý u b. jedlového vs. zubatě roztrhané póry až lišty u hnědofialového.

Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 16:03, alesjirsa(m), (Houby)

Asi je nesmysl se ptát, zda tehdy už byl popsán bránovitec dvoutvarý, že ?

Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 16:27, Tori(m), (Houby)

Na tohle je právě dobrý index fungorum, basionym (Polyporus biformis Fr.) byl popsaný 1833, synonymizované druhy později a asi poslední z nich 1938 (Coriolus sublimitatus), ostatní jsou rekombinace.

Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 17:32, Joska(m), (Houby)

Úsměvný dotaz od Aleše - ...tehdy, v roce 1984... (vlastně v době kamenné)

Re: Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 17:42, Tori(m), (Houby)

Úplně blbost to není, od té doby byla přece popsaná (anebo oddělená od jiného druhu na základě DNA) spousta nových druhů. Třeba jenom ze suchohřibů je od r. 1984 asi šest nových druhů, které se všechny v ČR vyskytují (Markův, políčkatý, mokřadní, zlatokořenný, ?topolový - silwoodensis, fennicus).

Re: Re: Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 19:21, Joska(m), (Houby)

Ano či ne neřeším, pobavil mě Alešův náhled na rok 1984 - tehdy...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 19:44, alesjirsa(m), (Houby)

V té době jsem ještě nežil, proto nemám moc přehled ...

Re: Re: Re: Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 23:12, Dano, (Houby)

Debatu jste pěkně rozvedli na to, že o tom vím prdlajs.
Budu si muset aspoň něco zapamatovat.

Re: Re: Bránovitec hnědofialový, 28.11.2016 23:20, Včelda, (Houby)

tohle co jsem fotil na borovici, by měl být hnědofialový. Na Danově fotce vidím jedlový.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30