O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 18.09.2016 23:39, Dano, (Houby)

Takhle to vypadalo, jako z dálky.
Bylo zataženo a je to foceno pod křaky, vážně dost temno.

Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 18.09.2016 23:39, Dano, (Houby)

Takhle po zvětšení, všechno rostlo v přemokřeným celoročně končinách.

Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 18.09.2016 23:39, Dano, (Houby)

Dost zvětšeno, velikost byla do 2mm. Netroufám si napsat moje určení.

Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 11:21, Yohaness(m), (Houby)

Askouše moc neumím, ale nedávno jsem našel taky takové miniatury rostoucí na holé zemi. Honza Wipler je mikroskopoval a určil jako řasnatku - Peziza granularis.

Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 12:34, Tori(m), (Houby)

Docela by mě zajímalo, jestli měly výtrusy gelové obaly. Ale je to vidět asi jenom na živém materiálu.

Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 23:12, Dano, (Houby)

Podoba je, jen barva a ty menší kousky byly dost tlustší.

Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 18.09.2016 23:39, Dano, (Houby)

Tyhle rostly tam taky, ani nevím, jestli jde o stejný druh.

Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 18.09.2016 23:59, Tori(m), (Houby)

Tohle by mohla být Tricharina ascophanoides. Ty větší jsou taky stejný druh, v dospělosti cípatě rozpraskávají (obecně hodně druhů žlutokosmatek).

Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 00:35, Dano, (Houby)

Ale ty by měly růst na spáleništích, jak jsem se dočetl.

Re: Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 00:40, Tori(m), (Houby)

Sbírala jsem je před týdnem + dneska, obojí starší složiště dřeva, žádné stopy uhlíků.

Re: Re: Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 00:47, Dano, (Houby)

Já vím, díval jsem se nato, co jsi dávala. Rostlo to u nás na té lesní cestě, rostlo to na zemi, dřevo tam určitě nebylo. Rostlo to na haldovisku šachetním.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 06:00, kutas, (Houby)

Ahoj, našel jsem něco podobného (stejného?), lesní cesta, roste ze země. Akorát jsem je našel na začátku června.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 12:36, Tori(m), (Houby)

Tak třeba Leucoscypha semiimmersa/patavina jsou asi taky možnost, no. U těchhle malých potvor je to bez mikroskopu spíš střelba od boku, aspoň teda s mojí malou zkušeností.

Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 18.09.2016 23:39, Dano, (Houby)

No a tuhle jsem našel taky poblíž, stejný druh to není, to je jasné.
Velikost taky kolem 2mm, rostlo jich tam něco víc než na fotce, ale při uklidu se někam schovaly.

Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 18.09.2016 23:39, Dano, (Houby)

Trošku zvětšeno.

Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 00:03, Tori(m), (Houby)

"Trošku", jo? Vždyť tam je vidět snad i buněčná struktura vnější stěny, nebo co. Ale jinak nemám tušení. Chlupy to má krátké a cca hnědé, takových je dost, ale ta ananasová barva je divná. Možná něco původně žlutého s bílou plísní? Ale jen tipuju, tohle jsem ještě neviděla ani na obrázku.

Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 00:30, Dano, (Houby)

Já se koukal do moudrých knih a nic, na netu taky jsem nic podobného nenašel.
Ananasová barva trošku jo, ale s trošku nádechem do zelena.
Na plíseň to moc nevypadá, zvlášť byly extra čerstvé.

Re: Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 06:02, kutas, (Houby)

Tohle asi není houba, něco podobného padá ze stromů, teď si nevzpomenu co to je.

Re: Re: Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 09:46, Hanýžka(m), (Houby)

Taky mi to nepřijde jako houba, spíš nějaká semínka?

Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 21:01, Pavla, (Houby)

Dano, i já se loni pídila, co jsem to vlastně našla.

Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 21:03, Pavla, (Houby)

A pídila jsem se zrovna na oněch „zatracovaných“ stránkách, kde mi kutas tenkrát odpověděl stejně jako dnes Tobě. Sice pořád nevím, CO to vlastně přesně je, ale aspoň víme, CO to není.

Re: Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 23:08, Dano, (Houby)

Dneska jsem nato taky myslel, zítra si musím zrobit hodinku a skočit tam znova.
Já si furt myslím, že je to houbového původu, měl jsem to v prstech, semena mají jinou konzistenci, navíc by nebyly všechnx ve stejné pozici.

Re: Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 19.09.2016 23:09, Dano, (Houby)

Tá tvoje vypadá, jak nějaký knoflík.

Re: Re: Jen malinké, pro všechny milovníky miniaturek, 20.09.2016 09:14, Včelda, (Houby)

no vypadá to jak ananas na řezu, ale bude to asi nějaké semínko rostliny, už jsem to taky viděl...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30