O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Sobotní výlet, 15.09.2016 23:07, Tori(m), (Houby)

Díky moc Pavle za prima výlet (a její polovičce za trpělivost). Některé (většinu) z nalezených askoušů jsem viděla poprvé, o to větší mi udělaly radost.

Žlutokosmatka Tricharina ochroleuca (sensu Yang & Korf). Doteď jsem byla ráda, že jsem zatím žádnou žlutokosmatku neviděla, protože jejich určování mi připadalo komplikované a nejasné. Naštěstí jsem díky sobotním nálezům měla důvod si pořádně přečíst článek s příhodným názvem "Ärger mit Tricharina" (Žlutokosmatky pro zlost), kde autor nejdřív popsal všechny trable s určováním žlutokosmatek podle toho či onoho autora (pojetí některých druhů se očividně v literatuře silně rozcházejí), posléze zavrhl obvyklé určovací znaky jako délka chlupů nebo rozměry výtrusů jakožto variabilní a nespolehlivé a nakonec uvedl vlastní klíč, založený na znacích jako tvar výtrusů, typ ornamentiky, nebo je-li plodnice napůl zanořená v zemi. Takže odteď určuju podle Lindemanna.

Re: Sobotní výlet, 15.09.2016 23:07, Tori(m), (Houby)

Na okraji plodnice rostou ve štětičkách rovné hnědé chlupy, od toho ten čárkovaný lem plodnic. Některé měly navíc moc pěkné kapičky na spodních chlupech, ovšem na to by byl potřeba jiný fotograf. (Taky T. ochroleuca.)

Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 16:30, alesjirsa(m), (Houby)

Krásný nález. Kapičky jsou moc pěkné.

Re: Sobotní výlet, 15.09.2016 23:07, Tori(m), (Houby)

Ze stejného rodu je Tricharina ascophanoides, český název neznám. Chlupy má bezbarvé a o něco kratší, oranžovou barvu má snad stabilně. Nalezené plodnice byly max. do 4 mm široké, v dospělosti ploché, přisedlé. Předchozí druh měl plodnice okolo 5-6 mm široké, spíš kalíškovité, ve stáří často ploché a cípatě rozpraskané.

Obě žlutokosmatky + dvě jiné kosmatky (Le Galové a S. subhirtella) jsou ze stejného místa, odkud Pavla před časem přidávala 3 další červené diskomycety (mističku spáleništní, kosmatku křížochlupou a ještě jednu) - vyježděný plac v lese u potoka, lemovaný devětsily, kde se občas asi skládá dřevo a parkují tam houbaři. Škoda, že to není blíž, byla bych tam pečená vařená.

Re: Sobotní výlet, 15.09.2016 23:07, Tori(m), (Houby)

Zatím neurčená poduškovka (Pulvinula). Našla jsem ji na třech místech, jednou byla žlutooranžová, podruhé červená, potřetí růžová - samozřejmě jsem si myslela, že jsou to tři různé rody, potvory. :-D

Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 16:33, alesjirsa(m), (Houby)

Oranžová by měla být Pulvinula convexella, ale samozřejmě může to být i jiná.

Re: Re: Re: Sobotní výlet, 17.09.2016 13:34, Patrik(m), (Houby)

Super, já si tyhle věci nechávám, až budu mít mikroskop, v mém okolí je těchto různých diskomycetů nespočetné množství, ani potom na to zřejmě nebude moc času...
Navíc je jich strašně moc rodů, stačí sledovat, co tu dáváš, každou chvíli nějaký nový rod, co neznám - třeba ta Tricharina

Re: Sobotní výlet, 15.09.2016 23:07, Tori(m), (Houby)

A na konec nemůže chybět kosmatka, tentokrát k. drsnovýtrusá (Scutellinia trechispora) z příkopu u lesní silnice. Jedna z hodně vlhkomilných kosmatek, chlupy může mít až 2 mm dlouhé, poznávací znamení - kulovité výtrusy s uťatou konickou ornamentikou.

Re: Re: Sobotní výlet, 15.09.2016 23:36, Pavla, (Houby)

Bylo to fajne a pěkne! A to ses ani nepochlubila, že sis našla vlastního stročkovce kyjovitého, že ses od housenice prohrabala až k jelence, že jsi mluvila s ptáky jejich řečí atd. atd.

Já jsem si ten Tvůj nález zvěčnila ňák taklé. Dobrou ... s kobrou. ;)

Re: Re: Re: Sobotní výlet, 15.09.2016 23:59, Dano, (Houby)

Kde to bylo, v ráji?

Re: Re: Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 00:08, Tori(m), (Houby)

Pro mě rozhodně jo.

Re: Re: Re: Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 16:34, alesjirsa(m), (Houby)

Nedivím se. Pěkné.

Re: Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 10:29, Hanýžka(m), (Houby)

Díky za zajímavou reportáž. Žlutokosmatky pro zlost si budu už pamatovat až do Alzheimera.

Re: Re: Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 11:16, chorcheee(m), (Houby)

To ano - já také . Sice z příspěvků zaměřených na malé askomycety si většinou trvale zapamatuji jen menší část, ale i tak bych rád zdůraznil, že přístup Tori je jistě poctivý a posouvá tyto stránky výš.

Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 11:34, vevanek, (Houby)

Hezky jsem si početla Obdivuji Tori a její zaměření. Blbě se to hledá a jak vidět i blbě určuje

Re: Re: Sobotní výlet, 16.09.2016 20:08, Yohaness(m), (Houby)

Super Tori, držím palec k dalšímu bádání.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30