O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

poradte prosím, 02.08.2016 14:54, lebo, (Houby)

co je to za hřib?

Re: poradte prosím, 02.08.2016 14:56, alesjirsa(m), (Houby)

To není hřib, ale stroček trubkovitý.

Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 15:02, lebo, (Houby)

takže se to nejí?

Re: Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 15:21, Mišák Mikšík, (Houby)

Nopak je to výborná houba, zejména se používá do houbového kuby, taky je výborná pod maso

Re: Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 15:39, alesjirsa(m), (Houby)

To, že se nejedná o hřibovitou houbu, neznamená, že ta houba není jedlá, a naopak není pravda, že všechny hřiby jsou jedlé.

Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 20:29, b.gun(m), (Houby)

Tipuji, že přispěvatel "lebo" bude odněkud z Moravy, neboť někteří kolegové z mnou navštěvovaného rybářského webu, kteří pocházejí z asijského pomezí, užívají označení hřib obecně pro všechny (jedlé) houby. Už jsem si na ty výrazy po letech tak nějak zvykl, ale ze začátku to bylo zralé na výkladový slovník - kuřátka=lišky, janek=křemenáč, sinál=kovář, gaďory=prašivky (obvykle to, co má lupeny) atd.
Což mi připomíná historku před pár lety u nás ve Středohoří. Plazím se tak po zemi pod duby cery, které rostou hned u vjezdu do lesa, a hledám terčky čískomilné. Po chvilce přijelo k závoře auto, ze kterého vylezl polesný a chtěl si otevřít. Když mne zmerčil, zamířil ke mně, co že prý tam dělám a jestli nepáchám nějaké nekalosti? Tak jsem mu to objasnil, o co jde. Po překvapení, že mu tam rostou cery mi praví: "Dole hned za vesnicí jsem viděl také nějaké hřiby na stromě u silnice, asi dva metry vysoko na kmenu, byly celé bílé". Kdyby mi jeho moravský přízvuk a zkušenosti s kolegy z onoho webu nenapověděly, že myslí prostě nějaké houby, tak bych si myslel, že se buď zbláznil on, nebo se snaží udělat blázna ze mne - od kdy sakra rostou bílé hřiby v korunách stromů?

Re: Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 20:44, alesjirsa(m), (Houby)

Nový, dosud nepopsaný druh.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 20:55, b.gun(m), (Houby)

Jo, Boletus arboreus...

Re: Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 21:25, Pavla, (Houby)

Od kdy? U nás na Moravě prostě „vodjakživa“. ;) A rychle si, b.gune, oprav to „udělat blázna ze mně“ na „udělat blázna ze mě“, než to zmerčí Joska.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 02.08.2016 22:20, b.gun(m), (Houby)

No jo, děkuji za upozornění a upřímně se kaji...

Ale vážně, kolik času já kdysi strávil na googlu, abych se v tom vyznal, co že to v lese vlastně potkali.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 03.08.2016 18:35, Zdeno(m), (Houby)

Nó, já bych nechal ze mne...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 03.08.2016 19:23, Patrik(m), (Houby)

No ja, je to tak...Ale včil vážně
Ani mi se toto lajcké názvosloví hub nelíbí. Potom v tom mám zmatek. Babi mi řekne, např. že "na tržišťu prodávali pšonci kuřátka". Ale já jsem v tu chvíli zmatený, myslí tím kuřátka rodu Ramaria nebo kuřátka rodu Cantharellus, správně lišky? Takhle zmatený jsem z toho pokaždé i v jiných situacích.

A úplně nejlepší špek je, když v lese uslyšíte, jak paní říká svému dítěti: "to neber, nešahej na to, to není hřib, to je houba"

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: poradte prosím, 03.08.2016 19:58, Zdeno(m), (Houby)

No, paní to říká "lajcky"...Ani mi se to nelíbí...

Re: poradte prosím, 02.08.2016 14:54, lebo, (Houby)

Re: poradte prosím, 02.08.2016 16:38, lebo, (Houby)

mockrát děkuji


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30