O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Makro , 23.07.2016 13:49, chorcheee(m), (O fotografování)

Včera mne Petras načal s makrokroužky. Jenže nevím, zda by mi něco přinesly. 14-42 mm je dobrý objektiv, ale makroschopnostmi moc neoplývá (= nemožnost ostřit na malou vzdálenost, krátké ohnisko). Mezikroužky tam mohou pomoci výrazně zvýšit maximální zvětšení a ani moc nevadí, že je potřeba jít z 25 na třeba 12 cm od čelní čočky. Mé Zuiko 12 - 50 mm je na makro moc a moc lepší. Jenže maximálního zvětšení (lépe než 1:1 v klasickém pojetí) dosahuje při vzdálenosti objektu od čelní čočky ca 7 cm.

Včera jsem si zkoušel jen tak v ruce oddálit o těch 10 - 20 mm, co by udělaly makrokroužky. Na větší zvětšení jsem se pochopitelně dostal, ale také jsem musel s objektem jít neúměrně blízko k čelní čočce objektivu.

Chtěl bych se zeptat Petrase, zda by byl ochoten vyfotit hlavu toho pana krále na 100 koruně. Já dosáhnu maximálně v celém záběru tohoto:

PS: Ano, dole si stíním objektivem, vím.

Re: Makro , 23.07.2016 13:51, chorcheee(m), (O fotografování)

A zde je poněkud překomprimovaný výřez, který má do 300 kB, a proto by neměl být serverem převzorkován a měl tak poskytnout info o max (nebo min? ) detailech a rozlišení

Předem díky.

PS: Stokorunu radno spíše nějakou nedávno vytištěnou. U staré bude ten 3D tisk oderodovaný a vodotisk zablemcaný...

Re: Re: Makro , 23.07.2016 14:30, petras, (O fotografování)

No,ale kde mam vzit tu stovku?

Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 14:43, chorcheee(m), (O fotografování)

Ti půjčím .

Nebo rozměnit tu pětitisícovku, co máš určitě v peněžence .

Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 15:00, Patrik(m), (O fotografování)

Mnohem lepší srovnání by bylo vyfotit milimetrový papír.

Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 15:05, Patrik(m), (O fotografování)

S dovolením se ještě připojím. Jen tak z ruky jsem fotil s tou mou technikou obráceného objektivu, kterou na makro používám již pořád, tak jen pro srovnání. Semeno Parodia chrysacantha na milimetrovém papíře. Optický zoom f=29.13 mm.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 15:07, Patrik(m), (O fotografování)

A ještě jeden, téměř maximální optický zoom f= 76.03 mm. Maximální optický zoom bych už z ruky nedal, už tak to nešlo skoro zaostřit, vždyť i nepatrný třas ruky se projeví ve velkých rozměrech ...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 15:11, chorcheee(m), (O fotografování)

Nene, Patriku, stovka je pro srovnání lepší (na mm papíře je samo o sobě vidět *ovno a semeno Parodia chrysacantha, se obávám, Petras doma nemá) .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 15:21, chorcheee(m), (O fotografování)

Jako jo, Patriku, zvětšení máš fakt pekelné, ale obávám se, že už je prázdné = nevyužívá zdaleka rozlišení snímače. Na poslední fotografii není nic pořádně ostré. A to už je zmenšená fotka! Je to samozřejmě částečně extrémně nízkou hloubkou ostrosti, ale domnívám se, že nejen.

A jakýmže to aparátem a obráceným objektivem děláš? Díky.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 20:39, Patrik(m), (O fotografování)

Je to totiž tím, že můj fotoaparát má max. ohnisko F8.0. Není na takové optické vychytávky stavěný a výrobci určitě nepočítali s tím, že by před něj někdo strkal takovou optiku.
Řeším to samozřejmě skládanou fotografií, výsledek toho můžeš vidět na mnohých fotkách askoušů v atlase, nebo na nedávno zde přidané Dermea prunastri.
Foťák je kompakt Canon Powershot sx500, dnes už určitě neprodávaný, objektiv je od staré zrcadlovky, jaký, to už nevím...

Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 19:27, Zdeno(m), (O fotografování)

Dobrá hláška, ale čím by si pak petras zapaloval doutník, aby to mělo úroveň...

Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 19:40, chorcheee(m), (O fotografování)

Těma dvěma dvoutisícovkama? .

Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 19:43, petras, (O fotografování)

Jo bejvávalo,už ani nevím,jak vypadá.Ale je fakt,že když brigáduju a je dobrá práce,tak to mám za dva půldny.

Re: Makro , 23.07.2016 17:25, petras, (O fotografování)

Bez kroužků,asi maximum

Re: Re: Makro , 23.07.2016 17:28, petras, (O fotografování)

A kroužky 1O a 16,celkem 26 Je to foceno v obýváku bez světla,doostřeno posunem fotoaparátu,strašně se to chvělo na malém stativu a asi ani nejsou kolmé osy.

Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 18:51, chorcheee(m), (O fotografování)

Díky! To jsou tedy celé snímky, nikoli výřezy, že? A předpokládám f22 .

Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 19:18, petras, (O fotografování)

Celé fotky a clonu jsem chtěl dát menší,ale nakonec tam zůstala ta 22

Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 19:39, chorcheee(m), (O fotografování)

Prostě sis ji oblíbil .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Makro , 23.07.2016 20:46, Patrik(m), (O fotografování)

Kdo by ne, je to super. Také si to určitě někdy pořídím, i když s tím zvětšením a kvalitou fotky jsem docela spokojen, na houby do terénu to však brát nemůžu, jelikož ten objekktiv bych musel před objektivem fotoaparátu držet, nemám to jak přichytit. ...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30