O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Změna zařazení vlákna

Nadpis





Kvíz pro pátečníky

Pozdě ale přeci, 20.12.2017 00:02, tomaj, (Houby)

U nás sněhová peřina skoro vše pokryla. Jen na silných ležících kmenech a jejich závětrné straně se dá něco najít. Na ležící vrbě helmovka sp. ,podle makro znaků asi helmovka přeútlá (Mycena tenerrima).

Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 00:02, tomaj, (Houby)

Pozdě ale přeci. Na statném bukovém vývratu v pokročilém stádiu rozkladu, růst korálovce bukového, (Hericium coralloides)škoda, že za zenitem svého vývoje.

Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 00:02, tomaj, (Houby)

Ještě jeden trochu detailnější snímek.

Re: Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 16:03, mipera, (Houby)

Gratuluji, krásný nález, škoda, že pozdě. Ten já nikdy nenajdu,
píší, že roste ve vyšších polohách.
Dnes jsme si udělali procházku ve "vyšších polohách" - 500 m n. m,
nic jsem nefotila, i u nás leží trochu sněhu.

Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 00:02, tomaj, (Houby)

Ve stejné lokalitě, bukovém pralese, dokonce na stejném kmenu, který obsadil korálovec, nález této hrotnatečky.

Re: Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 01:21, Tori(m), (Houby)

Zajímavé houby ti tam rostou. Kdybys náhodou příští rok potkal na tlustém bukovém kmeni kosmatku s hodně dlouhými chlupy, tak bych měla dost zájem o položku. Totiž při revizi herbářových položek se vynořil další druh kosmatky, který jsem zatím od nás neviděla publikovaný, ale ze Slovenska a dál na východ je známý. Primární výskyt je ve starých bučinách, na silnějších kmenech buku v různém stupni tlení (případně na zemi blízko u nich), nevyžaduje vyšší vlhkost vzduchu ani blízkost potoka (asi díky tloušťce těch kmenů, které drží vodu), potenciální indikační druh lepších bučin. Z jiného dřeva jsem ji neviděla publikovanou. Spíš letní až podzimní druh, na Slovensku v 300-800 m n.m.
Fotka nic moc, ale ty dlouhé chlupy (až 2 mm) jsou snad vidět.

Re: Re: Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 17:34, alesjirsa(m), (Houby)

Zajímavé. Jak se ten druh jmenuje ?

Re: Re: Re: Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 19:17, Patrik(m), (Houby)

V bučinách na prameništích u nás samozřejmě kosmatky rostou, ale obvykle je přecházím, protože co je na dřevě a má chlupy kolem mm, jsou obvykle ty běžné S. crinita či scutellata ...Ale teď se po nich asi taky začnu dívat

Re: Re: Re: Re: Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 21:51, Tori(m), (Houby)

Jestli se ti do kosmatek nechce, tak je klidně sbírej a pak mi je někdy naráz pošli. Já taky jen tak pro sebe nesbírám houby ze skupin, kterým se nevěnuju a neumím je (jedině kdyby to na první pohled bylo něco vzácného). Na dřevě i hlíně rostou všechny kosmatky z té skupiny - scutellata, crinita, olivascens, vitreola (kratší chlupy) i pilati. Scutellata je spíš od pahorkatin výš, pilati od pahorkatin po subalpinský stupeň + chce vysokou vlhkost substrátu (centrum rozšíření je ve Skandinávii, u nás hlavně pohraniční pohoří - určovala jsem z Krkonoš, Hr.Jeseníku, Šumavy).

Tohle je S. pennsylvanica. Podobný vzhled, mikroznaky i biotop má navíc i S. colensoi, rovněž známá ze Slovenska, u nás buď zatím nenalezená, nebo chybně identif. jako S. badioberbis.

Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 00:02, tomaj, (Houby)

Opět podle makro znaků si myslím na hrotnatečku sladkovonnou. Nečichal jsem, má prý nepříjemně sladce vonět. Příležitostně ověřím. Všem Vám přeji před vánoční pohodu.

Re: Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 16:54, maxim stanko, (Houby)

Moc pěkné

Re: Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 17:35, alesjirsa(m), (Houby)

Její vůni jen tak nezapomeneš, jestliže je to ona.

Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 22:43, tomaj, (Houby)

Mipero díky. Tento rostl v nadmořské výšce 750 m n.m. Z nálezu jsem měl radost.

Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 22:47, tomaj, (Houby)

Ty dlouhé brvy jsou dobře viditelné. Pokud něco zajímavého z kosmatek najdu budu Tě informovat.

Re: Pozdě ale přeci, 20.12.2017 22:49, tomaj, (Houby)

Chlapci díky za reakci.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30