O houbách

Octospora gemicola
Octospora gemicola Benkert 1998

Založil: Patrik(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

 Octospora gemicola
Autor fotografie: Patrik

Období růstu: listopad - únor

Plodnice

Apothecium 0, 5-2 mm v průměru, hymenium naoranžovělé, okraj apothecia membránovitě plstnatý. Parafýzy na vrcholu mírně zakřivené.

Mikroskopické znaky

Vřecka 160 - 250 x 16 - 22 μm, 8- sporická, biseriální. Askospory elipsoidní až subfusiformní, (17)19 - 23 (26) x 8, 5 - 10, 5 μm, s jednou nebo třemi velkými lipidovými kapénkami a větším počtem menších. O. gemmicola var. tetraspora se liší od typické variety tetrasporickými vřecky.

Biotop

Jedná se o bryoparazitický operkulátní diskomycet, který parazituje na různých druzích rodu Bryum, prutník. Nejběžnější je na prutníku rumištním (B. ruderale), dále také na prutníku dvoubarevném (B. dichotomum), zedním (B. radiculosum), červenajícím (B. rubens) a přišpičatělém (B. subapiculosum). Hostitelem u mého nálezu byl mech Bryum cf. dichotomum (určeno dle botanického klíče, POZOR!!! Na určování mechů rodu Bryum je vždy potřeba dospělých rostlinek s tobolkami). Lokalita byla okraj asfaltové lesní cesty u mladé smrčiny s porostem tohoto mechu. Vyskytuje se v chladnější části roku, já jsem jej nalezl 28. 11. 2015. Var. tetraspora lze nalézt na B. klinggreaeffinii.

Možnost záměny

Ke správnému určení hub rodu Octospora je nutné alespoň přibližné určení hostitelské rostliny do druhu. Na rodu Bryum lze nalézt ještě jeden velice podobný druh - Octospora leucoloma, která má však askospory o něco širší (9(10) - 13 μm) a vyrůstá především na Bryum argenteum, velmi vzácně také na B. dichotomum.

Vědecká/lidová synonyma

Octospora gemmicola Benkert, in Lohmeyer, Baral & Jahn, Z. Mykol. 61(1): 107 (1995)
Octospora gemmicola Benkert, Öst. Z. Pilzk. 7: 49 (1998) var. gemmicola
Octospora gemmicola var. tetraspora Benkert, Öst. Z. Pilzk. 7: 50 (1998)

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch

octospora. de

Další houby

-
- »


.


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30