Založil: Patrik(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit
Období růstu: červen - říjen
Apothecia 1500 - 5000 μm v průměru, světle naokrověle hnědé, žlutohnědé, okrově ryšavé nebo světle hnědé, sterilní část tmavší než hymenium, okraj apothecia zaoblený, nepravidelně zoubkovitě rozdřípený. Na okraji hymenia přítomny sterilní segmentované vlákna tvořící lem. Báze apothecia může být až hnědočernavá. Sterilní část apothecia se může zdát žilkovaná nebo pokrytá tmavší plstí.
Ascospory 10, 5 - 11 x 6 μm (dle lit. se nejčastěji uvádí 13 - 14 x 6 μm), asymetrické, vejčité, klínovité, převážně ledvinkovitého až srpovité prohnutého tvaru. Ascus unitunikátní operculátní, na vrcholu rozšířený a uťatý, mírně válcovitě kyjovitý, 120 x 8 - 9 μm, amyloidní. Parafýzy větší než vřecko.
Vyrůstá v létě a na podzim s žilnatiny rozkládajících se listů dubů (Quercus) ležících v opadu na vlhkých lokalitách. Uvádí se např. z okrajů rybníků apod. , můj nález je z lužního lesa, kde byl u potoku vtroušený dub.
Záměna je možná za další druhy rodu Rutstroemia, od nichž se liší mikroskopicky. Makroskopicky je podobná např. Rutstroemia petiolorum, která vyrůstá na spadaných listech buku a liší se tvarem i velikostí askospor. Ty jsou 14 - 17 x 3, 5 - 4, 5 μm, podlouhlé, fazolovité, asymetrické, bumerangovitě zkroucené.
Ciboria sydowiana Rehm, Hedwigia 24(6): 226 (1885)
Ombrophila sydowiana Rehm, in Sydow, Mycotheca marchia, cent. 7: no. 666 (1884)
Phialea sydowiana (Rehm) Rick, Brotéria, sér. bot. 4(3): 161 (1905)
Poculum sydowianum (Rehm) Dumont, Mycologia 68(4): 872 (1976)
Autor popisu: Patrik Mlčoch
Některé zmánější druhy hub terčoplodých - Discomycetes, I. Charvát
Vlastní poznatky.
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času