O houbách

Hovník žlutozelený
Ascobolus crenulatus P. Karst. 1868

Založil: Patrik(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: hojné | Upravit

Hovník žlutozelený
Autor fotografie: Patrik

Období růstu: duben - září

Plodnice

Apothecia ve skupinách, přisedlé na povrchu, popř. substipitální, 0, 3 - 1, 8 mm v průměru, receptakulum nejprve uzavřené, později se otevírající a rozšiřené, polokulovitě talířovité, zelenožluté nebo světle olivově zelené, jemně či hrubě tmavě zrnité od dozrávajících askospor, ve zralosti je celé thecium až černé.

Mikroskopické znaky

Hymenium je 115 - 140 μm tlusté, ne vždy jasně odlišitelné, s úzce stlačenými, izodiametrickými buňkami o velikosti 4, 5 - 7 μm. Dužnina je různé tloušťky, skládá se z izodiametrických nebo podlouhlých buněk o velikosti 4, 5 - 20 x 4, 5 - 14 μm. Excipulum 15 - 30 μm silné, kulovité, subangulární nebo podlouhlé, silnostěnné buňky 7 - 30 x 7 - 20 μm (textura globulosa nebo textura angulata), stěna bledě nažloutlá. Asca válcovitě kyjovitá, zúžující se dolů v dlouhou stopku, zaoblená, 125 - 150 x 13 - 15 μm s 8 askosporami, stěna asca v mládí amyloidní. Askospory uniseriální až biseriální, elispoidní nebo krátce elipsoidní s tupými konci, někdy zduřelé, nejprve hyalinní, pak světle fialové až nahnědle fialové, (8) 9, 5 - 15 x (5)6 - 8 μm, ornamentika s poměrně pravidelným vzorem podélných, zřídka anastomózních rýh, někdy pokryté vrstvičkou slizu. Parafýzy jednoduché nebo rozvětvené, válcovité, septované, 2 - 3, 5 μm, tlusté, hyalinní.

Biotop


Jedná se o koprofilní druh vyskytující se na trusu především hrabavých ptáků, jelenů, srnek, lišek apod, ale také na rozkládajících se listech či stoncích bylin, někdy zdánlivě ze dřeva. Jedná se o druh s širokým areálem rozšíření, vyskytující se v Severní Americe, Austrálii, na Nové Guinei a v Evropě. Můj nález pochází z konce srpna z habrobučiny.

Možnost záměny

Záměna je možná za jiné žlutě zbarvené druhy rodu Ascobolus, od níž se liší velikostí askospor a vzhledem ornamentiky.

Vědecká/lidová synonyma

Ascobolus viridulus W. Phillips & Plowr. , Grevillea 8(no. 47): 103 (1880)

Literatura a zdroje

Autor popisu: Patrik Mlčoch

A world monograph of the genera Ascobolus and Saccobolus, J. van Brummelen


  • Plodnice

Další fotografie

Hovník žlutozelený
Patrik(m), detail


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30