O houbách

Špička teplická
Marasmius teplicensis Antonín & Skála

Založil: b.gun(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Špička teplická
Autor fotografie: b.gun

Období růstu: leden - prosinec

Kdy roste

Vyskytuje se celoročně, dle pozorování jí však zřejmě nesvědčí hnojení, kdy po aplikaci hnojiva z velké části skleníku plodnice dočasně vymizely.

Další zajímavosti a postřehy

Vědecky popsána v roce 1993 na základě nálezu ze starého skleníku Botanické zahrady v Teplicích z roku 1989. Po rozsáhlé rekonstrukci areálu botanické zahrady v letech 2002-2006 byl její výskyt potvrzen i z nově vybudovaného tropického skleníku, kde je do současné doby hojně rozšířena.
Pravděpodobně tropický druh. Evidované nálezy pocházejí ze skleníků botanických zahrad v Evropě, především z typové lokality v Botanické zahradě v Teplicích, dále z podobného biotopu v Liberci či z Polska, kde byla v roce 2010 nalezena v Botanické zahradě Powsin ve Varšavě.

Význam

Pravděpodobně nejedlá houba, i vzhledem k místům výskytu bez praktického významu.

Literatura a zdroje

Antonín, Vladimír - Encyklopedie hub a lišejníků [2006]
Antonín, Vladimír - Studie špičkovitých hub - VIII. Marasmius teplicensis, nový druh sekce Sicci rostoucí ve skleníku (Česká mykologie 46(3-4) 1993)
Szczepkowski, Andrzej; Gierczyk Błażej; Kujawa Anna - Greenhouses of botanical gardens as a habitat of alien and native macrofungi: a case study in Poland (Central European Journal of Biology 9(8) 2014)
indexfungorum.org


Další fotografie

Špička teplická
Véna, detail

Špička teplická
Véna, detail


+ Přidat další fotografie

Komentáře

Příspěvky do diskuse mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud ještě nemáte vytvořený účet zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času