O houbách

Kornatec bezový
Hyphodontia sambuci (Pers.) J. Erikss.

Založil: chorcheee(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: velmi hojné | Upravit

Kornatec bezový
Autor fotografie: chorcheee

Období růstu: leden - prosinec

Plodnice

Rozlité, z počátku nesouvislé, později souvislé, tvořící často rozsáhlé povlaky o kůžičkovité konzistenci a (v kontrastu s řadou jiných kornatců poměrně rovnoměrné bílé, smetanové až světle krémové barvy. Okraj je i v dospělosti nesouvislý (jakoby do vytracena). Konzistence je kůžičkovitá, za sucha políčkovitě rozpraskávající, většinou 0, 05 - 0, 3 mm tlustá, hymenium makroskopicky hladké, pod lupou ojíněné od vyčnívajících cystid. Pod vlivem jódu (Merlzerova činidla) se zbarvuje živě citrónově. Poměrně pevně přirůstá k substrátu - dřevu i kůře - ale lze za vlhka setřít.

Biotop

Jedná se o jednu z nejhojnějších kornatcovitých hub, která je navíc pro velký rozsah povlaků a zářivě bílé až krémové barvě značně nápadný. Roste na řadě listnatých, výjimečně i jehličnatých dřevinách - na kuře i trouchnivém dřevě - v různém stupni rozkladu. Nejčastějším hostitelem je bez červený a bez černý, jak i název na povídá. S velkým odstupem pak následují olše, javory, jasany, vrby, buky a další dřeviny i byliny. Roste typicky v lemových porostech, často eutrofizovaných (častý výskyt bezů) podél toků, cest, ale i uvnitř souvislých keřových a stromových porostů od nížin až vysoko do hor.

Vědecká/lidová synonyma

Lyomyces sambuci (Pers. ) P. Karst. , Bidr. Känn. Finl. Nat. Folk 37: 153 (1882)
Xylodon sambuci (Pers. ) Tura, Zmitr. , Wasser & Spirin, Biodiversity of the Heterobasidiomycetes and non-gilled Hymenomycetes (former Aphyllophorales) of Israel: 221 (2011)

Literatura a zdroje

Hagara L, Antonín, V. (2014) Ottova encyklopedie hub. Ottovo nakladatelství.+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30