Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: velmi hojné | Upravit
Období růstu: listopad - květen
je 0, 5-4cm široký, polokulovitý až klenutý, pak rozprostřený až lehce vmáčklý, někdy s hrbolem, na okraji za vlhka trochu průsvitně rýhovaný. Pokožka klobouku je lysá, šedohnědá až tmavohnědá, někdy bílá(zvláště u plodnic vyrůstajících pod sněhem).
lupeny jsou dosti husté, tenké, ke třeni zúženě přirostlé až volné, bílé až šedavé.
je válcovitý, zprohýbaný, nad zemí 2-6x0, 1-2cm, až 10cm kořenující, nahoře bělavý, dole žlutohnědý až červenohnědý, v mládí bíle ojíněný.
je tenká, bílá. Pach i chuť příjemně houbová.
Růst v početných skupinách brzy po odtání sněhu na smrkových šiškách, houževnatý, do dvou třetin žlutookrový, nahoře bílý třeň.
výtrusný prach je bílý, výtrusy široce elipsoidní, bezbarvé, neamyloidní, velikosti 4-7 x 2, 5-4 µm.
hojně v přirozených smrčinách, smrkových monokulturách v rovině i pahorkatině na nevápenatých půdách a to na spadaných smrkových šiškách, většinou ve větším počtu z jedné šišky. Můžeme ji též nalézti i na podzim. Upřednostňuje šišky ponořené těsně pod zemí.
Vyrůstá od pozdního podzimu do jara, nejhojněji však v únoru až květnu.
je možná za Penízovku provázkovou(Strobilurus stephanocystis)která je jedlá, ale vyskytuje se o něco později na borových šiškách, anebo za helmovku šiškomilnou (Mycena strobilicola J. Favre & Kühner), která je nejedlá a liší se šedavým, velmi křehkým třeňem. Tato roste současně na stejném substrátu a v případě, že roste ve společnosti p. smrkové je těžké je na první pohled odlišit. Varovat nás při sběru může právě křehký, šedý třeň, který se u helmovky při manipulaci okamžitě láme, zatím co u penízovky je houževnatý a její utržení je znatelně obtížnější.
Pokud někoho baví pěstitelské pokusy, může si několik šišek se spoustou malých plodniček zkusit doma vložit do nádoby s vlhkou hlínou, mechem, či jiným substrátem udržujícím vlhkost a umístit ven. Při dostatečně vlhkém prostředí mu budou penízovky ještě nějaký čas dorůstat a o čerstvou houbičku do polévky bude mít postaráno.
Agaricus esculentus Wulfen
Collybia esculenta (Wulfen) P. Kumm.
Marasmius esculentus (Wulfen) P. Karst.
Pseudohiatula conigena var. esculenta (Wulfen) M. M. Moser
Pseudohiatula esculenta (Wulfen) Singer
Roste pouze na smrkových šiškách ponořených těsně pod povrchem půdy nebo ležících na jejím povrchu. Vyrůstá často ve velkých skupinách, takže i přes její drobnost se vyplatí ji sbírat, protože je chutná.
Encyklopedie hub a lišejníků. Autor Vladimír Antonín 2006 str. 267.
Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 424, 425, 782.
Houby – česká encyklopedie vydal Výběrl Reader´s Digest 2003 str. 194.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 193.
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času
Záměna, 11.04.2015 18:35, alesjirsa(m)
Možná by se mohla přidat do záměn ještě penízovka nahořklá, která je hodně podobná právě v záměnách uvedené penízovce provázkovité a liší se od penízovky smrkové též především růstem na borových šiškách.
Kdy roste, 30.12.2013 03:14, b.gun(m)
Dovolil jsem si upravit dobu růstu, běžně je potkávám už od listopadu, i když je pravda, že na podzim nerostou v zdaleka takovém množství, jako zjara.
doplnění, 23.03.2012 22:52, kápo(m)
Přihodil jsem do popisu pár zkušeností a jelikož už jsem si sehnal žiletky,tak i foto dužniny na řezu.Vždycky,když jsem takovýhle pidihubky zkoušel řezat nožem,tak potom nebylo poznat co je to za kaši žiletka je super věc do výbavy
Re: doplnění, 24.03.2012 12:54, Kraken(m)
No, když máš ostrej nůž...
To s těma šiškama je dobrý, ale to aby sis vzal nůši!
Mycena, 10.03.2012 13:04, Roman Manak(m)
Pěkný popis. Ještě bych navrhl dát do možností záměny Mycena strobilicola, která je docela podobná a také roste na smrkových šiškách. Ale to je jen návrh