Založil: Roman Manak(m) | Zařazení: nejedlé | Rozšíření: téměř se nevyskytuje | Upravit
Vyklenutý někdy až téměř plochý klobouk má velikost od 1 cm do 3 cm a má rezavě hnědou až kašanově hnědou barvu. Celý je jemně zrnitě bradavčitý, na okrajích jsou zbytky vela.
Lupeny jsou krátce sbíhavé a mají žlutavou barvu
Třeň je tenký, často nepravidelně zkroucený, barvy stejné jako klobouk a rovněž je zrnitě bradavčitý. Tloušťka je několik desetin milimetru, výška až 4 cm.
Spóry jsou velké 7-8 * 4-5 μm, elipsoidní. Cheilocystidy jsou tlusté, hlavičkaté, velké 36-60 * 6-13 μm.
Roste na tlejícím dřevě listnáčů většinou ve vyšším stupni rozkladu. Okruh hostitelů je široký, nejčastěji se dá nalézt na buku, ale také habru, javoru a dalších. Často se vyskytuje v tvrdých lužních lesích.
Další kržatky z rodu Flammulaster, především vzácná Flammulaster limulatus
Je zařazená do Červeného seznamu makromycetů jako ohrožený druh, ale v některých oblastech je hojnější (hojná je například ve Ždánickém lese)
Agaricus muricatus Fr.
Dryophila muricata (Fr. ) Quél.
Flammulaster denticulatus P. D. Orton
Flocculina muricata (Fr. ) P. D. Orton
Naucoria muricata (Fr. ) Kühner & Romagn.
Phaeomarasmius muricatus (Fr. ) Singer
Pholiota muricata (Fr. ) P. Kumm.
HOLEC J. (2006): Flammulaster muricatus (Fr. : Fr. ) Watling – In: HOLEC J. & BERAN
M. [eds. ], Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, Příroda,
Praha, 24: 47.
ANTONÍN V. (2006): Encyklopedie hub a lišejníků, Libri, Praha
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času
Výskyt v přrozených acidobilních bučinách na pískofci na českolipsku, 22.02.2012 16:04, Forrest Run(m)
Lužní lesy a buk?!?, to alespoň okolo V.Oseka nebo Roudnice n.L. neplatí, inu, jinej kraj, jinej luh....tam převažujou vrby, jasany, topoly-bílý i černý, duby, habry, vtroušeně i jilmy a bříza.....v luzích jsem na ní nenarazil, i když možná tam nebejvám ve vhodnej čas....v květmu, jakmile tam odkvete "Jarní aspekt"-dymnifky a sasanky....vyrašej tam skoro dvoumetrový kopřivy a metrový popence a k tomu tam naráz vyletí asi tak miliarda krvežíznivejch komárů!;-)
Tahle Tak to na českolipsku je opravdu vzácná.....znám místo, kde jsou stofky kubíků badlýho bukovýho dřeva ve fšech stádiích rozkladu, dá se tam najít i Korálovec bukový a ježatý, dokonce i jinde suprvzácná Outkofka jelení(3.nález pro Č.R.), ale tuhle potvůrku jsem tam zaregistroval pouze jednou ve dvou neduživejch plodnicích.....Tebou uvedená doba výskytu ukazuje na nejvyšší teploty v roce-zkusím tam po ní mrknout, až udeřej tropický vedra, třeba je teplomilnější!
Re: Výskyt v přrozených acidobilních bučinách na pískofci na českolipsku, 22.02.2012 19:15, Roman Manak(m)
No, vždyť jsem tam napsal třeba i javor, který je v luzích jako doma A každopádně jsem tam napsal tvrdý lužní les, kde zrovna moc vrb, jasanů a dalších moc nepotkáš Možná jsem to tam špatně zformuloval. Nejčastěji je asi opravdu na tom buku, ale v tvrdých luzích se na ni dá narazit docela často.
Co se týká výskytu, tak ve Ždánickém lese je opravdu častá, ať už v dubohabřinobučinách nebo v lesích s charakterem luhu. Za loňský rok mám plus mínus dvacet jejích lokalit (resp. mikrolokalit). V Antonínovi se píše výskyt až od července, ale do popisu jsem si dovolil vtělit i svoje zkušenosti, protože v červnu se s ní setkávám už docela často. Nejrannější výskyt mám sice už z konce května, ale byl to opravdu jen ojedinělý nález, tudíž jsem tam dal až ten červen, kdy se vyskytuje už docela hojně. Jen tak mimochodem - mám tu jednu mikrolokalitu, kde také roste. Je to takový nepořádek na kraji listnatého lesa (dub, habr, buk) o šířce tak 5 metrů a délce plus minus sto metrů. A na tady tomto kousku roste tahle krasavice společně s dalšími klenoty - satan, h. medotrpký, mochomůrka ježohlavá a šiškovitá! A všech těchto 5 více či méně vzácných druhů se tam dá spatřit v jeden jediný den. Tak kdo se letos přijede podívat? ;-)
Re: Re: Výskyt v přrozených acidobilních bučinách na pískofci na českolipsku, 23.02.2012 07:32, kápo(m)
Tak třeba já bych se podíval,ále nevím kde že to je,je-li to alespoň trochu v dosahu
Re: Re: Re: Výskyt v přrozených acidobilních bučinách na pískofci na českolipsku, 23.02.2012 10:41, Roman Manak(m)
No, za to, že jsi nám pro výstavu v Raťkách loni poskytl takový bohatý úlovek, bych ti tu lokalitu měl přinést pod nos i s těma houbama Každopádně to máš trochu z ruky. Je to poblíž Kyjova na jižní Moravě. Ale pokud bys vážil cestu sem, lokalitu ti samozřejmě ukážu plus další, kde rostou taky vzácné kousky a které jsou blízko. A když tam loni v tom suchu rostla všechna ta nádhera najednou, tak to by v tom byl čert aby tam letos nerostly Ale teda samozřejmě mám vysledované, že tam rostou pravidelně a ne jen loni
Re: Re: Re: Re: Výskyt v přrozených acidobilních bučinách na pískofci na českolipsku, 23.02.2012 20:41, kápo(m)
Jó-tak Ty patříš k týhle sqělý grupě,tak to jó-no z ruky to je, ale kdyby se mi podařilo doma nastolit pocit,že dovolená na pálavě bude jediný správný řešení,tak už by to byl kósek
Re: Re: Re: Re: Re: Výskyt v přrozených acidobilních bučinách na pískofci na českolipsku, 23.02.2012 20:46, Roman Manak(m)
Tak uvidíme jak se to vyvrbí. Jen aby si ty houby nevzaly dovolenou ve stejnou dobu jak ty