Založil: Kryšot(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: občasné | Upravit
Až 120 mm, polokulovitý, později klenutý, nakonec poduškovitý, šedý šedočerný až černý, u šedě zbarvených klobouků často skvrnitý, povrch klobouku je jemně plstnatý, často vrásčitý, později olysalý, za vlhka lepkavý.
Rourky jsou až 20 mm, dlouhé, v mládí bělavé, ve stáří našedlé nebo nahnědlé, póry jsou zbarvené jako rourky, na otlačených místech šednou nebo špinavě růžoví, po více než hodině se zbarvují okrově nebo do hněda. Výtrusný prach je hnědý.
Štíhle protáhle kyjovitý, bílý nebo bělavý, ve spodní části často se zeleným nádechem, v místech po ožercích od slimáků, otlačení nebo poranění zelený nebo modrý, povrch třeně je pokrytý hrubými šupinkami, které jsou zbarveny tmavě šedě černošedě nebo černě.
Bílá nebo bělavá v některých částech plodnice často nazelenalá, v klobouku a horní části třeně se dužnina na řezu nemění, někdy slabě růžoví, ve spodní části třeně se zbarvuje do zelena nebo do modra, chuť je mírná vůně nenápadná.
Výtrusy 14-20 x 5-7 μm velké, hladké, podlouhle vřetenovité.
Roste poměrně vzácně na podmáčených stanovištích, nebo rašeliništích vždy pod břízou, často v mechu jednotlivě i v malých skupinách.
Najdeme ho od června, ale hlavní období je září a říjen.
Stěží zaměnitelný za ostatní kozáky. Kozák březový , . . . . . . Kozák bílý
Leccinum thalassinum Pilát et Dermek
V současné době se používá též název kozák šedozelený.
Je jedlý, jako všechny ostatní druhy kozáků, ale pro jeho vzácný výskyt byl zařazen do červeného seznamu hub Č. R. jako téměř ohrožený druh, proto by se něměl sbírat. .
Hřibovité houby J. Šutara, M. Mikšík, V. Janda
Na popisu se podílel Dalibor Marounek
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času